''Gladiator'': gdzie obejrzeć film w reżyserii Ridleya Scotta?

''Gladiator'', nagrodzony pięcioma Oscarami film w reżyserii Ridleya Scotta, to jeden z tych kinowych przebojów, do których chętnie się wraca. Sprawdzamy, gdzie można go obecnie zobaczyć oraz co zadecydowało o jego sukcesie.

Gdzie oglądać ''Gladiatora''?

Na film z 2000 roku raczej nie wybierzemy się do kina, warto więc wiedzieć, gdzie oglądać ''Gladiatora''. Można liczyć na to, że pokaże go jedna ze stacji telewizyjnych, jak miało to miejsce np. w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (''Gladiatora'' wyświetlała stacja TVN 7) czy w Nowy Rok (film można było obejrzeć na kanale Cinemax). Zdecydowanie łatwiej jednak jest znaleźć film w Internecie, na jednej z wielu platform VOD, czyli wideo na życzenie. Najczęściej jest to usługa płatna (tzw. sVOD, czyli Subscription Video on Demand), dzięki temu jednak film można obejrzeć w dowolnym momencie. ''Gladiatora'' w swojej ofercie mają takie platformy, jak:

  • Netflix,
  • HBO GO,
  • Canal + online,
  • player,
  • via play,
  • polsat box go,
  • CHILI,
  • prime video.

Zobacz też: Ridley Scott - zobacz najlepsze filmy wyreżyserowane przez Ridleya Scotta

''Gladiator'': obsada to duża część sukcesu

Obok efektów wizualnych czy muzyki niewątpliwie mocną stroną filmu ''Gladiator'' jest obsada. W roli tytułowego gladiatora Maximusa świetnie sprawdza się Russell Crowe, który za tę kreację aktorską zdobył zresztą Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. W rolę jego antagonisty, Kommodusa, wciela się Joaquin Phoenix, nominowany do Oscara i Złotego Globu jako najlepszy aktor drugoplanowy. Na ekranie pojawia się też angielski aktor Oliver Reed, w roli byłego gladiatora, Proximo. Jest to jego ostatni występ na srebrnym ekranie – aktor bowiem zmarł nagle w trakcie kręcenia filmu. Nie można też pominąć postaci Lucylli, córki Marka Aureliusza i siostry Kommodusa, w którą wciela się duńska aktorka, Connie Nielsen. W roli Marka Aureliusza występuje Richard Harris, na ekranie pojawia się też Derek Jacobi w roli Tyberiusza Grakchusa.

Zobacz wideo Armie Hammer wielkim problemem twórców "Śmierci na Nilu". Czyli o tym, jak skandale mogą niszczyć kariery

''Gladiator'': fabuła, która wciąga

O czym jest ''Gladiator''? Fabuła tego filmu nie jest bardzo skomplikowana, choć sam obraz z pewnością wart jest obejrzenia. Co prawda niektórzy krytykują film za przekłamania historyczne, należy go jednak rozpatrywać jako film kostiumowy. Obok postaci historycznych występują tu bowiem postaci fikcyjne, a treść filmu nie jest odwzorowaniem prawdziwych wydarzeń, chociaż nawiązuje do niektórych faktów. Akcja ''Gladiatora'' rozgrywa się w II wieku naszej ery, kiedy to generał rzymskiego wojska, Maximus Decimus Meridius, powraca ze zwycięskiej wyprawy przeciwko Germanom. Panujący wówczas cesarz, Marek Aureliusz, pragnie, by po jego śmierci władzę nad imperium rzymskim przejął właśnie Maximus, jako ten, który mógłby przywrócić państwu ustrój republikański. Zazdrosny syn Marka Aureliusza, Kommodus, jest gotów na wiele, by pokrzyżować plany schorowanego ojca. Zabija go więc, by nikt nie dowiedział się o testamencie cesarza. Kommodus nie ogranicza się jednak do ogłoszenia się nowym władcą imperium rzymskiego – wydaje też rozkaz zabicia Maximusa i jego rodziny. Generałowi cudem udaje się zbiec, gdy jednak zjawia się w rodzinnym majątku, zastaje zgliszcza. Rozpaczający po stracie żony i syna mężczyzna trafia w ręce łowców niewolników, którzy sprzedają Maximusa do szkoły gladiatorów. Były żołnierz okazuje się całkiem sprawnym wojownikiem. Na arenie radzi sobie coraz lepiej, a jego niewątpliwy talent dostrzega jego właściciel, Proximo. To on podpowiada Maximusowi, by walczył widowiskowo, co przysporzy mu sławy i pozwoli zdobyć popularność gawiedzi. Ogarnięty żądzą zemsty gladiator robi wszystko, by zaskarbić sobie uznanie tłumu. Z biegiem czasu zaczyna walczyć w Rzymie, a jego występy cieszą się coraz większą popularnością. Maximus wie, że wola ludu jest potężniejsza od władzy cesarza, toteż chcąc pomścić śmierć swoich bliskich robi wszystko, by stać się największym bohaterem imperium. Popularności przysparza mu przede wszystkim jego waleczność – ona też doprowadza do spotkania Maximusa z Kommodusem. Gdy syn Marka Aureliusza orientuje się, że tajemniczy gladiator jest jego śmiertelnym wrogiem, organizuje Maximusowi coraz trudniejsze walki, mając nadzieję, że ten w którejś z nich polegnie. Ku rozpaczy Kommodusa, Maximus zdobywa popularność większą od cesarza. Czy jednak uda mu się pomścić śmierć żony i syna? Warto obejrzeć ''Gladiatora'', by poznać odpowiedź na to pytanie.

Maximus Decimus Meridius jest oczywiście postacią fikcyjną, choć przyjmuje się, że postać ta wzorowana była na ulubionym generale Marka Aureliusza, Marku Noniuszu Makrinusie. Postaciami fikcyjnymi są również Tyberiusz Grakchus oraz Proximo. Z kolei autentyczne postacie historyczne to Marek Aureliusz, Kommodus, Lucilla czy Lucjusz (choć pod zmienionym imieniem) – wnuk cesarza, syn Lucilli i siostrzeniec Kommodusa.

 Zobacz też: Jake Gyllenhaal - filmy, które uczyniły go rozpoznawalnym. Czy znasz je wszystkie?

Więcej o: