Po historii Komendy, Holoubek kręci kolejny film na faktach. O agentach PRL. Takich było tylko 15

Ruszają zdjęcia do nowego filmu w reżyserii Jana Holoubka ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), w gwiazdorskiej i międzynarodowej obsadzie. "Doppelgänger. Sobowtór" jest filmem inspirowanym prawdziwymi historiami polskich agentów specjalnych PRL, którzy kradli cudzą tożsamość i budowali na tym fałszywe relacje i szpiegowską karierę.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Żołnierze uderzyli zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Władze Ukrainy podają, że w wyniku ataku rosyjskich wojsk zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci. Ponad 400 rosyjskich najemników z tzw. grupy Wagnera działa w Kijowie; ich celem jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i członkowie ukraińskiego rządu. Kraje UE i NATO błyskawicznie zwiększają dostawy broni dla Ukrainy, w życie wchodzą ostre sankcje, które odbiją się na rosyjskich rynkach. Do Polski trafiło już ponad dwieście tysięcy uchodźców z Ukrainy. Sytuacja zmienia się z minuty na minutę, na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo.

Jan Holoubek jest niewątpliwie jednym z najbardziej uznanych reżyserów młodego pokolenia, jego debiutancki film fabularny "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" zdobył wiele nagród i uznanie krytyków, podobnie jest z serialem "Rojst" i jego kontynuacją "Rojst'97". Reżyser i tym razem inspiruje się prawdziwymi historiami - tym razem PRL-owskich szpiegów, którzy działali w terenie, posługując się skradzioną tożsamością.

Zobacz wideo

Holubek kręci nowy film o PRL-owskich agentach

W roli głównej wystąpi znakomity Jakub Gierszał, a towarzyszyć mu będzie znana z serialu "Sloborn" Emily Kusche. Poza nimi w obsadzie znaleźli się: Tomasz Schuchardt, Wiktoria Gorodeckaja, Andrzej Seweryn, Katarzyna Herman, Nathalie Richard, Joachim Raaf oraz Jessica McIntyre. Zdjęcia do filmu będą realizowane m.in. w Warszawie, Trójmieście, Bydgoszczy, Wrocławiu i Rydze na Łotwie. Jak podkreśla reżyser:

Najważniejszą dla mnie warstwą filmu, ukrytą pod kryminałem, jest ta psychologiczna, dotycząca tożsamości. 'Doppelgänger. Sobowtór' jest opowieścią o jej utracie. Fascynująca jest dla mnie równoległość bohaterów, którzy niemal równocześnie tego doświadczają. To gatunkowy thriller psychologiczny, który przenosi nas w fascynujący czas końca lat 70-tych i początek kolejnej dekady. Rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie.
Główny bohater osiada we Francji, korzystając z komfortu i wolności, jakie oferował zamożny Zachód, wtapia się w lokalną społeczność w ramach działań wywiadowczych. W tle głównego wątku rozgrywa się 'wielka historia' przełomu dekad - wydarzenia Sierpnia ‘80, mroczne lata stanu wojennego i w końcu czas transformacji. To dla mnie okres niezwykle pociągający.

Producentka filmu - Anna Waśniewska z TVN Grupa Discovery - opowiada trochę więcej o historycznych inspiracjach:

Niewielu było takich agentów wywiadu PRL-u. Sztuka życia z fałszywymi danymi udawała się tylko najlepszym, najinteligentniejszym jednostkom o stalowych nerwach. 'Wtórnik' to najwyższy stopień szpiegowskiego wtajemniczenia. Szacuje się, że w latach 70-tych było ich tylko piętnastu.
Nasz bohater, którego gra Jakub Gierszał, był jednym z nich. Przygotowania do filmu trwały prawie dwa lata, rozpoczęcie zdjęć poprzedzały długie, skrupulatne dokumentacje reżysera i ekipy oraz międzynarodowe castingi.

"To już drugi mój film, na znacznie większą skalę, który powstaje przy udziale dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dziękuję za to wsparcie ekspertom i dyrektorowi Radosławowi Śmigulskiemu" – dodaje reżyser filmu, Jan Holoubek. Scenariusz pisał, współpracując z Andrzejem Gołdą. Za scenografię odpowiedzialny jest Marek Warszewski, a kostiumy Weronika Orlińska. Charakteryzację tworzyć będzie Mirela Zawiszewska. Premiera filmu zapowiadana jest na 2023 rok. Produkcja otrzymała dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej o: