Monica Vitti nie żyje. Ikona włoskiego kina miała 90 lat

W wieku 90 lat odeszła ikona włoskiego kina Monica Vitti. Aktorka cierpiała na chorobę Alzheimera. W latach 60. wystąpiła w klasykach Michelangelo Antonioniego.
Zobacz wideo Cenzura w Hollywood - czego nie pokazywano 90 lat temu?

W środę 2 lutego we Włoszech zmarła słynna aktorka Maria Luisa Ceciarelli znana jako Monica Vitti. Poinformował o tym jej mąż Roberto Russo.

Monica Vitti nie żyje. "Pożegnanie królowej włoskiego kina"

Były burmistrz Rzymu, a zarazem krytyk filmowy, Walter Veltroni napisał na Twitterze, że Roberto Russo, długoletni partner Moniki Vitti, poprosił go o przekazanie, że jego żona Monica Vitti odeszła. "Robię to z bólem, czułością, żalem" - podkreślił. 

"Pożegnanie Moniki Vitti, pożegnanie królowej włoskiego kina. Dziś jest naprawdę smutny dzień, zniknęła wielka artystka i wielka Włoszka" - powiedział minister kultury Dario Franceschini, jak cytuje portal cinemaitaliano.info. Aktorka miała 90 lat. 20 lat temu wycofała się z życia publicznego w związku z chorobą Alzheimera.

Więcej informacji ze świata kultury znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Odeszła ikona włoskiego kina. Monica Vitti miała 90 lat

Monica Vitti urodziła się w 1931 roku w Rzymie, dorastała na Sycylii. Jako nastolatka występowała w amatorskich produkcjach, później uczyła się w Narodowej Akademii Sztuk Dramatycznych w Rzymie, gdzie w 1953 roku odebrała dyplom.

Uwielbiana przez publiczność Monica Vitti występowała w filmach Michelangelo Antonioniego "Noc", "Zaćmienie" i "Czerwona pustynia". Grała w najsłynniejszych włoskich komediach u boku Alberta Sordiego i Marcello Mastroianniego. Zagrała też w "Widmie wolności" Luisa Bunuela.

Vitti występowała również w teatrze, głównie w sztukach Szekspira i Moliera. Po raz ostatni pojawiła się na ekranie w 1989 w reżyserowanym przez siebie filmie "Scandalo secreto". Była laureatką wielu nagród, między innymi Złotego Lwa festiwalu filmowego w Wenecji i Srebrnego Niedźwiedzia festiwalu w Berlinie.

Więcej o: