Ministerstwo kultury poinformowało, że sprawa wydała się podczas kontroli resortu - rosyjscy widzowie mogli obejrzeć "Pokusę" (to lokalny tytuł "Benedetty") na serwisach online od marca 2022 roku. Wcześniej planowano premierę kinową, ale produkcja nie dostała na to odpowiedniej licencji - z powodu "prowokacyjnej sceny". Jak się okazuje, pozwolenie na dystrybucję w sieci jest zdaniem urzędników także "nielegalne".
Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Zwolniony został pracownik, który "pogwałcił krajowe prawo" i przygotował dokumenty zezwalające na umieszczenie obrazu Paula Verhoevena na krajowych platformach VOD. Zdaniem ministerstwa dopuścił się zaniedbania obowiązków, w związku z czym surową naganę otrzymała także dyrektorka całego departamentu Swietłana Maksimczenko - relacjonują agencja Interfax oraz zablokowany w Rosji portal Meduza.
"Fabuła filmu jest sprzeczna z rosyjskim prawem o ochronie dzieci przed informacjami szkodliwymi dla ich zdrowia i rozwoju" - uzasadnia swoją decyzję resort. Dodajmy, że wspomniana ustawa zakazuje "promowania propagandy homoseksualnej skierowanej do nieletnich". Na jej mocy m.in. z filmowej biografii Eltona Johna "Rocketman" z 2019 roku wycięto trwające pięć minut sceny, w tym homoerotyczne.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
W Rosji od 2013 roku zakazane są manifestacje i marsze organizowane przez środowiska LGBT. Zdaniem rosyjskich władz to "promowanie homoseksualizmu", które jest karane grzywną. Organizatorzy mogą dostać mandat w wysokości 500 tys. rubli (ok. 51 tys. zł). Prawo, które forsował Putin, podoba się również Kościołowi w Rosji, którego przedstawiciele otwarcie mówią o tym, że homoseksualizm to jeden z najpoważniejszych problemów kraju. Działacze organizacji walczących o prawa gejów alarmują od lat, że takie przepisy sprzyjają przejawom agresji wobec osób homoseksualnych.
"Benedetta" to francusko-holenderski film opowiadający Benedettcie Carlini, która w XVII wieku wstąpiła do włoskiego zakonu, gdzie miała romans z jedną z nowicjuszek. "Koniec XVII wieku to czas, gdy ludność w Europie dziesiątkowana była przez szalejącą epidemię. Zamożna rodzina młodej Benedetty Carlini, ujawniającej niespotykane talenty od najwcześniejszych lat, postanawia zawierzyć córkę Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka szybko wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej. Po osiemnastu latach rola Benedetty (Virginie Efira) w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczana przez mistyczne wizje, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie. Z jednej strony rywalizuje o władzę ze swoją przełożoną (Charlotte Rampling), z drugiej wdaje się w płomienny romans. Obiektem westchnień bohaterki jest pochodząca z nizin społecznych Bartolomea (Daphné Patakia), która w klasztorze znalazła bezpieczną przystań. Rosnące wpływy Benedetty przysparzają jej również wrogów, i to na samych szczytach religijnej hierarchii" - czytamy w oficjalnym streszczeniu od dystrybutora.
Fabuła jest luźno inspirowana wydaną w 1986 roku książką "Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy" autorstwa Judith C. Brown. W głównych rolach zagrały Virginie Efira i Charlotte Rampling. Reżyserią zajął się Paul Verhoeven, człowiek odpowiedzialny za powstanie głośnego "Nagiego instynktu". Produkcja światową premierę miała w 2021 roku podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie też walczyła o Złotą i Queerową Palmę.
Film wywołał kontrowersje nie tylko w Rosji. Jego dystrybucja została zakazana także w Singapurze z powodu scen erotycznych z udziałem dwóch zakonnic. Katoliccy działacze z całego świata protestowali pod kinami przeciw premierze obrazu. Do takich zdarzeń doszło, chociażby podczas Festiwalu Filmowego w Nowym Jorku, gdzie American Society for the Defense of Tradition, Family and Property zbojkotowało obraz - zdaniem aktywistów przedstawienie lesbijskiej miłości w zakonnych murach było "bluźnierstwem". Protestowali także członkowie Irish Society for Christian Civilisation - podobnie było w Polsce.
W styczniu 2022 roku, kiedy odbywała się polska premiera produkcji, pikiety pod warszawskimi kinami (Atlantic, Kinoteka, Luna, Kultura) oraz pod Centrum Kultury w Lublinie zorganizowała Krucjata Młotych - TFP. Ta organizacja jest jedną z odnóg Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, która z kolei powiązana jest z Ordo Iuris.
Film można obejrzeć online na platformie Amazon Prime, a także wypożyczyć w iTunes Store, Apple TV, na Youtubie, za pośrednictwem Google Play, Microsoftu, xfinity, DirectTV i SPectrum - więcej informacji na oficjalnej stronie produkcji.