Cannes 2022. Jerzy Skolimowski z nagrodą za film "Io". "Dziękuję swoim osiołkom"

Film "Io" Jerzego Skolimowskiego został nagrodzony Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes. Drugą nagrodę w tej kategorii zdobył "Les 8 montagnes" w reżyserii Charlotte Vandermeersch i Félix Van Groeningen.

"Io" to jedyny polski film, który znalazł się w canneńskim Konkursie Głównym (konkretniej - jest koprodukcją polsko-włoską). Skolimowski pracował nad jego scenariuszem razem ze współproducentką, Ewą Piaskowską.

Doceniony przez jury w Cannes film Skolimowskiego bazuje na formie szkatułkowej i stanowi parafrazę filmu drogi. To opowieść o osiołku o imieniu Io - rozpoczyna się w polskim cyrku, a kończy we Włoszech. "To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie" - pisze WIFF, który dofinansował polsko-włoską koprodukcję.

Chciałbym podziękować swoim osiołkom... Wszystkim sześciu. "Io" jest koprodukcją polsko-włoską. Duża część tego filmu była kręcona w Polsce, ale byłem wystarczająco inteligentny, żeby wybrać pewien włoski rodzaj osła, który ma krzyż na plecach, takich osłów mamy w Polsce tylko dwa

- mówił podczas odbierania nagrody reżyser, cytowany przez Onet.

Główną Nagrodę, czyli Złotą Palmę, otrzymał Ruben Oestlund za "Triangle of Sadness". 

Więcej o: