Festiwal w Cannes 2022. Nowy film Jerzego Skolimowskiego w konkursie głównym

W czwartek organizatorzy 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes przedstawili program imprezy, która odbędzie się w dniach 17-28 maja. O uznanie jury zawalczą w tym roku m.in. filmy polskich reżyserów. Do konkursu głównego trafiło "Io" Jerzego Skolimowskiego, natomiast w konkursie Un Certain Regard wystartują "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej.

Selekcję konkursową w czwartkowe popołudnie ogłosili Pierre Lescure, ustępujący prezydent festiwalu oraz Thierry Frémaux, dyrektor imprezy. W konkursie głównym podczas 75. MFF w Cannes zmierzy się 18 filmów, a wśród nich - historia pewnego osiołka w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Zobacz wideo POPKultura, odc. 111

Festiwal w Cannes 2022. Polskie kino walczy o nagrody

Na stronie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego czytamy, że "Io" jest dedykowany Robertowi Bressonowi, autorowi filmu "Na los szczęścia Baltazarze". Scenariusz autorstwa Ewy Piaskowskiej i Jerzego Skolimowskiego bazuje na formie szkatułkowej i stanowi parafrazę filmu drogi. Opowieść o osiołku Io rozpoczyna się w polskim cyrku, a kończy we Włoszech. "To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie" - pisze WIFF, który dofinansował polsko-włoską koprodukcję.

Oprócz "Io" w konkursie głównym biorą udział m.in. David Cronenberg i jego powrót do body horroru w filmie "Crimes of the Future", Claire Denis z romantycznym thrillerem "Stars at Noon", James Gray i podróż do Nowego Jorku lat 80. w filmie "Armageddon Time" oraz Park Chan-wook z produkcją detektywistyczną "Decision to Leave". 

Film Skolimowskiego to niejedyny polski akcent w Cannes. W konkursie Un Certain Regard pojawi się anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej "The Silent Twins". Oparty na prawdziwej historii film opowiada o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons, które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Siostry porozumiewały się jedynie ze sobą własnym wymyślonym językiem. Z czasem ich relacja przerodziła się w toksyczny związek - niebezpieczny zarówno dla nich, jak i dla ich otoczenia. W głównych rolach wystąpiły: Letitia Wright, brytyjska aktorka znana z filmów "Avengers: Koniec gry", "Czarna Pantera" i serialu "Czarne lustro", oraz Tamara Lawrance ("Na plaży Chesil").

Poza konkursem w Cannes zostaną pokazane: nowe popisy Toma Cruise'a w filmie "Top Gun: Maverick"  Josepha Kosinskiego, mierzący się z rolą króla rock'n'rolla Austin Butler, czyli "Elvis" Baza Luhrmanna; "Masquerade" Nicolasa Bedos'a, wracający do ataków terrorystycznych w Paryżu w listopadzie 2015 roku "Novembre" Cedrica Jimeneza oraz "Three Thousand Years of Longing" George'a Millera, gdzie Tilda Swinton gra kobietę, która spotyka dżina (Idris Elba) i ma szansę dostać to, czego tylko pragnie w zamian za swoją wolność. Filmem otwarcia zostało natomiast "Z" Michela Hazanaviciusa, komedia o ekipie filmowej, która kręci film o zombi i... pada ofiarą ataku zombi. Z pełnym programem festiwalu można się zapoznać pod tym linkiem.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: