Jane Campion przechodzi do historii. Oscar za "Psie pazury"

Jane Campion dostała Oscara dla najlepszego reżysera za film Netfliksa "Psie pazury". Do tej pory oprócz niej statuetką za reżyserię zostały wyróżnione tylko dwie kobiety.

Jane Campion podczas oscarowej gali otrzymała jedyną nagrodę dla filmu "Psie pazury" - produkcja miała aż 12 nominacji. Nowozelandzka reżyserka i scenarzystka odebrała Oscara z rąk Kevina Costnera. W tej samej kategorii nominowani byli także Kenneth Branagh, Ryuske Hamaguchi, Paul Thomas Anderson oraz Steven Spielberg.

Zobacz wideo "Psie pazury" z Benedictem Cumberbatchem i Kirsten Dunst na Netfliksie [ZWIASTUN]

Jane Campion reżyserem roku. Do tej pory w tej kategorii walczyło siedem kobiet

To dopiero trzecia statuetka reżyserska dla kobiety - w 2010 roku zdobyła ją Kathryn Bigelow za "The Hurt Locker", a w zeszłym roku Chloé Zhao za "Nomadland". Do tej pory - w 94-letniej historii Oscarów - do nagrody było nominowanych zaledwie siedem kobiet. Oprócz zwyciężczyń były to: Lina Wertmüller ("Siedem piękności Pasqualino" w 1977 roku), Sofia Coppola ("Między słowami w 2004), Greta Gerwig ("Lady Bird" w 2018) i Emerald Fennell ("Obiecująca. Młoda, Kobieta" w 2021). Nominacja dla Campion za "Psie pazury" uczyniła ją jedyną reżyserką w historii, która była nominowana do Oscara dwukrotnie. 

Więcej informacji filmowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Campion jest także scenarzystką filmu, dla którego inspiracją stała się powieść Thomasa Savage'a z 1967 roku. Akcja filmu jest osadzona w 1925 roku i opowiada o dwóch ranczerach: Benedict Cumberbatch wcielił się w okrutnego kowboja, wściekłego, gdy jego brat (w tej roli Jesse Plemons) sprowadza do domu żonę (Kirsten Dunst) i jej syna (Kodi Smit-McPhee). Cała czwórka aktorów była nominowana do Oscara. 

W 1993 roku Campion dostała nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za kostiumowy melodramat "Fortepian" - w kategorii scenariusz oryginalny. Dzięki tej produkcji została też pierwszą reżyserką, którą nagrodzono Złotą Palmą w Cannes.

Odbierając tamtego Oscara, mówiła między innymi:

Gdy byłam studentką dawno temu, podchodziłam z cynizmem do takich wieczorów jak ten, ale dzisiaj jestem naprawdę wzruszona. Tak naprawdę, kilka razy byłam bliska łez i jestem zaszczycona tym, że tu dziś jestem, a także jestem dumna z tej nagrody.

<<Reklama>> Ebook "Psie pazury" dostępny jest w Publio.pl >>

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: