Oscary 2022. "CODA" to film, jakiego nie było. Można go obejrzeć na VOD

Film "CODA" zdobył trzy Oscary 2022: Troy Kotsur został najlepszym aktorem drugoplanowym, Sian Heder odebrała nagrodę za scenariusz adaptowany, wreszcie - to zdaniem Amerykańskiej Akademii Filmowej najlepszy film.

Jeszcze kilka tygodni temu, gdyby spytać, który film ma największe szanse na zwycięstwo w najważniejszej kategorii, prawdopodobnie większość osób, które śledzą tę tematykę, odpowiedziałaby: "Psie pazury" Jane Campion.

"Psie pazury były faworytem". Do czasu. Wygrywa "CODA"

Ostatnio jednak coraz częściej zastanawialiśmy się, czy statuetki dla filmu roku nie zgarnie jednak "CODA". Film w reżyserii i ze scenariuszem Sian Heder zdobywał coraz większe uznanie podczas kolejnych gal (szczególnie dla Kotsura i za scenariusz), co czyniło go "czarnym koniem" także w rywalizacji o najważniejszą statuetkę. Momentem przełomowym był ten, gdy Amerykańska Gildia Producentów Filmowych nagrodą za najlepszy film 2021 roku nagrodziła właśnie "CODĘ" - a te wyniki często pokrywają się z listą wygranych podczas oscarowej gali.

 

Oscary 2022 - statuetka dla platformy streamingowej. Gdzie oglądać film "CODA"? 

"CODA" miała trzy nominacje do Oscara i wszystkie trzy przyniosły wygraną. Tym samym produkcja staje się pierwszym w historii najlepszym filmem, który został zrealizowany dla platformy streamingowej. Gdzie oglądać ten film? Jest dostępny w Apple TV+.

Dzieło Heder to remake francusko-belgijskiej produkcji "Rozumiemy się bez słów". Główną bohaterką jest Ruby, która jest jedyną słyszącą osobą w swojej rodzinie. Dziewczyna często jest tłumaczką z migowego dla swoich rodziców i brata. Jest też bardzo utalentowana muzycznie i marzy o tym, by uczyć się w prestiżowej szkole muzycznej. Gdy rodzinny interes jest zagrożony musi wybrać między swoją miłością do muzyki a lękiem przed opuszczeniem domu.

To, na co zwracali uwagę krytycy filmowi - i sami twórcy - to to, że role głuchych członków rodziny Ruby zagrali naprawdę głusi aktorzy. Mamy tu bardzo chwalonego i nagradzanego za rolę Troya Kotsura, Daniela Duranta, a także Marlee Matlin, która w 1987 roku otrzymała statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za "Dzieci gorszego Boga" Randy Haines. Tytuł filmu "CODA" to skrót od angielskiego Child of Deaf Adults czyli dziecko głuchych dorosłych.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Bardzo emocjonalny, ale czy to nie kalkulacja?

W serwisie Rotten Tomatoes, który zbiera opinie specjalistów i widzów, "CODA" ma 95 proc. pozytywnych recenzji u dziennikarzy i 93 proc. u kinomanów.

"Celuje w serce i trafia w sam środek" - pisała o nim recenzentka "Us Weekly". "Jest jak połączenie młodej Winony Ryder i młodej Kate Winslet. Porównanie jest komplementem dla całej trójki" - ocenia grającą Ruby Emilię Jones "Coston Globe". "Nie ma wstydu, jeśli przepis zostanie dobrze odtworzony, a 'CODA' robi to nawet lepiej niż dobrze" - pisał "Mashable. Wielokrotnie w recenzjach pojawiały się sformułowania o emocjach - łzach, wzruszeniu. Część krytyków (m.in. z "New Jorkera") zwracała jednak uwagę, że te emocje są "skalkulowane" na wywołanie takich reakcji u widzów.

Film Heder w kategorii najlepszy film pokonał: "Belfast", "Nie patrz w górę", "Drive My Car", "Diunę", "King Richard: Zwycięska rodzina", "Licorice Pizza", "Zaułek koszmarów", "Psie pazury" oraz "West Side Story".

Więcej o: