Hollywood reaguje na wojnę w Ukrainie. Cox na gali SAG o Wołodymyrze Zełenskim i rosyjskich artystach

Aktorzy nagrodzili podczas gali SAG Awards swoich kolegów i koleżanki po fachu. W trakcie uroczystości nie zabrakło też odniesień do sytuacji w Ukrainie. Brian Cox w swojej przemowie wspomniał zarówno o prezydencie Ukrainy, byłym aktorze, jak i artystach rosyjskich.

Brian Cox, grający nestora rodu w serialu "Sukcesja", został wytypowany do odebrania statuetki i wygłoszenia przemowy na gali. Po podziękowaniu innym twórcom serialu, przekazał nagrodę Kieranowi Culkinowi i wyjął z kieszeni telefon. - Chciałbym powiedzieć jeszcze o jednej ważnej dla mnie i - mam nadzieję - także dla was - sprawie - zaczął. - To naprawdę, naprawdę straszne, co dzieje się w Ukrainie. Także to, w jaki sposób to wszystko wpływa na innych ludzi - mam tu na myśli tych z naszego fachu - dodał, wspominając, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski sam był kiedyś komikiem i przeszedł niesamowitą drogę od występów na scenie do polityki.

Brian Cox: Zakazuje się im pod groźbą zdrady stanu mówić cokolwiek o tym, co dzieje się w Ukrainie

Cox kontynuował wzruszony:

Rzeczą, która naprawdę mnie zaniepokoiła, jest to, co dzieje się w Rosji z moimi kolegami aktorami i aktorkami, artystami, pisarzami i krytykami. Zakazuje się im pod groźbą zdrady stanu mówić cokolwiek o tym, co dzieje się w Ukrainie. Uważam, że to okropne. Myślę, że powinniśmy teraz wstać, także dla tych ludzi w Rosji, którzy nie zgadzają się z tym, co się dzieje - szczególnie artystów - i wesprzeć ich, mając nadzieję, że dadzą radę dokonać zmian. Wierzę, że mogą to zrobić. 
Zobacz wideo Kenneth Branagh w nowym filmie wraca do konfliktu w Irlandii Północnej

Aktualne informacje m.in. o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz przemowę Briana Coxa po otrzymaniu przez obsadę "Sukcesji" statuetki:

 

Także Fran Dresher i Michael Keaton mówili o wojnie w Ukrainie

To nie był jedyny moment, gdy podczas gali SAG Awards wspominana została wojna w Ukrainie. Przewodnicząca SAG Fran Drescher, którą polscy widzowie doskonale kojarzą z roli w "Pomocy domowej", powiedziała w swoim przemówieniu, że modli się za Ukrainę. Także Michael Keaton, który tego wieczora był jednym z nagrodzonych, także docenił słowem prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, który dziś walczy na froncie w Ukrainie razem z innymi obywatelami.

Część osób, które pojawiły się w Santa Monica Civic Auditorium, solidaryzowały się z napadniętą przez Rosję Ukrainą, nosząc przypinki w barwach jej flagi. Wśród nich byli m.in. aktor Michael Douglas (na zdjęciu niżej). reżyser Tyler Perry i komiczka Lisa Ann Walter (w galerii zdjęć).

SAG Awards - Michael Douglas z przypinką wspierającą UkrainęSAG Awards - Michael Douglas z przypinką wspierającą Ukrainę Jordan Strauss / Jordan Strauss/Invision/AP

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o: