Tytuły filmów o Hitlerze są bardziej lub mniej znane. Trzeba jednak przyznać, że obrazów z bardzo pokaźnym wątkiem dotyczącym jednego z największych zbrodniarzy w historii jest bardzo wiele. Znacznie więcej, niż poświęcono ich Stalinowi czy Mao Zedongowi. Charakterystyczne, że występują wśród nich także komedie, co może trochę szokować. Satyrą operował już zresztą ''Dyktator'' z 1940 r. ze wspaniałą rolą Charliego Chaplina.
W zestawieniu uwzględniono najgłośniejsze produkcje: zarówno te poświęcono bezpośrednio Hitlerowi, jak i dotyczące ważnych epizodów z jego udziałem. Mowa tu choćby o ''Walkirii'' opartej na motywach historii Clausa von Stauffenberga i jego nieudanego zamachu na przywódcę III Rzeszy. Bez wątpienia warto więc wymienić filmy:
Który film o Hitlerze warto obejrzeć z uwagi na pewne realia historyczne z jego życia? Bez wątpienia jednym z najbardziej zagadkowych i jednocześnie ciekawych momentów w strasznej biografii zbrodniarza są ostatnie dni jego życia. Dyktator skończył uwięziony w bunkrze pod budynkiem Kancelarii Rzeszy. Towarzyszyli mu jedynie bliscy współpracownicy i tylko nieliczni nazistowscy politycy na czele z Josephem Goebbelsem. Führer prawdopodobnie w coraz większym stopniu tracił kontakt z rzeczywistością w końcu odbierając sobie życie - jak do tego doszło? Historycy spierają się co do tego, co wydarzyło się wówczas w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy. Próbą odpowiedzi na te pytania i rekonstrukcji zdarzeń jest film ''Upadek'' z 2004 r. Obraz otrzymał bardzo dobre noty zarówno widzów, jak i krytyków. Świetne oceny otrzymał zwłaszcza grający główną rolę Bruno Ganz.
Zobacz też: Filmy wojenne: zagraniczne i polskie. Produkcje, które zasługują na uwagę
Komedia o Hitlerze? Choć może się to wydawać ekscentrycznym pomysłem, to postać wielkiego zbrodniarza bardzo często była przedstawiana w serialach animowanych dla dorosłych, ale czasem także w pełnometrażowych filmach komediowych. Przykładem jest ''On wrócił'' z 2015 r. Film oparto na motywach powieści Timura Vermesa.
Adolf Hitler budzi się tu w realiach współczesnego świata, totalnie nie mogąc się w nim odnaleźć. Oczywiście przy okazji przytrafia się cała moc wzbudzających śmiech zdarzeń. Sam Hitler przypomina nazistowskiego zbrodniarza jedynie wyglądem i ubiorem - bywa zresztą postrzegany jako jego doskonały sobowtór. Jest raczej fajtłapą o poglądach, które postrzegane są jako dziwaczny żart. ''On wrócił'' nie jest jednak wyłącznie płytką komedyjką - świadczą o tym ostatnie minuty filmu.
Niewątpliwie bardzo ciekawym obrazem jest film o zamachu na Hitlera z Tomem Hanksem, czyli ''Walkiria''. Hanks zagrał w nim pułkownika Clausa von Stauffenberga - człowieka, który 20 lipca 1944 r. dokonał zamachu na przywódcę III Rzeszy. Choć akt ten z pozoru musiał się udać, to najpewniej splot przypadków sprawił, że Hitler przeżył odnosząc rany. Co działo się wcześniej w kwaterze Führera zwanej Wilczym Szańcem? Warto dowiedzieć się oglądając ''Walkirię''.
Zobacz też: Filmy o Powstaniu Warszawskim. Które z nich musisz zobaczyć?