Film "Śmierć na Nilu" miał kłopoty nie tylko przez pandemię. Zagrał w nim niesławny Armie Hammer

Czy po kilkakrotnie przekładanej premierze "Śmierć na Nilu" w końcu wejdzie do kin? Wedle optymistycznych założeń film w reżyserii Kennetha Branagha ma się nareszcie pojawić na wielkim ekranie w lutym 2022 roku.

"Śmierć na Nilu" to druga po "Morderstwie w Orient Expressie" ekranizacja kryminału Agathy Christie spod ręki Kennetha Branagha, którą razem z nim produkował m.in. Ridley Scott. Zdjęcia do filmu zaczęły się jeszcze we wrześniu 2019 roku i zakończyły się dosłownie na chwilę przed wybuchem pandemii koronawirusa. Film miał pojawić się na ekranach niedługo potem.

Po dwóch latach "Śmierć na Nilu" nareszcie ma trafić do kin

Premiera produkcji przekładana była już kilkukrotnie - najpierw z powodów epidemiologicznych, a później wybuchnął skandal wokół grającego jedną z głównych ról Armiego Hammera. W 2021 roku aktor został oskarżony o molestowanie seksualne: gwałt, niekonsensualne praktyki BDSM, a także emocjonalne i fizyczne znęcanie się nad partnerkami. Hammer zaprzeczył tym doniesieniom, określił mianem "internetowego ataku" - w efekcie rozwiązano z nim większość kontraktów, agencja i agent zerwały współpracę z aktorem.

>>> Więcej wiadomości ze świata kultury na Gazeta.pl<<<

Sytuacja epidemiologiczna uspokoiła się na tyle, że producenci zdecydowali się nareszcie wypuścić "Śmierć na Nilu" do kin - nowa oficjalna data premiery to 11 lutego 2022 roku. Tej informacji towarzyszy także świeży zwiastun produkcji:

Zobacz wideo "Śmierć na Nilu". Nowy zwiastun filmu Kennetha Branagha

Powieść, na podstawie której powstał scenariusz, opublikowana została jeszcze w 1937 roku. Słynny detektyw Hercules Poirot (w tej roli sam Branagh) wybiera się na wakacje do Egiptu. Tam wsiada na pokład luksusowego parowca, którym podróżuje z kosmopolityczną grupą niezwykle światowych i bardzo eleganckich współpasażerów wzdłuż brzegów najdłuższej rzeki świata. Jednak nie będzie dane mu skorzystać z uroków urlopu: tak się składa, że na liście podróżnych jest także młoda para w trakcie swojego miesiąca miodowego. Komuś ta sielanka przeszkadza, a Poirot musi znaleźć mordercę.

Oprócz Kennetha Branagh powracającego w roli słynnego detektywa Herculesa Poirot w filmie występują: Tom Bateman, czterokrotnie nominowana do Oscara Annette Bening, Russell Brand, Ali Fazal, Dawn French, Gal Gadot, Armie Hammer, Rose Leslie, Emma Mackey, Sophie Okonedo, Jennifer Saunders oraz Letitia Wright. Na planie doszło do ponownego spotkania ekipy filmowej odpowiedzialnej za globalny przebój z 2017 r. pt. "Morderstwo w Orient Expresie". Scenariusz na podstawie powieści Christie napisał Michael Green. Producentami filmu są Ridley Scott, Kenneth Branagh, Judy Hofflund oraz Kevin J. Walsh. James Prichard i Mathew Prichard przyjęli na siebie rolę producentów wykonawczych.

Więcej o: