"Odeszła Janka Traczykówna, niezapomniana Michasia z 'Nocy i Dni'. Kochana Janko, Ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A Twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła Ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia... Z miłością, Twoi Jadzia i Jurek" - napisał na Facebooku Jerzy Antczak, reżyser "Nocy i Dni".
Janina Traczykówna urodziła się 16 maja 1930 roku w Kłodawie. W roku 1953 ukończyła studia na PWST w Warszawie; wtedy też zaliczyła debiut teatralny. Przed kamerą pierwszy raz wystąpiła u Jerzego Kawalerowicza w filmie "Pod gwiazdą frygijską". W latach 1953-55 grała w Teatrach Dramatycznych w Szczecinie; następnie związała się ze stołecznym Teatrem Dramatycznym na blisko cztery dekady. Wielokrotnie występowała w Teatrze Telewizji.
Z ekranu widzowie najlepiej zapamiętali ją m.in. jako dziennikarkę Barbarę Raczyk z pierwszego rodzimego serialu "Barbara i Jan", który pojawił się na antenie w 1964 roku. Najsłynniejsza rola w karierze Traczykówny to jednak Michalina Ostrzeńska z "Nocy i dni". W swoich filmach aktorkę chętnie obsadzał Stanisław Bareja — to ona w "Misiu" wypowiada jedną ze słynnych kwestii: "wyngiel je we wiosce!".
W późniejszych latach Janina Traczykówna grała epizody w serialach i filmach, m.in. w "Pograniczu w ogniu", "Lokatorach" czy "39 i pół". Rok 2003 przyniósł jej nominację do Orła w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola kobieca za odegranie matki Adasia Miauczyńskiego w "Dniu świra" Marka Koterskiego; Traczykówna wróciła do tej postaci w filmie "Wszyscy jesteśmy Chrystusami".
Traczykówna zagrała też w znakomitym filmie Kazimierza Kutza "Ludzie z pociągu". Ostatni raz pojawiła się w filmie "Ostatnia akcja" Michała Rogalskiego z 2009 roku.
Od studiów w szkole teatralnej związana była z aktorem Witoldem Skaruchem. Para przeżyła razem blisko 60 lat. Po śmierci męża w 2010 roku 80-letnia aktorka przeprowadziła się na stałe z Warszawy do rodzinnego domu nad Pilicą.