Cierpienie, smutek i poczucie odrzucenia. Tak prestiżową nagrodę wspomina najmłodsza laureatka Oscara

To właśnie rola Addie w filmie "Papierowy księżyc" przyniosła 10-letniej Tatum O'Neal nie tylko rozpoznawalność, ale i jedną z najważniejszych nagród filmowych, czyli Oscara. Statuetka, która jest marzeniem wielu gwiazd Hollywood, dla niej była początkiem koszmaru, który rzutował na całe jej późniejsze życie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Z sitcomów na oscarowe gale. Kariery genialnych aktorów czasami zaczynają się w telewizji

Wiele osób mogłoby rzec, że miała niesamowity start. Tatum jest przecież córką znanej aktorki Joanny Cook Moore oraz bożyszcza kobiet i filmowego amanta Ryana O'Neala. Jednak jej dzieciństwo było dalekie od ideału, a zdobycie tytułu najmłodszej laureatki Oscara zdecydowanie go nie ułatwiło, co zresztą aktorka sama przyznała po latach. 

Tatum O'NealTatum O'Neal flickr.com

Jej życie w niczym nie przypominało bajki. Tatum O'Neal od najmłodszych lat napotykała trudności 

Joanna i Ryan doczekali się dwójki dzieci, jednak małżeństwem byli przez zaledwie cztery lata. Ich charaktery były niczym woda i ogień. Napady złości i chorobliwa zazdrość Ryana były głównymi przyczynami częstych kłótni. Oczywiście uzależnienie obojga małżonków od alkoholu również odgrywało dużą rolę w historii tego związku. Moore była uzależniona dodatkowo od leków. Tatum rodzinne kłopoty oglądała zatem w domu od najmłodszych lat. Często matkę widywała ukrywającą się pod ciemnymi okularami, za którymi zasłaniała liczne siniaki. 

Para rozwiodła się ostatecznie w 1967 roku. Tatum miała wówczas cztery latka. Wtedy wraz z matką i bratem Griffinem zamieszkała na starym kalifornijskim ranczu. Niestety los dzieci nieszczególnie ją interesował. Niejednokrotnie chodziły one głodne, a zmieniający się co chwilę partnerzy matki, wykazywali zainteresowanie nie tylko względem kobiety, ale i jej dzieci. W końcu Joanna trafiła do ośrodka psychiatrycznego, a ponieważ ojciec nie interesował się pociechami, wylądowały one w Arizonie w szkole z internatem. 

W wieku 8 lat Tatum w akcie desperacji sięgnęła po nożyczki i obcięła swój długi, blond warkocz. W kopercie wysłała go do babci Patrici O'Callaghan, czyli matki Ryana. Dołączyła do niego liścik, w którym błagała ją o zabranie jej i brata z ośrodka w Arizonie. Nie wiadomo jak kobiecie udało się przekonać syna, ale ten ostatecznie zabrał Tatum i Griffina do swojego domu. Być może na ich nieszczęście. Tam bowiem dzieci były świadkami hucznych imprez zakrapianych alkoholem oraz orgii ojca, na których nie brakowało narkotyków. 

Pewien spacer odmienił los Tatum na zawsze. Choć nie spodziewała się zapewne, że w tak tragiczny sposób 

Tatum czas z ojcem spędzała raczej sporadycznie. Podczas jednego z nielicznych wspólnych spacerów po plaży w Malibu, dziewczynka bez ogródek skomentowała wygląd Ryana, a dokładniej jego lalusiowatą stylizację z wypucowanymi lakierkami w roli głównej. Tę wymianę zdań usłyszał przypadkowo reżyser Peter Bogdanovich, z którym Ryan pracował już w 1972 roku przy filmie No i co doktorku. Od razu wiedział, że znalazł idealny duet do swojej najnowszej produkcji, czyli komediodramatu Papierowy księżyc.

Ryan i Tatum O'Neal w Papierowy księżycRyan i Tatum O'Neal w Papierowy księżyc flickr.com

On zagrał podejrzanego sprzedawcę Biblii, który dla chęci zysku udaje ojca rezolutnej sieroty Addie, w którą wcieliła się Tatum. Ten film okazał się niekwestionowanym hitem, który chciał zobaczyć każdy. W kinach ustawiały się tłumy widzów, którzy byli zachwyceni rolą Tatum. Pewnego dnia do O'Neala zadzwonił przedstawiciel Akademii Filmowej, który obwieścił prawdziwy sukces, a mianowicie nominację do Oskara. Euforia Ryana szybko została jednak ostudzona, gdyż jak się okazało Akademia przyznała wyróżnienie jego córce. 

Swoją złość Ryan wyładował na 10-letniej Tatum, którą spoliczkował. Zaraz potem wyjechał do Anglii, gdzie trwały zdjęcia do kolejnego filmu z jego udziałem Barry Lyndon. Tatum na galę rozdania nagród w 1974 roku poszła z dziadkami. Wtedy to właśnie zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej zostając tym samym najmłodszą laureatką nagrody. Jej przemówienie składało się z jednego zdania, po którym zbiegła ze sceny: 

Chciałabym podziękować mojemu reżyserowi Peterowi Bogdanovichowi i mojemu ojcu

To był początek jej upadku. W dużej mierze przyczynił się do tego jej ojciec

Po tym wydarzeniu Tatum była stałą bywalczynią imprez organizowanych przez ojca. Traktowano ją na nich jak dorosłą. 10-letnia dziewczynka miała dostęp do papierosów i alkoholu. Z czasem zaczęły być to coraz silniejsze używki. Niestety Tatum doświadczyła ze strony kolegów ojca również wykorzystywania seksualnego, o czym wspominała po latach: 

Jestem kobietą i doświadczyłam molestowania więcej niż raz. Nie była to moja wina. Miałam 5, 6, 12, 13 i 15 lat. Wszyscy ci faceci byli ode mnie starsi i nie przypuszczałam, że coś mi grozi. Winą obarczałam siebie, swoją hałaśliwość, swoją ciekawość. 55 lat zajęło mi zrozumienie, czyja to była wina

Tatum występowała w międzyczasie w wielu filmach tj. Straszne misie (1976), Ktoś tu kręci (1978) czy Wielka gonitwa (1978), ale żaden z nich nie powtórzył spektakularnego sukcesu Papierowego księżyca

Z nałogu wyrwało ją małżeństwo. Sielanka nie trwała jednak długo 

Uzależnienie od heroiny i innych używek sprawiło, że aktorka sięgnęła dna. Z tego stanu pomógł jej się wydostać poznany w 1984 roku tenisista John McEnroe. Dwa lata później para wzięła ślub. W tym samym roku powitali na świecie swoje pierwsze dziecko - syna Kevina. Rok później urodził się drugi syn Sean. Ich małżeństwo było jednak dalekie od ideału. John zaczął stosować w stosunku do Tatum przemoc oraz zmuszał ją do odrzucania zawodowych propozycji. Ratunkiem dla związku miało być kolejne dziecko. W 1991 roku na świat przyszła ich córeczka Emily. Niestety nie tylko nie uchroniło to małżeństwa przed rozpadem, ale również nasiliło problemy Tatum, która ponownie zaczęła sięgać po narkotyki. Para rozwiodła się w 1996 roku, a O'Neal została pozbawiona praw do opieki nad dziećmi. 

John McEnroe i Tatum O'NealJohn McEnroe i Tatum O'Neal flickr.com

Nadszedł czas, kiedy gwiazda powiedziała dość. Tatum postanowiła wyjść na prostą

Po rozwodzie kolejne lata życia Tatum skupiały się przede wszystkim wokół narkotyków i mało znaczących ról. Wystąpiła w filmie Basquiat — taniec ze śmiercią, można było ją gościnnie zobaczyć w serialu Seks w wielkim mieście oraz wzięła udział w Tańcu z gwiazdami. W 2005 roku Tatum wydała autobiografię zatytułowaną Papierowe życie, w której opisała swoje trudne dzieciństwo i relację z ojcem. W 2008 roku świat obiegły zdjęcia Tatum, na których prezentowała się w bardzo złym stanie. Trafiła wówczas do aresztu za przyłapanie na zakupie craku. To był punkt zwrotny w życiu kobiety, która twierdzi, że od tego czasu pozostaje "czysta". 

Tatum O'NealTatum O'Neal flickr.com

W czerwcu 2009 roku pojawiła się na pogrzebie ówczesnej partnerki swojego ojca Farrah Fawcett.  Podeszła nawet do Ryana, z którym nie rozmawiała od lat, aby złożyć mu kondolencje, ten natomiast odpowiedział jej: 

Mała, chcesz się stąd wyrwać? Wypić drinka?

O'Neal nie poznał córki i próbował ją poderwać. To spotkanie było jednak początkiem ich pojednania. Z czasem córka wybaczyła ojcu jego błędy. Wystąpili oni nawet wspólnie w reality show Ryan and Tatum: The O'Neals, który dokumentował ich pojednanie. Aktor zmagał się wtedy z rakiem prostaty, a jego córka Tatum była dla niego jedynym wsparciem. Od kilku lat również aktorka boryka się z poważną chorobą, a mianowicie reumatoidalnym zapaleniem stawów, która może skutkować trwałą niepełnosprawnością. 

Ryan i Tatum O'NealRyan i Tatum O'Neal flickr.com

Więcej o: