Filmy o rekinach - strach przed stereotypem, czy prawdziwe historie przeniesione do kina?

Filmy o rekinach od zawsze budzą wiele emocji, które potrafią sięgnąć zenitu. Rekiny doskonale wpisują się w konwencję horroru. Czy atak drapieżnika podobnie, jak atak zombie to tylko zwykła historia z dreszczykiem, a może krzywdzący obraz niezwykłych zwierząt, dla których człowiek jest największym zagrożeniem?

Według organizacji, które zajmują się ochroną tych niezwykłych zwierząt, produkcje o rekinach są odpowiedzialne za czarny PR gatunku. Nie zmienia to jednak faktu, że cieszą się one bardzo dużą popularnością. Co warto wiedzieć przed seansem i które tytuły zyskały miano kultowych? 

''Gladiator'': gdzie obejrzeć film w reżyserii Ridleya Scotta?

Filmy o rekinach warte obejrzenia - fakty i mity 

Zanim przejdziemy do filmów o rekinach, które są warte obejrzenia, spróbujmy najpierw odpowiedzieć na pytanie co jest mitem, a co faktem. A może prawda na temat rekinów leży gdzieś pośrodku? Mitem jest, że rekiny polują na ludzi, większość odnotowanych ataków było spowodowanych naruszeniem strefy drapieżnika. Nie bez znaczenia jest też kształt człowieka widziany od dołu, który przypomina wodne ssaki. Atak może być więc wynikiem pomyłki. Częstym powodem napaści podobnie jak w przypadku innych zwierząt jest też niepokojenie w okresie rozrodczym. Z drugiej jednak strony rekiny atakują najczęściej na płyciznach, blisko plaży, a najsłynniejsza seria w kategorii najlepsze filmy o rekinach "Szczęki" powstała na podstawie serii prawdziwych ataków wzdłuż plaż New Jersey. 

Zobacz wideo Przy okazji premiery spektaklu "Edith i Marlene" rozmawiamy z Janem Młynarskim [Popkultura Wywiad]

Najlepsze filmy o rekinach - kultowe tytuły 

Rekiny pomimo upływu lat od premiery kultowej serii Stevena Spielberga nadal są bardzo popularnym tematem. Zanim przejdziemy do nowości, przyjrzyjmy się prawdziwym klasykom. 

  • ''Jaws'' - (1975 r.), reż. Steven Spielberg 

Film opowiada o serii ataków rekina ludojada w okolicach nadmorskiego kurortu o nazwie Amity Island. W momencie, gdy fale wyrzucają na brzeg ciało dziewczyny, a wraz z upływem czasu pojawia się więcej ofiar do gry wkracza zawodowy łowca rekinów Quint. W towarzystwie  szeryfa i oceanologa wyruszają na poszukiwania drapieżnika. 

  • ''Blue water, white death'' - (1971 r.), reż. James Lipscomb / Peter Gimbel

Amerykański dokument, który miał uwiecznić na taśmie filmowej poszukiwania Wielkiego Białego Rekina. Ekspedycja trwała dziewięć miesięcy, w tym czasie podróżnicy przebyli trasę od południowej Afryki do południowej Australii. ''Blue water, white death'' otrzymał bardzo pozytywne recenzje oraz miano malowniczej odysei.  

  • ''Open Water'' - (2003 r.), reż. Chris Kentis

W kategorii najlepsze filmy o rekinach nie może zabraknąć ''Open Water'' (Oceanu Strachu). Prawdziwa historia małżeństwa, które postanawia spędzić wakacje życia na rajskiej wyspie. Niezwykła podróż miała być remedium na problemy w związku. W wyniku fatalnego niedopatrzenia para zostaje pozostawiona na środku oceanu tylko ze sprzętem do nurkowania. Nie dość, że są daleko od lądu, to w wodzie polują na nich krwiożercze rekiny.  

Filmy o rekinach - Netflix. Które tytuły warto obejrzeć? 

Biblioteka Netflixa kryje wiele ciekawych produkcji o tych niezwykłych drapieżnikach. Netflix za sprawą dokumentów ma ważny wkład w to, w jaki sposób postrzegane są podwodne stwory. Poniżej prezentujemy kilka najlepszych filmów o rekinach na Netflixie. 

  • ''Sharks'' (2013 r.), prezentacja Erich Ritter

Dokument, który odczarowuje rekiny i nie przedstawia ich w roli potworów, których celem jest zabijanie. ''Sharks'' to opowieść o inteligentnych i ostrożnych zwierzętach, które mają po prostu zły PR.  

  • ''Sharks monster of media'' (2019 r.), reż. Timo Joh. Mayer

Dokument określany jest mianem prawdziwej historii rekinów oraz czyhających na nich niebezpieczeństw.

Kadr z najdroższego filmu Netfliksa w historii -'Czerwona nota'. Na zdjęciu: Dwayne Johnson (John Hartley) i Ryan Reynolds (Nolan Booth) Ryan Reynolds - filmy z aktorem, które szczególnie cenimy

  • ''The Meg'' (2018 r.), reż. Jon Turteltaub 

Emerytowany ekspert od nurkowania otrzymuje zadanie ocalenia grupy naukowców przed krwiożerczym drapieżnikiem. 

  • ''W otchłani lęku'' (2020 r.), reż. Neasa Hardiman

Historia koszmarnego rejsu z tajemniczym organizmem w roli głównej. 

Zobacz też: Richard Gere. Filmy z aktorem, które trzeba poznać

Więcej o: