Jagoda Murczyńska nie żyje. Znawczyni filmowa miała 39 lat. "Nie potrafimy opisać bólu i żalu"

Nie żyje popularyzatorka kina azjatyckiego, współtwórczyni festiwalu Pięć Smaków Jagoda Murczyńska. Znawczyni filmowa zmarła w wieku 39 lat.
Zobacz wideo Nie tak zapamiętaliśmy bohaterkę "Goldfingera"

"Musimy przekazać Wam tragiczną wiadomość. Po nagłej chorobie serca, w wieku zaledwie 39 lat, odeszła Jagoda Murczyńska. Nasza wspaniała koleżanka, droga przyjaciółka, z którą przez prawie 10 lat mieliśmy przywilej dzielić pasję do azjatyckiego kina, wspólnie tworzyć festiwal i inne projekty kulturalne. Nie potrafimy opisać bólu i żalu, z jakim żegnamy Jagodę. Straciliśmy bardzo bliską osobę, która zmieniała nas na lepsze, zarażała swoim entuzjazmem, onieśmielała erudycją, ale także ciepłem, wrażliwością i życzliwością" - piszą przedstawiciele festiwalu Pięć Smaków na Facebooku. O śmierci Jagody Murczyńskiej poinformowali w sobotę 12 lutego. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Krzysztof KowalewskiTo ostatnia rola Krzysztofa Kowalewskiego. "Krime Story. Love Story" wchodzi do kin

Jagoda Murczyńska. Kim była?

Jagoda Murczyńska była znawczynią kina japońskiego oraz współczesnych kinematografii Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. "Kochała kino azjatyckie i poświęcała mu się w pełni. Wierzyła, że jest ono ważne nie tylko ze względu na wyjątkowe walory artystyczne czy estetyczne, ale także jako okno na kultury i ludzi najludniejszego kontynentu świata" - czytamy we wpisie. 

Murczyńsla współorganizowała coroczny festiwal Pięć Smaków. "Uwielbiała spotkania z twórcami - ich przyjazd do Warszawy był dla niej zawsze wielką nagrodą za rok pracy nad festiwalem" - czytamy. 

Pisała również teksty poświęcone tematyce kina japońskiego na łamach "Ekranów", "Kina" i portalu Dwutygodnik. Za tłumaczenie i redakcję książki "Cicha eksplozja. Nowe kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej" została nagrodzona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

"Jej eseje przepełniała pasja, a krótkie opisy filmów zamieniały się w jej rękach w tak żywe i błyskotliwe miniatury, że widzowie niekiedy oceniali je jako ciekawsze niż same filmy. Nie miała na tym polu konkurencji i wszyscy to z pokorą uznawali" - piszą przedstawiciele Festiwalu Smaków na Facebooku.

Oscary 2022. Benedict Cumberbatch w filmie 'Psie pazury' ('The power of the Dog') Jane Campion. Do zobaczenia na NetflixieGdzie można oglądać nominowane do Oscarów filmy? Lista stron

Więcej o: