Paszporty "Polityki" 2021 przyznane. Były mocne odniesienia do polityki - w tym sukienka

Paszporty "Polityki" są wręczane już po raz 29. Nie zabrakło odniesień do polityki. - Mi bardzo trudno się cieszyć z tej nagrody w kraju, w którym odbierane są te najbardziej podstawowe prawa, w którym osoby LGBT+ są szykanowane, w którym dzieciom odbiera się możliwość zadzwonienia po pomoc, w którym ludzie umierają na granicy - mówiła reżyserka Aleksandra Terpińska.

Statuetki podczas gali otrzymują zwycięzcy kategorii: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa.

Paszporty "Polityki" 2021. Jana Szostak w sukience z przesłaniem i minutą krzyku

Pierwszą statuetkę wieczoru otrzymała reżyserka Aleksandra Terpińska. Została wyróżniona w kategorii film za ekranizację "Innych ludzi" Doroty Masłowskiej. Ze sceny powiedziała:

Mi bardzo trudno się cieszyć z tej nagrody w kraju, w którym odbierane są te najbardziej podstawowe prawa, w którym osoby LGBT+ są szykanowane, w którym dzieciom odbiera się możliwość zadzwonienia po pomoc, w którym ludzie umierają na granicy. Wydawałoby się, że polska historia i polski naród, który tyle przeszedł, będzie w stanie zrozumieć tych ludzi. Okazuje się inaczej. Ja w swoim filmie starałam się spojrzeć na ludzi z czułością i zrozumieniem i wydaje mi się, że dzisiaj trzeba tę umiejętność trenować jeszcze bardziej.

Inni ludzie "Inni ludzie". Jest premierowy zwiastun filmu na podstawie powieści Doroty Masłowskiej

W kategorii teatr wyróżnienie otrzymał Dominik Strycharski. Przemawiając ze sceny, artysta był niezwykle wzruszony. - Wierzę w to, że sztuka, kultura, muzyka, teatr, film, to są miejsca, w których możemy się spotkać i zrobić coś razem, zrobić coś razem dobrego, i nie pozabijać się w tym procesie, rozstać się i potem się poznawać na ulicy. Porusza mnie to, bo tak sobie wyobrażałem, że taki świat jest zawsze wokół nas, że ten świat kultury robimy dla siebie, ale nie tylko dla siebie, robimy go również dla ludzi na zewnątrz. I zawsze miałam taką nadzieję, że to, co robimy, się przedostaje za nasze mury, że ludzie biorą tę energię ze sceny, z koncertu, z czegokolwiek, niosą to dalej i w ten sposób może będziemy mieć jakiś wpływ... - mówił. Dodał:

Nie wiem, czy mamy, chciałbym się łudzić, że mamy, i nie jestem jednak pewien, że to się udaje, bo to, co nas otacza, to ostatnie sześć lat... Wiemy, jak jest... Mogę powiedzieć ze swojej strony: nie przestanę, będę robił to do końca moich dni.

W kategorii sztuki wizualne po raz pierwszy w 29-letniej historii nagród przyznane zostały dwie nagrody ex aequo. Dostali je Jana Szostak i Mikołaj Sobczak. Ta pierwsza zaprosiła zebranych na gali do minuty krzyku dla Białorusi, a wcześniej powiedziała:

Dzisiaj mam na sobie sukienkę złożoną z 1200 portretów więźniów politycznych, niesprawiedliwych zakładników reżimu Białorusi.

Jana Shostak na gali Paszportów PolitykiJana Shostak na gali Paszportów Polityki Youtube /Polityka

Mikołaj Sobczak nawiązał do słów swojej poprzedniczki i współnagrodzonej. - Mam nadzieję, że ten krzyk będzie krzykiem nie tylko do Białorusi, ale też dla wszystkich naszych przyjaciół, bez których nie było nas i dla tych wszystkich, którzy nas wspierali. Mogę tylko powiedzieć: dziękuję - powiedział.

Więcej wiadomości ze świata kultury i nie tylko na stronie głównej Gazeta.pl

Nagrodę w kategorii specjalnej kultura zdalna otrzymali Małgorzata Płysa i Mat Schulz, twórcy Unsound Festival

Debiutancka powieść z Paszportem "Polityki", w kategorii muzyka popularna wygrywa Ralph Kaminski 

W kategorii literatura Paszport "Polityki" otrzymał Łukasz Barys, który urodził się w 1997 r. w Pabianicach. I o tym mieście napisał debiutancką powieść "Kości, które nosisz w kieszeni" (Wydawnictwo Cyranka). Pabianice portretuje od strony kości, przenikają się tu światy zmarłych i żywych. A każdy rozdział to osobna opowieść, w której biorą udział tutejsze motywy i postaci: Dora Diamant od Kafki, rzeka Pabianka, Tereska z filmu "Cześć Tereska", domy pożydowskie, zmarli z cmentarza oraz sama bieda. I są to opowieści śmieszno-straszne, smutno-komiczne, zadziorne językowo.

Paszport "Polityki" 2021 w kategorii muzyka poważna otrzymała kompozytorka Teoniki Rożynek (jest autorką muzyki filmowej m.in. do wyróżnionego Paszportem "Polityki" filmu "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc czy "Prime Time", który dostał nagrodę za muzykę na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni, a także muzyki teatralnej).

Jeśli chodzi o muzykę popularną, wyróżnienie dostał Ralph Kaminski. Wokalista drżącym głosem dziękował m.in. mamie i przyjaciołom. Prowadząca galę Grażyna Torbicka zagadała do niego, wspominając o terapeutycznej mocy jego twórczości, na co usłyszała: "Ja chyba śnię. Uwielbiam panią. Pięknie pani wygląda".

Ralph Kamiski z Paszportem PolitykiRalph Kamiski z Paszportem Polityki YouTube - Polityka

W kategorii kultura cyfrowa Paszport "Polityki" dostał Tomasz Konrad Ostafin. Grę "Papetura" tworzył sześć lat, a na jego warsztat składały się głównie papier, ołówek, nożyczki i klej, pomocne w łączeniu drobnych elementów pęseta i spinacze, maleńkie świecące diody i łączące je druciki. No i komputer, choć nie ma przesady w stwierdzeniu, że wyjątkowa, emanująca pięknem i harmonią proporcji, nagradzana już za granicą przygoda papierowych stworków Pape i Tura, próbujących zapobiec spaleniu ich świata przez wraże kreatury, to gra zrobiona z papieru.

Natomiast nagrodę specjalną kreator kultury dostała laureatka pierwszej odsłony Paszportów "Polityki" - Katarzyna Nosowska. Wokalistka, także autorka książek, mówiła ze sceny:

Kiedy podczas pierwszej edycji Paszportów "Polityki" otrzymałam jeden z nich, miałam wrażenie, że to żart, i mając świadomość tego, kto przede mną odbierał ten zaszczyt, myślę tak ponownie. Znów mam wrażenie, że to chyba jest pomyłka...

Paszporty "Polityki" 2021. Jerzy Baczyński ze sceny: Witamy niezależną polską kulturę we wciąż wolnych mediach 

Galę rozdania Paszportów "Polityki" z Grażyną Torbicką poprowadził redaktor naczelny pisma Jerzy Baczyński, który na powitanie powiedział: 

Oboje witamy niezależną polską kulturę we wciąż wolnych mediach.

Już wcześniej w kilkuminutowym podsumowaniu roku było o polityce - słowach kuratorki Barbary Nowak w sprawie "Dziadów" w krakowskim teatrze, umieszczeniu przez ministra edukacji dzieł Jana Pawła II na liście lektur, działalności Jacka Kurskiego w TVP i organizacji koncertu "Murem za polskim mundurem", a także o działalności samego ministra kultury:

Piotr Gliński bardzo uwijał się kwestii personalnej, wymienił kierownictwo Zachęty, wybrał też nowego dyrektora Filmoteki Narodowej, pod którego rządami w kilka miesięcy odeszła niemal jedna trzecia załogi.
Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Już po raz drugi z rzędu nagrody pieniężne otrzymają nie tylko zwycięzcy Paszportów "Polityki", ale wszyscy nominowani. - Był to kolejny, potrzaskany pandemią sezon w polskiej kulturze. Dlatego po raz drugi w historii Paszportów "Polityki" - dzięki wsparciu naszych sponsorów - przyznajemy nagrody finansowe także nominowanym we wszystkich kategoriach - tłumaczyli przed galą organizatorzy. Wszyscy nominowani dostaną 10 tys. zł, a zwycięzcy po 20 tys. złotych. - Polska kultura radzi sobie zupełnie dobrze bez ministerstwa kultury, które coraz częściej staje się elementem nadzoru nad kulturą - powiedział podczas gali Baczyński, dziękując wspierającym ją sponsorom i samorządom.

Paszporty "Polityki" 2021 - lista zwycięzców

  • FILM: Aleksandra Terpińska "Inni ludzie"
  • TEATR: Dominik Strycharski
  • LITERATURA: Łukasz Barys
  • SZTUKI WIZUALNE: Jana Szostak i Mikołaj Sobczak
  • MUZYKA POWAŻNA: Teoniki Rożynek
  • MUZYKA POPULARNA: Ralph Kaminski
  • KULTURA CYFROWA: Tomasz Konrad Ostafin
  • KULTURA ZDALNA: Małgorzata Płysa i Mat Schulz, twórcy Unsound Festival
  • KREATOR KULTURY: Katarzyna Nosowska

Janusz Gajos Janusz Gajos odchodzi z teatru. "Są pewne obawy, że nie dam rady w trakcie przedstawienia"

Kapituła w poprzednich latach dwa razy przyznała nagrody ex aequo i raz nagrodę specjalną pozaregulaminową, którą uhonorowano Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Wielu nagrodzonych w latach 90. to dzisiaj uznani twórcy, którzy wychowali nowe pokolenie artystów nagrodzonych Paszportami "Polityki" już w XXI w. i zasłużyli już na miano Kreatora Kultury (np. Olga Tokarczuk).

<<Reklama>> Ebook "Kości, które nosisz w kieszeni" dostępny jest w Publio.pl >>

Więcej o: