Troy Kotsur z Oscarem za film "CODA". Wzruszający moment podczas gali [WIDEO]

Troy Kotsur odebrał Oscara dla najlepszego druplanowego aktora za rolę w filmie "CODA". Zarówno jego przemowa, jak i reakcja publiczności, były wzuszające.

Troy Kotsur jest pierwszym głuchym aktorem w historii, który został wyróżniony przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (w 1987 roku Oscara dostała Marlee Matlin za "Dzieci gorszego Boga" - teraz zagrała w filmie "CODA"). Jak sam powiedział, gdy odbierał statuetkę, dedykuje ją "społeczności głuchych, społeczności CODA [z angielskiego Child of Deaf Adults czyli dziecko głuchych dorosłych - red.] i społeczności osób niepełnosprawnych". - To nasz moment - migał ze sceny bardzo wzruszony aktor.

Troy Kotsur z Oscarem, wzruszająco mówił o ojcu

Wcześniej mówił, że nie może uwierzyć, że się tu znalazł, żartował też, że dzięki roli w filmie "CODA" miał okazję poznać w Białym Domu Joe i Jill Bidenów, których chciał nauczyć kilku przekleństw w języku migowym, ale Marlee Matlin mu zabroniła. Zapewnił swoją koleżankę z planu, że tego wieczoru żadnych brzydkich słów nie użyje, po czym powiedział:

Zamiast tego chciałbym podziękować teatrom dla głuchych, dzięki którym miałem szansę doskonalić aktorskie rzemiosło.

Następnie podziękował reżyserce i scenarzystce "CODY", nazywając ją najlepszym łącznikiem:

Powodem jest to, że połączyłaś świat głuchych i słyszących, stałaś się dla nas mostem. Twoje nazwisko będzie już wyryte na tym moście zawsze, tu w Hollywood.
Zobacz wideo "CODA" - największa niespodzianka i wygrany tegorocznych Oscarów [ZWIASTUN]

Najbardziej wzruszający moment przyszedł jednak, gdy Troy Kotsur, zanim zwrócił się do żony i córki, wspomniał o swoim ojcu. - Migał najlepiej w rodzinie. W wyniku wypadku samochodowego został sparaliżowany od szyi w dół. Nie mógł już migać. Tato, tyle się od ciebie nauczyłem. Zawsze będę cię kochał. Jesteś moim bohaterem.

Aktor dostał owację na stojąco. Część osób na widowni klaskała, część machała rękoma, co oznacza aplauz w języku migowym.

Troy Kotsur - kim jest? Od dziecka chciał być aktorem

Aktor, który urodził się w 1968 roku, jest głuchy od urodzenia. Rodzice odkryli to, gdy miał dziewięć miesięcy, i nauczyli się migać, by się z nim komunikować. W szkole podstawowej zainteresował się aktorstwem. W liceum występował w przedstawieniach jako mim, by szkolić swój warsztat. W latach 1987-89 studiował sztuki teatralną, filmową i telewizyjną w Gallaudet University.

Związał się z założonym w 1967 roku National Theatre of the Deaf, potem z  Deaf West Theatre w Los Angeles, Deaf West Theatre, grał też w kinie i telewizji. W 2013 roku premierę miał wyreżyserowany przez niego film "No Ordinary Hero: The SuperDeafy Movie". W filmie "CODA" wcielił się w ojca rodziny, w której jedynie córka nie jest głucha - w dodatku jest bardzo uzdolniona muzycznie.

Prywatnie, Troy Kotsur jest mężem głuchej aktorki Deanne Bray, która występowała m.in. w serialach "Sue Thomas: F.B.Eye" oraz "Heroes". Mają córkę Kyrę.

"CODA" dostała 28 marca 2022 roku trzy Oscary - oprócz najlepszego aktora drugoplanowego produkcja została też uznana za najlepszy film, wyróżniono ją też za scenariusz adaptowany.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: