"Psie pazury" walczył podczas tegorocznej gali Oscarów aż o 12 statuetek. Ostatecznie film został nagrodzony tylko jedną z nich - Jane Campion jako trzecia kobieta w historii została nagrodzona za reżyserię. Wcześniej udało się to Kathryn Bigelow za "The Hurt Locker. W pułapce wojny" (2008) oraz Chloé Zhao w ubiegłym roku za "Nomadland". O czym opowiadają "Psie pazury"?
"Psie pazury" to filmowa adaptacji powieści z 1967 roku pod tym samym tytułem. Thomas Savage zawarł w niej wątki autobiograficzne, skupiając wokół tematyki miłości, męskości czy seksualności. Campion wspomina w wywiadach, że książkę otrzymała od swojej macochy i gdy tylko ją przeczytała, zaczęła interesować się kwestią nabycia praw do jej ekranizacji. Okazało się, że adaptacja powieści miała być rozważana wcześniej już kilkukrotnie.
Akcja filmu toczy się w 1925 na ranczu w Montanie należącym do dwóch zamożnych braci - Phila (w tej roli Benedict Cumberbarch) i George'a (Jesse Plemons) Burbanków. George poznaje właścicielkę gospody, wdowę Rose (Kirsten Dunst), z którą wkrótce bierze ślub. Kobieta wraz z nastoletnim synem wprowadza się na ranczo - oboje nie zyskują jednak sympatii Phila. Rose wysyła Petera do szkoły medycznej, a sama popada w nałóg alkoholowy. Kiedy jej syn wraca do domu podczas letniej przerwy, zaczyna obserwować Phila, a następnie spędzać z nim coraz więcej czasu. Film można obejrzeć w serwisie Netflix.
Więcej wiadomości ze świata kultury znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Ale "Psie pazury" to obraz, w którym nie brak zwrotów akcji. Campion celowo okroiła dużą część fabuły powieści, by wzmocnić w widzu poczucie tajemniczości. Jak sama zresztą podkreśla w wywiadzie dla abc.net.au:
Możesz powiedzieć: 'Ach, to naprawdę im się przytrafiło', ale czy to znaczy, że są tacy naprawdę?
Zaznaczyła też, że sama fabuła nie jest w stanie oddać "całej tajemnicy człowieka". - Kiedy pracowałam nad adaptacją tej historii, ciągle wracałam do doświadczenia z pierwszego czytania powieści, mówiąc: Muszę zaufać temu doświadczeniu i spróbować przedstawić film w taki sam sposób, mając nadzieję, że widzowie podzielą mój odbiór - czyli po prostu nie będą wiedzieć, co się tutaj dzieje - wspominała Campion w wywiadzie.
Jane Campion walcząc o statuetkę za najlepszą reżyserię, rywalizowała z czterema twórcami. Australijce udało się pokonać Stevena Spielberga, Paula Thomasa Andersona, Kennetha Branagha oraz Ryûsuke Hamaguchiego. Oto pełna lista nominacji w tej kategorii:
<<Reklama>> Ebook "Psie pazury" dostępny jest w Publio.pl >>
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl