Kino Ukrainy (i o Ukrainie) w programie 22. edycji festiwalu Nowe Horyzonty

Ukraina jest państwem o bogatej, różnorodnej kulturze - to fakt, któremu rosyjski agresor próbuje zaprzeczyć na różnorodne sposoby. Tym bardziej warto o tym fakcie przypominać. Organizatorzy festiwalu Nowe Horyzonty zapowiadają, że w trakcie tegorocznej odsłony wydarzenia będzie można obejrzeć dwa wyjątkowe filmy, ukazujące najnowsze tropy w ukraińskim kinie. Mowa o "Odbiciu" Walentyna Wasjanowicza oraz "107 matkach" Petera Kerekesa.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty tradycyjnie odbędzie się we Wrocławiu, tym razem w dniach 21-31 lipca. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, będzie trwać online’owa część wydarzenia. Kinomaniacy jak zawsze mogą się spodziewać wspaniałych filmowych przeżyć - wiele emocji z pewnością przyniosą projekcje produkcji związanych z Ukrainą. Na razie zapowiedziano wspomniane już "Odbicie" oraz "107 matek". O czym opowiadają filmy?

Zobacz wideo Kiedy Coppola kręcił "Ojca chrzestnego", oni naprawdę kręcili mafijne interesy

22. MFF Nowe Horyzonty. Pierwsze zapowiedzi ukraińskiego kina

"Odbicie" to najnowsza propozycja Walentyna Wasjanowicza, autora głośnej "Atlantydy". Chirurgiczna precyzja i chłód przeszywający jak lancet to ten rodzaj ekstremalnego filmowego doświadczenia, które wchodzi głęboko pod skórę. "Odbicie" opowiada o ukraińskim lekarzu, który trafia do rosyjskiej niewoli, gdzie otrzymuje specjalne zadanie. Wstrząsający obraz przemocy przynosi pytania o możliwość życia po wojnie, horrorze, traumie. 

Z kolei film "107 matek" Petera Kerekesa jest koprodukcją czesko-słowacko-ukraińską. Zdobywca nagrody za scenariusz na festiwalu w Wenecji w zaskakujący sposób podchodzi do tematu macierzyństwa. Tragikomiczny docufiction rozgrywa się bowiem w odeskim więzieniu, którego mieszkanki odsiadują wyroki za "zbrodnie namiętności". Więzienną rutynę ubarwiają zaskakujące wyznania, zabawami z dziećmi i lektura listów pisanych przez osadzone. Film znalazł się na oscarowej shortliście. 

Latem 2022 roku MFF Nowe Horyzonty już po raz trzeci przybierze hybrydową form - filmy z tegorocznej odsłony wydarzenia będą dostępne zarówno we wrocławskich kinach, jak i online na terenie całej Polski dzięki stronie nowehoryzonty.pl. W programie wirtualnej odsłony MFF NH pojawi się około połowa wszystkich tytułów z tegorocznego programu, w tym wiele znakomitych filmów prezentowanych na światowych festiwalach. Wśród nich znajdą się m.in.: "Plac zabaw" Laury Wandel, "Blue Moon" Aliny Grigore oraz rewelacja ostatniego Berlinale – "Paczuszka pełna miłości" Gastóna Solnickiego.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: