W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Żołnierze uderzyli zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Ukraińska armia stawia twardy opór, ale sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo.
"Będzie nam Ciebie Tadziu bardzo brakowało. Tego zastępstwa nie da się zrobić" - przekazał Teatr Ateneum, które aktorem był nieprzerwanie od 1972 roku Tadeusz Borowski. Artysta tylko na deskach tego teatru stworzył blisko 60 ról, występował także w filmach i telewizji.
"W aktorstwie był prawdziwym zawodowcem.(...) Wielką Jego pasją był sport, szczególnie tenis, w którym osiągnął mistrzostwo. – To ludzie robią teatr – mówił" - czytamy w pożegnalnym wpisie Teatru Ateneum.
Aktor urodził się 9 lipca 1941 roku w Warszawie, gdzie w 1963 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Tego samego roku zadebiutował rolą Zdziebełka w wyreżyserowanym przez Kazimierza Brauna "Skąpcu" Moliera w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Był potem związany także z Teatrem Narodowym w Warszawie i Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W 1972 roku związał się ze sceną Ateneum, na której występował już do samego końca.
W kinie debiutował rolą uczestnika bójki na molo w filmie "Banda" z 1964 roku. Często występował w Teatrze Telewizji, przez lata wystąpił w kilkudziesięciu różnych filmach i serialach. W 1971 roku zagrał w filmie "Zaraza" doktora Adama Rawicza. Wyreżyserowany przez Romana Załuskiego film nawiązywał do prawdziwych wydarzeń i epidemii czarnej ospy we Wrocławiu, do której doszło w 1963 roku. Pojawił się także w takich tytułach jak "Znaki szczególne", "Znak orła", "Wściekły", "Sekret Enigmy", "Tajemnica Enigmy", "Wielka majówka", "Och, Karol", "Kuchnia polska", "Młode wilki", "Ekstradycja 2", "Klan", "M jak miłość", "Chopin. Pragnienie miłości", "Przedwiośnie", "Barwy szczęścia", "Ultraviolet" czy "Komisarz Alex".
Jego głos doskonale znały liczne pokolenia polskich widzów. Aktor był narratorem w słynnym szpiegowskim serialu "Siedemnaście mgnień wiosny". Nagrał dubbing do licznych animacji, seriali i bajek, które z przyjemnością oglądały całe rodziny. To on był narratorem w słynnych "Smerfach", "Kaczych opowieściach", bajce "Chip i Dale: Brygada RR", "Inspektorze Gadżecie", "Nowych przygodach Kubusia Puchatka", "Przygodach Myszki Miki i Kaczora Donalda", "Nowych przygodach Madeline" czy w "Aladynie". W "Królu Lwie" użyczył głosu papudze Zazu, doradcy króla Mufasy. Słychać go było także w "Toy Story", "Star Treku: Voyagerze", animacji Pixara "Dawno temu w trawie", "Atomówkach", "Naruto" czy najnowszej "Pięknej i Bestii".
W 2015 roku aktor w jednym z wywiadów powiedział:
Aktor, tak jak dziennikarz, zagłębia się we wnętrze drugiego człowieka, próbuje znaleźć klucz, by w odpowiedniej, trafnej formie przekazać go innym.
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule: