"Wszystkie nasze strachy" i "Aida" ze Złotymi Taśmami SFP

Filmy "Wszystkie nasze strachy" Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta i "Aida" Jasmili Zbanić otrzymały Złote Taśmy 2021 - czytamy na stronie Polskiego Ibstytutu Sztuki Filmowej. Nagrody dla filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w ubiegłym roku przyznało Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI).

Gej i katolik? Artysta Daniel Rycharski od lat stara się pokazać, że wiara i tęcza się nie wykluczają. Film inspirowany jego życiem, z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej, dostał Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni, a teraz został nagrodzony Złotą Taśmą w kategorii filmu polskiego.

Zobacz wideo "Wszystkie nasze strachy" [ZWIASTUN]

W kategorii filmu zagranicznego Złotą Taśmę zdobyła "Aida" w reżyserii i ze scenariuszem Jasmili Žbanić. Produkcja była nominowana m.in. do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego i nagród BAFTA. To koprodukcja polska, która - podobnie jak "Wszystkie nasze strachy" - była dofinansowana przez PISF. Główną bohaterką jest pracująca dla ONZ tłumaczka, która próbuje ocalić swoją rodzinę, gdy do Srebrenicy wkraczają oddziały serbskie.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Złote Taśmy - lista nagrodzonych

W kategorii filmu polskiego:

  • Złota Taśma: "Wszystkie nasze strachy", reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt (dystrybucja: Kino Świat)
  • Wyróżnienia: "Moje wspaniałe życie", reż. Łukasz Grzegorzek (dystrybucja: Gutek Film) i "Wesele", reż. Wojciech Smarzowski  (dystrybucja: Kino Świat)

W kategorii filmu zagranicznego:

  • Złota Taśma: "Aida", reż. Jasmila Zbanić  (dystrybucja: Gutek Film)
  • Wyróżnienia: "Nomadland", reż. Chloe Zhao (dystrybucja: Disney) i "Na rauszu", reż. Thomas Vinterberg  (dystrybucja: Best Film)

Krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI przyznają Złote Taśmy nieprzerwanie od 1985 roku. Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga jednak 1956 roku (początkowo nosiły nazwę Syrenki Warszawskiej).

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: