"Sonata". Kilkanaście lat żył w ciszy. Gdy odzyskał słuch, okazało się, że pod głuchotą jest talent muzyczny

"Sonata" w reżyserii Bartosza Blaschke przedstawia prawdziwą historię Grzegorza Płonki - chłopca z niepełnosprawnością głębokiego niedosłuchu, który dzięki wsparciu rodziny spełnił swoje największe marzenie: zagrał "Sonatę księżycową" Beethovena. Film od piątku 4 marca można oglądać w kinach.

Reżyser filmu Bartosz Blaschke wyjaśnia, że film opowiada o niezłomnym dążeniu do realizacji muzycznych marzeń wbrew okolicznościom:

Grzesiek był przez lata osobą głęboko niesłyszącą, mylnie zdiagnozowaną, myślano, że ma autyzm, więc nic z tym słuchem nie robiono. Żył przez kilkanaście lat w ciszy. Kiedy odzyskał słuch, okazało się, że pod tą głuchotą jest talent muzyczny.

Zoe Kravitz i Robert Pattinson na pokazie filmu 'Batman' Zoe Kravitz o przygotowaniach do roli Kobiety-Kota: Piłam mleko z miski

Producent "Sonaty": Powinniśmy zacząć dyskutować o szkolnictwie artystycznym dla osób niepełnosprawnych

- Musiał pokonać gigantyczną drogę, żeby osiągnąć to, o czym sobie zamarzył, chociażby zagrać w filharmonii - mówi reżyser i scenarzysta filmu.

Współproducent filmu Marcin Kurek zaznacza, że film powstał z potrzeby działania. - Zrobiliśmy takie kino, żeby pokazać, że musimy działać. Musimy pomagać. Dla mnie największym przesłaniem było to, że powinniśmy zacząć dyskutować o szkolnictwie artystycznym dla osób niepełnosprawnych. Skoro możemy mieć biegacza, który biega z protezami, to możemy równie dobrze mieć wykształconego aktora, który nie ma palców, który nie ma jednej nogi, niedowidzi czy niedosłyszy. Nie zamykajmy się na to, że jesteśmy zunifikowanym społeczeństwem, w którym wszyscy są świetnie działającymi ludźmi - podkreślił współproducent filmu.

 

Małgorzata Foremniak: Takich Grzesiów jest dużo, dużo więcej

Odtwarzający postać Grzegorza Płonki Michał Sikorski zaznacza z kolei, że film włącza się w manifest człowieczeństwa. - Rola to jest oczywiście kreacja. Grzesiek Płonka był inspiracją, bardzo dużo z niego czerpałem. Kiedy o nim usłyszałem, było mi to bardzo bliskie - mówi Sikorski. Dodaje, że z perspektywy czasu widzi, że to jest jakaś wersja jego samego. - Jest wyjściem na barykady i poczuciem, że jest to sprawa, o którą należy walczyć - mówi.

Więcej informacji kulturalnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Małgorzata Foremniak grająca postać Małgorzaty Płonki, mamy Grzegorza, zauważa, że film nie jest tylko opowieścią o niepełnosprawności. - To nie o to chodzi, że jest historia Grzesia, ma pewną niepełnosprawność, ma potrzebę nauki, jest niezwykle uzdolniony. Takich Grzesiów jest dużo, dużo więcej. Ten film wszedł w środek życia tej rodziny, gdzie widz może przez moment stać się Grzesiem. I zobaczyć, poczuć, jak to jest żyć w świecie w jakimś sensie zamkniętym, z którego nie ma wyjścia, ponieważ nikt z zewnątrz nie chce w tym uczestniczyć, nie chce udzielić pomocy - wyjaśnia aktorka.

Zobacz wideo Nowy Batman wreszcie w kinach

Kim jest Grzegorz Płonka?

Grzegorz Płonka przyszedł na świat z licznymi wadami wrodzonymi, podejrzewano też autyzm. Diagnozę - "głęboki niedosłuch mózgowo-rdzeniowy" - chłopiec poznał w wieku 14 lat. Od tego czasu walczył o kontakt ze światem dźwięku.

Vladimir Nabokov 'Zaproszenie na egzekucję' Ponadczasowe, wnikliwe spojrzenie na rosyjski totalitaryzm. "Zaproszenie na egzekucję" Vladimira Nabokova

W filmie w rolach głównych występują: Jerzy Stuhr, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat oraz Michał Sikorski jako Grzegorz Płonka. Autorem zdjęć jest Tomasz Augustynek.

"Sonatę" nagrodziła publiczność 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Dodatkowo odtwórca głównej roli Michał Sikorski otrzymał indywidualną nagrodę za profesjonalny debiut aktorski.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Wosiek./ w sk

Więcej o: