Filmy o wyścigach, które warto znać. Sprawdź najlepsze propozycje

Filmy o wyścigach i szerzej jeszcze motoryzacji stanowią już dość pokaźny zbiór nowszych i starszych obrazów. Dominuje kino akcji, ale do wyboru mamy też dramaty czy filmy biograficzne. Niektóre serie, choćby ''Szybcy i wściekli'' zyskały miano kultowych.

Filmy wyścigowe - lista ciekawych tytułów

Dlaczego filmy wyścigowe zyskują wciąż tak dużą popularność? Wydaje się, że źródłem ich powodzenia jest popularność samej motoryzacji. Wielu z nas kocha szybkie samochody i skrycie marzy o tym, by zasiąść za kierownicą jednego z nich. Poza tym formuła wyścigu może być środkiem do opowiedzenia ciekawej historii o rywalizacji, poświęceniu, zwycięstwie, czasem też o ludzkich dramatach. Wreszcie nie dziwi fakt, że bardzo wiele filmów o wyścigach pojawiło się w latach 70., gdy na rynku motoryzacyjnym dokonał się duży postęp. Dlaczego kręci się je dzisiaj? Wyścigi mogą bardzo efektownie prezentować się także dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii służących do produkcji filmów.

Które filmy wyścigowe warto obejrzeć? Listę tworzą m.in.: 

 • ''Senna'' z 2010
 • ''Wyścig'' z 2013
 • ''Grand Prix'' z 1966
 • ''Bobby Deerfield'' z 1977
 • ''Szybki jak błyskawica'' z 1990
 • ''Le Mans'' z 1971
 •  ''Wyścig Cannonball'' z 1981
 • ''Szybcy i wściekli'' z 2001 
 • ''Speed Racer'' z 2008
 • ''Need for Speed'' z 2014
 • ''Najlepsi z najlepszych'' z 2003

   


Film o wyścigach? Oscarowy ''Grand Prix'' z 1966 r.

Który film o wyścigach wart jest obejrzenia? Spośród nieco już zapomnianych produkcji zdecydowanie zasługuje na to ''Grand Prix'' z 1966 r. Film w reżyserii Johna Frankenheimera zdobył aż trzy Oscary. Ten dramat sportowy z Jamesem Garnerem, Brianem Bedfordem, Yvesem Montandem i Evą Marie Saint opowiada o kierowcach Formuły 1, którzy dla wygranej w cyklu wyścigów są w stanie poświęcić bardzo wiele. Okazuje się, że także własne życie. Równolegle z postępami rywalizacji poznajemy kulisy życia prywatnego zawodników. Okazuje się, że jest ono bardzo skomplikowane. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 99

Wyścigi - filmy z serii ''Szybcy i wściekli''

Która seria bardzo spopularyzowała w ostatnich latach wyścigi? Filmy zapoczątkowane przez ''Szybkich i wściekłych'' miały w tym ogromną zasługę. W zestawieniu jest miejsce dla klasycznych ''Szybkich i wściekłych'' w reżyserii Roba Cohena, ale wielu fanów mają też kolejne części. W filmie poznajemy Los Angeles z perspektywy gangów ścigających się o wielkie pieniądze tuningowanymi samochodami japońskiej produkcji. Pada jednak podejrzenie, że przestępcy zamieszani są też w porwania ciężarówek. Brian (Paul Walker), policjant pod przykrywką, zdobywa zaufanie lidera gangu Dominica Toretto (Vin Diesel). Niestety, sprawy się komplikują - policjant zakochuje się w jego siostrze Mii Toretto (Jordana Brewster). Jaki będzie finał tej historii? Odpowiedź w seansie z ''Szybkimi i wściekłymi''.   

Filmy o wyścigach samochodowych: ''Wyścig'' z 2013 r.

Które jeszcze filmy o wyścigach samochodowych warto obejrzeć? ''Wyścig'' z 2013 r. jest tu jednym z murowanych kandydatów. Przenosimy się do lat 70. po to, by obserwować filmowe wyobrażenie prawdziwej rywalizacji dwóch tytanów Formuły 1, czyli Nikiego Laudy i Jamesa Hunta. W filmie Rona Howarda główne role zagrali Daniel Brühl i Chris Hemsworth. Film ma świetny klimat i wysoką dynamikę - w końcu bardzo duża część akcji dzieje się na torze wyścigowym. Niesamowicie twarda i męska rywalizacja prowadzi do przekraczania przez kierowców kolejnych granic. Jak daleko się posuną? Tego warto dowiedzieć się w trakcie seansu filmowego. 

Zobacz też: Scott Adkins: filmy z walką w roli głównej. Poznaj najlepsze tytuły

Więcej o: