Rosyjski urzędnik stracił pracę przez film o zakochanej zakonnicy. "Benedetta" wywołała kolejną aferę

Wyreżyserowany przez twórcę "Nagiego instynktu" film "Benedetta" o XVII-wiecznej zakonnicy zakochującej się w nowicjuszce najpierw został zablokowany w rosyjskich kinach, jednak po kilku miesiącach można było go obejrzeć na lokalnych serwisach VOD. Ministerstwo kultury oznajmiło właśnie, że zwolniło pracownika, który wydał "nielegalny certyfikat" na cyfrowe odtwarzanie kontrowersyjnej produkcji.

Ministerstwo kultury poinformowało, że sprawa wydała się podczas kontroli resortu - rosyjscy widzowie mogli obejrzeć "Pokusę" (to lokalny tytuł "Benedetty") na serwisach online od marca 2022 roku. Wcześniej planowano premierę kinową, ale produkcja nie dostała na to odpowiedniej licencji - z powodu "prowokacyjnej sceny". Jak się okazuje, pozwolenie na dystrybucję w sieci jest zdaniem urzędników także "nielegalne".

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja po raz kolejny zakazuje filmu o zakonnicy

Zwolniony został pracownik, który "pogwałcił krajowe prawo" i przygotował dokumenty zezwalające na umieszczenie obrazu Paula Verhoevena na krajowych platformach VOD. Zdaniem ministerstwa dopuścił się zaniedbania obowiązków, w związku z czym surową naganę otrzymała także dyrektorka całego departamentu Swietłana Maksimczenko - relacjonują agencja Interfax oraz zablokowany w Rosji portal Meduza.  

Zobacz wideo "Benedetta" oburza nie tylko Rosjan

"Fabuła filmu jest sprzeczna z rosyjskim prawem o ochronie dzieci przed informacjami szkodliwymi dla ich zdrowia i rozwoju" - uzasadnia swoją decyzję resort. Dodajmy, że wspomniana ustawa zakazuje "promowania propagandy homoseksualnej skierowanej do nieletnich". Na jej mocy m.in. z filmowej biografii Eltona Johna "Rocketman" z 2019 roku wycięto trwające pięć minut sceny, w tym homoerotyczne.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

W Rosji od 2013 roku zakazane są manifestacje i marsze organizowane przez środowiska LGBT. Zdaniem rosyjskich władz to "promowanie homoseksualizmu", które jest karane grzywną. Organizatorzy mogą dostać mandat w wysokości 500 tys. rubli (ok. 51 tys. zł). Prawo, które forsował Putin, podoba się również Kościołowi w Rosji, którego przedstawiciele otwarcie mówią o tym, że homoseksualizm to jeden z najpoważniejszych problemów kraju. Działacze organizacji walczących o prawa gejów alarmują od lat, że takie przepisy sprzyjają przejawom agresji wobec osób homoseksualnych.

Kontrowersyjna "Benedetta"

"Benedetta" to francusko-holenderski film opowiadający Benedettcie Carlini, która w XVII wieku wstąpiła do włoskiego zakonu, gdzie miała romans z jedną z nowicjuszek. "Koniec XVII wieku to czas, gdy ludność w Europie dziesiątkowana była przez szalejącą epidemię. Zamożna rodzina młodej Benedetty Carlini, ujawniającej niespotykane talenty od najwcześniejszych lat, postanawia zawierzyć córkę Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka szybko wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej. Po osiemnastu latach rola Benedetty (Virginie Efira) w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczana przez mistyczne wizje, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie. Z jednej strony rywalizuje o władzę ze swoją przełożoną (Charlotte Rampling), z drugiej wdaje się w płomienny romans. Obiektem westchnień bohaterki jest pochodząca z nizin społecznych Bartolomea (Daphné Patakia), która w klasztorze znalazła bezpieczną przystań. Rosnące wpływy Benedetty przysparzają jej również wrogów, i to na samych szczytach religijnej hierarchii" - czytamy w oficjalnym streszczeniu od dystrybutora.

Fabuła jest luźno inspirowana wydaną w 1986 roku książką "Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy" autorstwa Judith C. Brown. W głównych rolach zagrały Virginie Efira i Charlotte Rampling. Reżyserią zajął się Paul Verhoeven, człowiek odpowiedzialny za powstanie głośnego "Nagiego instynktu". Produkcja światową premierę miała w 2021 roku podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie też walczyła o Złotą i Queerową Palmę.

Film wywołał kontrowersje nie tylko w Rosji. Jego dystrybucja została zakazana także w Singapurze z powodu scen erotycznych z udziałem dwóch zakonnic. Katoliccy działacze z całego świata protestowali pod kinami przeciw premierze obrazu. Do takich zdarzeń doszło, chociażby podczas Festiwalu Filmowego w Nowym Jorku, gdzie American Society for the Defense of Tradition, Family and Property zbojkotowało obraz - zdaniem aktywistów przedstawienie lesbijskiej miłości w zakonnych murach było "bluźnierstwem". Protestowali także członkowie Irish Society for Christian Civilisation - podobnie było w Polsce.

W styczniu 2022 roku, kiedy odbywała się polska premiera produkcji, pikiety pod warszawskimi kinami (Atlantic, Kinoteka, Luna, Kultura) oraz pod Centrum Kultury w Lublinie zorganizowała Krucjata Młotych - TFP. Ta organizacja jest jedną z odnóg Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, która z kolei powiązana jest z Ordo Iuris.

Film można obejrzeć online na platformie Amazon Prime, a także wypożyczyć w iTunes Store, Apple TV, na Youtubie, za pośrednictwem Google Play, Microsoftu, xfinity, DirectTV i SPectrum - więcej informacji na oficjalnej stronie produkcji. 

Więcej o: