Sean Penn: Dusza Ameryki jest stracona, jeśli zostawimy Ukraińców, żeby walczyli sami

Sean Penn obecnie przebywa w Ukrainie, gdzie zbiera materiały do filmu dokumentalnego o agresji rosyjskiej. Aktor i reżyser wydał emocjonalne oświadczenie, w którym napisał, że bierność w sprawie wojny będzie kosztowała Amerykę duszę.

Wcześniej informowano, że Penn odwiedził urzędników państwowych w Kijowie. Kancelaria Prezydenta wydała własne oświadczenie chwalące jego starania, dziękując mu za wjazd do Ukrainy "aby powiedzieć światu prawdę o inwazji Rosji na nasz kraj".

Zobacz wideo Transporter skradziony za pomocą ciągnika, czołg zatrzymany przez grupę cywilów. Nie tylko ukraińska armia walczy z Rosjanami

Sean Penn o Ukraińcach: Stali się uosobieniem odwagi i wierności zasadom

Penn w swoim oświadczeniu napisał:

Popełnił już brutalny błąd polegający na odbieraniu życia i łamaniu serc, a jeśli nie ustąpi, wierzę, że Putin popełni okropny błąd względem całej ludzkości. Prezydent Zełenski i naród ukraiński stali się uosobieniem odwagi i wierności zasadom. Ukraina jest czubkiem włóczni w obronie demokratycznego marzenia. Dusza Ameryki jest stracona, jeśli zostawimy Ukraińców, żeby walczyli sami

Aktualne informacje o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Penn pracuje nad dokumentem od końca zeszłego roku. Aktor wielokrotnie angażował się już w sprawy polityki i działania humanitarne. Krytykował prezydenta USA George'a W. Busha za inwazję na Irak, odwiedzał Iran, Pakistan i Kubę. Budził kontrowersje, wspierając prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza i stając po stronie Argentyny w trwającym sporze z Wielką Brytanią o własność Falklandów.

W 2005 roku dwukrotny laureat Oscara został sfilmowany w łodzi pomagającej ratować ofiary huraganu Katrina w Nowym Orleanie. Jest również wysoko ceniony na Haiti, gdzie założył J/P Haitian Relief Organization, założył obóz dla 55 tysięcy ofiar trzęsienia ziemi na wyspie w 2010 roku, a później założył organizację non-profit Community Organized Relief Effort (CORE) w celu dystrybucji pomocy, a ostatnio także udostępniania bezpłatnych testów na COVID-19. 

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o: