Filmowy esej "Subtotals" na Berlinale. Powstał w Pracowni Eseju Filmowego vnLab działającej przy łódzkiej filmówce

Polska koprodukcja eseju filmowego irańskiego reżysera Mohammadrezy Farzada "Subtotals" będzie miała premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale 2022. To pierwsza realizacja Pracowni Eseju Filmowego vnLab - Laboratorium Narracji Wizualnych działającego przy Szkole Filmowej w Łodzi. Premiera krótkometrażowego utworu odbędzie się 13 lutego w ramach prestiżowej, interdyscyplinarnej sekcji Forum Expanded.

"Subtotals" Mohammadrezy Farzada ze scenariuszem inspirowanym opowiadaniem Gregory’ego Burnhama pod tym samym tytułem oraz "Autoportretem" Edouarda Levego, jest osadzoną w liczbach medytacją nad niepewnością życia, w którym nie da się odnaleźć żadnych gwarancji. To poetycki esej filmowy, który dotyka głęboko humanistycznej esencji istnienia.

Zobacz wideo Popkultura odc. 101

"Subtotals". Premiera polskiej koprodukcji w reżyserii Mohammadrezy Farzada na Berlinale

15-minutowy utwór składa się ze zmontowanych nagrań domowych, zapisanych na taśmie 8mm scen z życia irańskiego społeczeństwa. Na ich tle, głęboki głos snuje swoją wyliczankę, podsumowując kategorie zdarzeń niczym tabele w arkuszu kalkulacyjnym. Matematyczna precyzja stoi w głębokim kontraście z okiem kamery, która w intymny sposób dryfuje pomiędzy scenami wyrwanymi z domowych archiwów, podkreślając upływ czasu i wpisane w niego przemijanie. Kontrastując doświadczenia i przeżycia z podsumowującymi je cyframi, reżyser uwypukla wszystko to, co nieuchwytne i nieopisywalne, a co stanowi treść codzienności. 

Mohammadreza Farzad urodził się w 1978 roku w Teheranie. Swoją karierę twórczą rozpoczynał jako poeta i tłumacz literacki. Jako dokumentalista zadebiutował filmem "Into Thin Air", następnie zrealizował "Blames and Flames". Obydwa miały premiery na Berlinale w sekcji Forum Expanded, w ramach której pokazywany będzie również "Subtotals". Farzad był doktorantem w Film Factory prowadzonej przez legendarnego węgierskiego reżysera Bélę Tarra. Jego kolejne dzieła miały premiery na kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobyły liczne nagrody. Obecnie pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym. 

"Subtotals" zostało zrealizowane w Laboratorium Narracji Wizualnych działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi, miejscu twórczej eksploracji granic medium filmu, fotografii, teatru oraz obszaru technologii związanych z narracją. Pracownia Eseju Filmowego, jedna z pięciu specjalizacji vnLab, prowadzona przez Kubę Mikurdę i Stanisława Liguzińskiego, zajmuje się eksperymentalnym poszukiwaniem w obszarze eseistycznych form twórczych.

Otwarty charakter działań prowadzonych w Pracowni pozwala na testowanie metodą prób i błędów różnorodnych strategii formalnych, bez konieczności trzymania się z góry przyjętych formatów. vnLab organizuje seminaria dla twórców z całego świata, goszcząc najciekawszych artystów zajmujących się tematem eseju filmowego, wśród nich Eyala Sivana, Laurę Mulvey, Jamesa N. Kienitz Wilkinsa, Marka Cousinsa, Johana Grimonpreza, Catherine Grant, czy Kevina B. Lee. W sierpniu 2021 roku międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli prestiżowych instytucji związanych z branżą filmową, takich jak Sight&Sound, IFFR (MFF Rotterdam), MFF Nowe Horyzonty, Essay Film Festival i Filmkrant przyznało 5 grantów produkcyjnych, które stanowią ukoronowanie działań pracowni. "Subtotals" jest pierwszą z ukończonych realizacji. 

Więcej o: