Znany reżyser skazany za molestowanie. Wielokrotnie gościł w Polsce

Reżyser i choreograf Jan Fabre został skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu za molestowanie seksualne. Wyrok dla znanego belgijskiego artysty zapadł w piątek. Fabre oskarżany był przez swoich aktorów i aktorki o nadużycia seksualne i przemoc.

#Metoo w międzynarodowym świecie sztuki. Słynny reżyser skazany za molestowanie seksualne - cały tekst Wyborczej przeczytasz pod TYM LINKIEM.

"Sąd znalazł wystarczające dowody, by potwierdzić zarzuty o molestowanie seksualne sześciu z dwunastu zeznających kobiet. Potępił nadużycia władzy, do których dochodziło w zespole Fabre’a" - pisze "Wyborcza".

W czasie wyroku zwrócono uwagę, że do nadużyć tych dochodziło w "specyficznym kontekście". Sąd podkreślił zarazem, że wolność artystyczna jest ograniczona prawną ochroną, której podlega cielesna i psychiczna integralność pracowników.

Zobacz wideo Policja zatrzymała 34-latka, który przez lata molestował seksualnie nieletnie córki swojej partnerki.

Reżyser nie pojawił się na procesie i konsekwentnie zaprzecza doniesieniom. 

Pracownicy reżysera zabrali głos. Napisali list z oskarżeniami

Pierwsze zarzuty o molestowanie seksualne i przemoc fizyczną i psychiczną pojawiły się już w 2018 roku. Osoby pracujące dla reżysera napisały list otwarty, w którym oskarżyły go o upokorzenia, seksizm, mizoginię i nadużycia seksualne. List zakończony został słowami: "Razem możemy zakończyć kulturę przemocy. Możemy troszczyć się o nasze życie artystyczne tylko wtedy, jeśli troszczymy się o artystów".

Jan Fabre wielokrotnie gościł w Polsce - m.in. na festiwalach w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.

Więcej o: