"Jak pokochałam gangstera". Wdowa po Nikosiu krytykuje film i dzieci męża

"W mojej ocenie, jak i w ocenie osób znających Nikodema oraz mnie - ten projekt jest jednym wielkim bluźnierstwem" - napisała Edyta Skotarczak, odnosząc się do filmu "Jak pokochałam gangstera". To w tym momencie najchętniej oglądana produkcja Netfliksa w Polsce.

Produkcja jest inspirowana prawdziwą historią Nikodema Skotarczaka, znanego jako "Nikoś" - polskiego gangstera drugiej połowy XX wieku. Główną rolę w filmie zagrał Tomasz Włosok, laureat FPFF w Gdyni za rolę w "Jak zostałem gangsterem", poprzedniego filmu Kawulskiego.

Zobacz wideo "Jak pokochałam gangstera". Zwiastun nowego filmu Macieja Kawulskiego

Wdowa po Nikosiu o "Jak pokochałam gangstera": Ma na celu pokazanie jego postaci w negatywnym i po części zakłamanym świetle

"Jak pokochałam gangstera" miał premierę 5 stycznia na Netfliksie. Edyta Skotarczak, ostatnia żona Nikosia, zamieściła w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym pisze, że nikt z producentów ani reżyser nie konsultowali się z nią w sprawie filmu. "Nie uzyskali żadnej zgody na nakręcenie filmu w dowolnej interpretacji i wizji oraz takiej wyjątkowo negatywnej formie naruszającej przy tym nie tylko uczucia osób najbliższych zmarłego, ale również normy życia społecznego, a przede wszystkim prawo do prywatności, ludzką godność, cześć, pamięć po osobie zmarłej" - pisze wdowa. Odniosła się także do współpracy dzieci Skotarczaka z poprzednich związków z filmowcami:

Natomiast dzieci z poprzednich związków mojego męża Nikodema, które brały w filmie udział - akceptując i wyrażając zgodę na taką formę i treść filmu, niestety pokazały swój poziom intelektualny, moralny i rodzaj emocjonalnego stosunku do ojca

Więcej interesujących informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Chociaż scenariusz, którego autorami są Kawulski i Krzysztof Gureczny jest tylko inspirowany prawdziwym życiem, Skotarczak twierdzi, że filmowcom zależało na tym, aby przez "pomieszanie" faktów i fikcji ukazać konkretną wizję jej męża. Pisze:

W mojej ocenie, jak i w ocenie osób znających Nikodema oraz mnie - ten projekt jest jednym wielkim bluźnierstwem i nie sposób nie odnieść wrażenia, iż ma na celu pokazanie jego postaci w negatywnym, upokarzającym, umniejszającym i po części zakłamanym świetle
Takie pomieszanie, trochę prawdy z dowolną wizją artystyczną reżysera, stwarza pozorność "nowej" rzeczywistości, która w odbiorze społecznym jest przeważnie odbierana jako prawdziwa historia, ponieważ praktycznie nikt nie czyta, iż jest to fikcja literacka inspirowana życiem mojego męża. Jest to tzw. sztuczka prawna

W "Jak pokochałam gangstera" oprócz Włosoka w obsadzie są m.in. Antoni Królikowski, Agnieszka Grochowska, Krystyna Janda, Sebastian Fabijański, Magdalena Lamparska, Julia Wieniawa, Eryk Lubos, Dawid Ogrodnik, Janusz Chabior i Edyta Herbuś. W oficjalnym opisie czytamy: "Historia Nikosia - chłopaka z nieposkromionym apetytem na sukces, który specjalizuje się w nielegalnym imporcie samochodów do Polski. Gigantyczne pieniądze, budowa samochodowego imperium, spektakularna ucieczka z więzienia. Jego życie to ciągła jazda bez trzymanki, która pokazuje, jak wiele trzeba poświęcić, żeby móc pozostać sobą".

10 stycznia film jest na szczycie listy top 10 Netfliksa. Poprzedni film Kawulskiego "Jak zostałem gangsterem" jest na miejscu szóstym.

"Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" to pochodząca z 2019 roku opowieść o najniebezpieczniejszym gangsterze w Polsce (w tej roli Marcin Kowalczyk), który za wszelką cenę dąży do zdobycia władzy i uzyskania imponującego statusu finansowego. Jego świat z jednej strony obraca się wokół interesów i przemocy, a z drugiej liczą się dla niego przyjaciel i ukochana kobieta. Tomasz Włosok wcielał się w tym filmie Waldena - przyjaciela głównego bohatera.

Więcej o: