Władysław Barański "Dziunek" nie żyje. "Król kaskaderów" miał 80 lat

Władysław Barański "Dziunek" nie żyje. Był jednym z najbardziej znanych - jeśli nie najbardziej znanym - kaskaderów polskich, zagrał w ponad 400 filmach.

Władysław Barański "Dziunek" zmarł 14 marca 2022 roku, w przededniu swoich 81 urodzin. Urodził się 15 marca 1941 roku w Chodarkowie koło Lwowa. 

Władysław Barański nie żyje. "Dziunek" był nazywany "królem kaskaderów"

Barański karierę kaskaderską zaczynał jeszcze w latach 70. Wykonywał ewolucje m.in. w "Piratach" Romana Polańskiego, "Liście Schindlera" Stevena Spielberga, "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, "Quo vadis" Jerzego Kawalerowicza, "Perle w koronie" Kazimierza Kutza czy "Kamieniach na szaniec" Roberta Glińskiego.  Krystyna Zamysłowska, żegnając go, napisała o nim "król kaskaderów". 

Slava KrasowskaObsada "Zniewolonej" nagrała wiadomość do Polaków: Wiemy, że w tej walce nie jesteśmy sami

Tomasz Łysiak wspomina ich współpracę. "Jaka smutna wiadomość. 'Dziunek'… uczył mnie jazdy konno na oklep i opiekował się 'kaskadersko' w trakcie zdjęć do 'Cyngi' w 1991 roku. Nigdy go nie zapomnę… Czas biegnie nieubłaganie, odchodzą legendy. Świeć Panie nad jego duszą, niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym" - napisał pisarz i scenarzysta.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Najwięksi aktorzy Złotej Ery Hollywood

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: