Kiedyś popierała Putina, dziś uciekła z Rosji. Aktorka "Goodbye, Lenin!" mówi: Nie mogę żyć w kłamstwie

Czułpan Chamatowa, nazywana przez CNN "jedną z najbardziej prominentnych rosyjskich aktorek", wyjechała do Łotwy. - To tragedia. Nie wiem, jak mogłabym nie reagować na to, co widzę i co mówią mi ukraińscy przyjaciele - mówi aktorka znana m.in. z filmu "Goodbye, Lenin!", która kilka lat temu publicznie popierała Władimira Putina.

- Nie mogę okłamywać siebie i całego świata, żyć w niezgodzie z prawdą - mówi w rozmowie w programie "Tell Gordeeva" rosyjska aktorka, cytowana w materiale CNN. Pytana o to, dlaczego udziela wywiadu w stolicy Łotwy, odpowiada, że jej powrót do ojczyzny "nie byłby mile widziany".

Alina Skrzek Alina Skrzek nie żyje. "Kochana czy znasz uczucie tęsknoty..." - wzruszające pożegnanie

Czułpan Chamatowa mówi wprost, że Putin toczy wojnę

Czułpan Chamatowa w trakcie półtoragodzinnego wywiadu całą mocą podkreśla, że wojna jest zła i mówi:

Wiem na pewno, że nie jestem zdrajczynią.

Wielokrotnie używa także zakazanego przez Kreml słowa "wojna". Całą rozmowę przeprowadzoną w Rydze w języku rosyjskim można obejrzeć na oficjalnym kanale programu

Alain Delon w Polsce, 1999 rok Alain Delon poprosił syna, żeby był z nim w momencie eutanazji

Na Instagramie Chamatowa zamieściła list skierowany do Władimira Putina. "Panie Prezydencie, sprzeciwiamy się działaniom militarnym, które nasz kraj prowadzi na terytorium Ukrainy" - zaczyna, a w następnym zdaniu aktorka działająca w organizacji charytatywnej Podaruj życie pisze:

Cała nasza praca to walka o godność człowieka, ratowanie życia. Wojny nie da się pogodzić ani z życiem, ani z godnością, ani z podstawowymi zasadami człowieczeństwa. Wojna to katastrofa humanitarna, która mnoży ból i cierpienie. Jej konsekwencje niweczą nasze długofalowe wysiłki. Uważamy, że użycie siły d rozwiązywania konfliktów politycznych jest nieludzkie i wzywamy do wstrzymania ognia i rozpoczęcia negocjacji.
Zobacz wideo Antyrosyjskie protesty w Berdiańsku

Aktualne informacje o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

To apel, którego inicjatorem jest rosyjski dziennikarz i filmowiec Michaił Zygar. 

 

Aktorka mająca tatarskie korzenie jest znana w Rosji z ról teatralnych i filmowych oraz właśnie działalności charytatywnej. W 2012 roku w ramach pracy w Podaruj życie mówiła publicznie, że Władimir Putin ma jej głos w nadchodzących wyborach. Podkreślała wtedy, że Putin ani razu nie pozostał obojętnym wobec próśb fundacji i lekarzy, których organizacja wspiera. Trzy lata później z rąk prezydenta Rosji aktorka odebrała Państwową Nagrodę Federacji Rosyjskiej. Już w 2019 roku mówiła jednak, że nie popierałaby Putina, gdyby wiedziała, że zaatakuje Donbas. Także w najnowszym wywiadzie mówiła, że nie spodziewała się, że 24 lutego dojdzie do agresji na Ukrainę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: