Premiera "Fucking Bornholm" na festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Prezentujemy drugi zwiastun filmu

2 maja odbyła się premiera filmu "Fucking Bornholm" w reżyserii Anny Kazejak na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Główni bohaterowie filmu - piękni, czterdziestoletni i w kryzysie - przeżyją majówkę, której daleko do sielankowych wyobrażeń. Prezentujemy drugi zwiastun filmu, który walczy na festiwalu o nagrodę dFlights w wysokości 100 tysięcy złotych.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA nawiązuje założeniami i tradycją do amerykańskiego festiwalu kina niezależnego Sundance. W 2022 roku odbywa się w Krakowie już po raz 15. Jest to obecnie jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Wyróżniają ją zwłaszcza rekordowo wysokie nagrody i zawzięta promocja kina niezależnego. Wychodząc naprzeciw potrzebom czasów, część festiwalowego repertuaru dostępna jest również online – na platformach Player.pl oraz PLAY Kraków.

Zobacz wideo "F*cking Bornholm". PIERWSZY ZWIASTUN]

Premiera "Fucking Bornholm" na festiwalu Mastercard OFF CAMERA

Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny "Wytyczanie Drogi", w którym dziesięcioro debiutantów oraz autorów mających na koncie dwa zrealizowane filmy rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy – 25 tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe jury.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Impreza przyciąga najbardziej gorące nazwiska ze świata filmu i serialu. Istotnym elementem programu jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w którym najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o nagrodę dFlights w wysokości 100 tysięcy złotych. O Nagrodę dFlights walczy w tym roku dziesięć tytułów, m.in. "Piosenki o miłości" Tomasza Habowskiego, "Sonata" Grzegorza Płonki, "Magdalena Filipa Gieldona, "Teściowie" Jakuba Michalczuka i  właśnie "Fucking Bornholm" Anny Kazejak.

Jak piszą organizatorzy film Anny Kazejak "dotyka tematu tożsamości w czasach, gdy znane wzorce przestały mieć znaczenie. Kryzys w związku, problemy z komunikacją, zmęczenie oczekiwaniami innych – to problemy, z jakimi zmierzyć się musi pokolenie dzisiejszych czterdziestolatków w tym rozpisanym na kilka wyraźnych głosów intrygującym komediodramacie".

"Fucking Bornholm". Drugi zwiastun filmu 

Grupa przyjaciół wybiera się z dziećmi na tradycyjny wyjazd na długi weekend, który od lat spędzają na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi wywoła falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami? W tych rolach wystąpili Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr (który na festiwalu Mastercard Off Camera uzyskał podwójną nominację - za rolę w filmie "Powrót do tamtych dni" i "Fucking Bornholm" właśnie), Jaśmina Polak, Grzegorz Damięcki i Magnus Krepper.

 

Scenariusz napisali wspólnie Filip Kasperaszek i reżyserka Anna Kazejak. Jaka jest geneza "Fucking Bornholm"? – Pomysł zrodził się z życia i obserwacji moich przyjaciół. Jeździłam na wakacje kamperami, przyczepami i mam wiele dobrych i ciut gorszych wspomnień z tym związanych. W którymś momencie przyszedł także taki czas, kiedy nasze związki zaczęły drżeć w posadach i część sytuacji, które widzowie zobaczą w filmie, miała miejsce na naszych wspólnych wyjazdach. Do napisania scenariusza zainspirowało mnie zatem życie – moje i moich przyjaciół – mówi Kazejak.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Agnieszka Grochowska, która na Mastercard Off Camerze dostała również aktorską nominację za rolę w filmie Anny Kazejak "Fucking Bornholm", podkreśla:

Mam nadzieję, że widzowie szukający w kinie historii ciekawych, głębokich, takich, które zawierają dziwne, absurdalne elementy, tak bardzo obecne w naszym życiu, będą chcieli ten film obejrzeć.

Producentem filmu jest Friends With Benefits Studio. Koproducentami TVN Grupa Discovery, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy oraz Empik Go. Film powstał na podstawie słuchowiska Empik Go. Dystrybucja w Polsce: NEXT FILM.

Więcej o: