Nie żyje Betty White. Mówili o niej "amerykańskie dobro narodowe"

Betty White, amerykańska aktorka i producentka filmowa zmarła w piątek w swoim domu w Nowym Jorku. O jej śmierci poinformował w oświadczeniu jej agent i bliski przyjaciel Jeff Witjas, podaje CNN. White miała 99 lat, 17 stycznia miała obchodzić setne urodziny.

Betty White była w USA kobietą instytucją, często mówiło się o niej wręcz jako o "amerykańskim dobru narodowym". W historii amerykańskiego show-biznesu zapisała się choćby tym, że była pierwszą kobietą, która wyprodukowała program rozrywkowy o ogólnokrajowym zasięgu. Była też pierwszą kobietą, która dostała nominację do nagrody Emmy.

Zobacz wideo Aktorka Betty White kończy 100 lat i wszyscy jesteśmy zaproszeni

Betty White nie żyje

Pierwsze kroki w przemyśle stawiała już jako ośmiolatka - w 1930 roku wystąpiła w programie radiowym "Empire Builders". Karierę w telewizji zaczęła w roku 1939, kilka miesięcy po ukończeniu liceum. Pracowała jako modelka, a po wybuchu II wojny światowej zrezygnowała z pracy zawodowej, żeby być woluntariuszką w American Women's Voluntary Services - rozwoziła m.in. wojskowe dostawy.

Po wojnie trudno było jej znaleźć pracę w telewizji - odrzucano jej kandydaturę, bo uważano, iż jest "niefotogeniczna". Wtedy też skupiła się na pracy w radiu, gdzie wygląd nie miał żadnego znaczenia: zajmowała się czytaniem reklam, czytaniem dialogów czy naśladowaniem odgłosów tłumów. Na pewnym etapie prowadziła już swój własny program radiowy "The Betty White Show", a od 1949 roku zaczęła też współprowadzić telewizyjne show "Hollywood on Television".

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Już w 1952 roku grała główną rolę w serialu komediowym "Life with Elizabeth", za którą dostała w 1952 roku swoją nagrodę Emmy, dwa lata później produkowała swój talk-show "The Betty White Show" dla NBC. W późniejszych latach z sukcesem pojawiała się w kolejnych programach rozrywkowych, na pewnym etapie kariery została określona mianem "Pierwszej Damy Teleturniejów". W 1983 roku została pierwszą kobietą nagrodzoną nagrodą Emmy w kategorii najwybitniejszy prowadzący teleturnieju. W latach 80. zaczęła się jej przygoda z popularnym sitcomem "Złote dziewczyny" (za rolę Rose też wygrała Emmy, tym razem dla najlepszej aktorki komediowej). Dodajmy też, że Betty White pojawiła się także w słynnej "Modzie na sukces" - ale dopiero w 2006 roku.

Betty White urodziła się 17 stycznia 1922 roku, a równo sto lat później do kin trafić ma jubileuszowy obraz "Betty White: 100 Years Young — A Birthday Celebration". 

Betty White: 100 Years Young - a Birthday Celebration / kadrBetty White kończy 100 lat i wszyscy są zaproszeni na jej urodziny

Więcej o: