Więcej o filmach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Fani kinematografii nie mogli narzekać w 2021 roku na nudę. Na ekrany kin weszły filmy, które ze względów pandemicznych nie mogły mieć premiery w 2020 roku. W gąszczu produkcji wybraliśmy te, które wzbudziły najwięcej emocji lub warte są szczególnej uwagi. Oto ranking najlepszych filmów 2021 roku.
O ile książkowa wersja "Diuny" to świat złożony głównie z dialogów, tak kinowa interpretacja Denisa Villeneuve’a opisuje rzeczywistość za pomocą obrazów. Choć jest to film komercyjny, to w przystępny sposób czerpiący z kina artystycznego. Reżyserowi udało się brawurowo udźwignąć treść kultowej książki Franka Herberta, przekazując ją w sposób niezwykle atrakcyjny dla współczesnego widza.
Film biograficzny o Kalinie Jędrusik podzielił publiczność i krytyków. Zamiast linearnej historii o drodze do sławy otrzymaliśmy obraz skupiający się przede wszystkim na manieryczności seksbomby czasów PRL-u. Z tym podejściem do postaci Jędrusik poradziła sobie znakomicie Maria Dębska, która oddała jej ducha w każdym calu - od intonacji głosu aż do mowy ciała.
Film Paula Thomasa Andersona przenosi nas w świat lat 70. W tej produkcji zgadza się wszystko - od obsady (duet Alan Haim i Cooper Hoffman), poprzez klimatyczną muzykę oddającą ducha epoki, aż do fascynującej historii miłosnej z opowieścią o wielkich przemianach kulturowych w tle.
"CODA" to film z nieskomplikowaną fabułą poruszającą tematykę więzi rodzinnych, niepełnosprawności i pogoni za własnymi marzeniami. Ta nieco banalna, ale i znakomicie opowiedziana historia ujmuje od początku, przyciągając niezwykłą siłą prostoty.
Choć to kolejny film w zestawieniu, który zdołał podzielić publiczność, to niewątpliwie była to jedna z gorętszych premier 2021 roku. Trzy dekady miłości, zdrady, zemsty, aż w końcu zbrodnia, opisane w ciągu ponad dwóch godzin? Wieczór pełen mocnych doznań gwarantuje właśnie taki scenariusz. Na uwagę zasługują tu świetne kreacje aktorskie Lady Gagi, Jareda Leto, Adama Drivera czy Al Pacino.
Nazwisko Wesa Andersona zwiastuje reżyserki kunszt, precyzję kadru i autorską stylizację świata przedstawionego. Mistrz kina kolejny raz nakręcił film, który ujmuje oryginalnością postaci i niecodzienną formą, jak na miarę "hipstera Hollywood" przystało.
Słodko-gorzki film Łukasza Grzegorzka o konfrontacji, niezgodzie, a w efekcie pogodzeniu się z własnym losem. To także pierwszą od dwunastu lat główna rola Agaty Buzek, której udało się stworzyć jedną z najciekawszych i najbardziej niejednowymiarowych kobiecych postaci polskiego kina ostatnich lat.
Film twórcy "Debiutantów", Mike Millsa, to historia o ludzkich relacjach. Reżyser w mistrzowski sposób ukazuje złożoność oraz nieoczywistość rodzinnych więzi widzianych oczami dziecka, które zmuszone jest żyć w dysfunkcyjnej rodzinie.
David Lowery poprzez eksploracje średniowiecznych mitów rycerskich stworzył fascynującą opowieść nie tylko o tamtych czasach, ale i współczesności. To historia o stawaniu się rycerzem, kreowaniu męskości, sile narracji, jak i ekologii.
"Spencer" uwodzi widza przede wszystkim grą Kristen Stewart, jak i samym podejściem do biografii "królowej ludzkich serc". Zamiast sakralizacji Diany lub po prostu linearnego przedstawienia jej historii, twórcy rozbierają ją z królewskich szat, ukazując przede wszystkim jako matkę, kobietę, a ponadto - człowieka.
Jakie są najlepsze filmy 2021 roku? Czekamy na rekomendacje i polecenia.