Ignacy Gogolewski nie żyje. Aktor teatralny i filmowy miał 91 lat

Nie żyje Ignacy Gogolewski. Aktor, reżyser, scenarzysta, związany z wieloma scenami teatralnymi od lat 50. XX w. zmarł w niedzielę. O śmierci artysty poinformowała w mediach społecznościowych Krystyna Janda. Gogolewski miał 91 lat.

"Ignacy Gogolewski odszedł dziś rano. Żegnaj, dziękujemy za wszystko" - napisała na Facebooku w niedzielne przedpołudnie Krystyna Janda. W ostatnich latach życia Gogolewski był związany z warszawskim Teatrem Polonia, założonym przez Jandę. W roku 2020 aktor ogłosił zakończenie kariery - z powodu pandemii koronawirusa nie zdołał się jednak pożegnać z publicznością na scenie Polonii.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Ignacy Gogolewski nie żyje. Karierę zakończył w 2020 roku

Ignacy Gogolewski urodził się w 1931 roku. Zadebiutował po ukończeniu studiów teatralnych w Warszawie w 1953 roku; jako reżyser po raz pierwszy sprawdził się 16 lat później. W ciągu siedmiu dekad działalności artystycznej zagrał w kilkudziesięciu przedstawieniach, za które był nagradzany. Największy rozgłos przyniosła mu rola Gustawa w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reż. Aleksandra Bardiniego. Nie unikał grania w filmach i serialach – widzowie na długo zapamiętali go jako Antka Borynę z "Chłopów" Jana Rybkowskiego. Na ekranie po raz ostatni pojawił się w filmie "Wyklęty" z 2017 roku. 

Był aktorem m.in. warszawskich teatrów: Polskiego, Dramatycznego i Współczesnego oraz Narodowego. Wśród telewizyjnych i filmowych tytułów z jego udziałem można wymienić m.in. "Trudną miłość", "Samotność we dwoje", "Hrabinę Cosel", "Bolesława Śmiałego" czy "Pogoda na piątek". W latach 1980-85 Gogolewski był dyrektorem naczelny i artystycznym Teatru im. Osterwy w Lublinie; później, do 1989 roku, tę samą funkcję pełnił w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

W latach 2005–2006 był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Jego wybór podzielił środowisko. W 1983 został bowiem członkiem Rady Krajowej PRON, a w 1986 roku członkiem Narodowej Rady Kultury. W stanie wojennym Gogolewski, wówczas dyrektor teatru w Lublinie, zdecydował się złamać bojkot środowiska i podjął współpracę z telewizją publiczną, krytykował też aktorów bojkotujących reżim. Później wielokrotnie bronił swojej decyzji. W 1983 roku w wywiadzie dla "Ekranu" mówił: - To środowisko to zgrupowanie niebywale wybujałych indywidualności. Może to była obawa przed nieuniknioną stratą pozycji, jaką w latach 60. ten zawód sobie wywalczył.

W roku 2020 Ignacy Gogolewski ogłosił oficjalne zakończenie kariery. Żegnając się z widzami specjalnym listem, aktor pisał:

Teatr żyje, jak długo gra, nawet dla ograniczonej epidemią garstki widzów. Zróbmy wszystko, aby teatralne sale wypełniły się najszybciej, jak będzie to możliwe. Wtedy ze wzruszeniem zasiądę na widowni Teatru Polonia czy Och Teatru, pamiętając o wszystkich emocjach, które dzięki Wam i razem z Wami tu przeżyłem.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: