Instytut Pamięci Narodowej szuka kobiety ze zdjęcia. "Brutalnie potraktowana przez Milicję Obywatelską"

Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny apeluje o pomoc w identyfikacji osoby ze zdjęcia. Tym razem chodzi o młodą kobietę, która została sfotografowana podczas strajków w 1970 roku na Wybrzeżu. Kim jest bohaterka fotografii?

"Kim jest kobieta na naszym plakacie? Pomóż nam w jej identyfikacji! " - zaapelował w mediach społecznościowych Instytut Pamięci Narodowej. Wizerunek kobiety został umieszczony na plakacie dokumentu Tomasza Wolskiego pt. "1970". 

Zobacz wideo Popkultura odc. 94

Instytut Pamięci Narodowej szuka kobiety ze zdjęcia 

"Nasza bohaterka z plakatu, tak jak wielu uczestników wydarzeń z 1970 roku na Wybrzeżu, została brutalnie potraktowana przez Milicję Obywatelską" - pisze instytut. Jak zasugerowano w poście na Facebooku, zdjęcie miało zostać wykonane prawdopodobnie w Gdańsku. Internauci sugerują jednak w komentarzach, że mogło chodzić o Gdynię. Według nich fotografia została zrobiona przed wejściem do Urzędu Miasta w Gdyni

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej plakat promuje film dokumentalny Tomasza Wolskiego "1970", który przybliża krwawe wydarzenia grudnia 1970 roku widziane z perspektywy oprawców. Współproducentem filmu jest IPN

 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Skutki tornada w KentuckyTornada w USA. "Nasze kostnice nie są wystarczająco duże" [ZDJĘCIA]

"Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie" - czytamy we wpisie IPN w mediach społecznościowych.

W dokumencie Wolskiego można usłyszeć zapisy rozmów ówczesnych decydentów, których nigdy wcześniej nie wykorzystano w filmach dokumentalnych. "Pokazują one z jednej strony bezwzględność władzy, z drugiej zaś pogubienie i panikę polityków" - czytamy. Film obejrzeć będzie można na ekranach kin w całej Polsce. Ich listę znajdziecie na ipn.gov.pl

Wydarzenia grudnia 1970 roku 

Końcówka lat 60. XX wieku była bardzo trudnym okresem w Polsce. Warunki życia się pogarszały, efektem czego był spadek zaufania do władz PRL. 12 grudnia 1970 roku wprowadzono podwyżkę cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych czy innych artykułów spożywczych, w czasach, gdy ceny regulowane były urzędowo. Ceny żywności głównych artykułów podniosły się średnio o 23% (mąka o 17%, ryby o 16%, dżemy i powidła o 36%). 

Władze spodziewały się, że informacja ta doprowadzi do protestów, jednak ich skala znacznie przerosła oczekiwania. Społeczeństwo zebrało się na wiecach i domagało się od władz cofnięcia podwyżek, a także odsunięcia od władzy odpowiedzialnych za nie osób, jak m.in. Władysław Gomułka czy Józef Cyrankiewicz. Pierwszy strajk wybuchł nad ranem 14 grudnia 1970 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina - robotnicy odmówili podjęcia pracy. Wielotysięczny tłum wybrał się pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR i domagał się spotkania z sekretarzem. Tego samego dnia doszło też do pierwszych starć z Milicją Obywatelską. 

Protesty robotników odbywały się między 14 a 22 grudnia m.in. w Gdyni, Szczecinie, Elblągu. Zostały stłumione przez milicję i wojsko.

mikrofon - zdjęcie ilustracyjneGdańsk. Profesor jazzu zwolniony po obronie pracy studentki

15 grudnia sztab obradujący w KC PZPR pod przewodnictwem Gomułki zezwolił na użycie broni wobec protestujących. W rejonie Gdańska nasilały się walki uliczne, ściągnięto więc jednostki pancerne oraz zmotoryzowane. Działania władzy doprowadziły do śmierci ok. 45 osób, rannych zostało ponad 1165, a pobitych i aresztowanych - ok. 3 tys. osób. Masakra na Wybrzeżu doprowadziła do skompromitowania Gomułki, a także jego otoczenia, w związku z czym władzę przejął Edward Gierek. Kolejna fala strajków doprowadziła do decyzji o wycofaniu się z podwyżek (luty 1971 roku). 

Więcej o: