"Aida" to koprodukcja dziewięciu państw, którego główną bohaterką jest pracująca dla ONZ tłumaczka, próbująca ocalić swoją rodzinę, gdy do Srebrenicy wkraczają oddziały serbskie. Producentka filmu Ewa Puszczyńska, która odebrała aż trzy Orły w imieniu reżyserki Jasmili Žbanić, mówiła:
To jest prawdziwie europejski film. To jest film o wojnie i o tym, jak wtedy świat do tej wojny się przyzwyczaił. Przyzwyczaił się tak bardzo, że w pewnym momencie nie słyszał krzyku o pomoc, rozpaczliwego wołania o pomoc. Świat po prostu wtedy pojechał sobie na wakacje.
- I teraz też, proszę państwa, powoli, obserwuję to naprawdę z ogromnym strachem i rozpaczą, ten świat powoli przyzwyczaja się do tego, co się dzieje w Ukrainie. I my, uważam, że mamy do tego prawo, ponieważ możemy tę wojnę oglądać codziennie w oczach tych, którzy poszukali u nas schronienia, my jesteśmy najlepsi do tego, żeby nie pozwolić światu przyzwyczaić się do tej wojny/ Żeby ten świat od tak po prostu nie pojechał sobie na wakacje - mówiła, kończąc słowami:
Nie możemy pozwolić światu, żeby przyzwyczajał się do jakiegokolwiek zła.
Maciej Stuhr tego wieczora był nie tylko prowadzącym, ale także odbierającym jedną z nagród. Członkowie Polskiej Akademii Filmowej docenili jego rolę w filmie "Powrót do tamtych dni". Aktor powiedział:
Wierzcie czy nie, ale to jest bardzo ważna dla mnie chwila, może jedna z najważniejszych, i dziękuję wam za nią bardzo. Nie tylko dlatego, że to jest ważna rola w mojej filmografii, ale też ja po prostu kocham ten film. Uważam, że jest wart wszystkich nagród świata. To jest mój najukochańszy film, moje dziecko filmowe, jakie zrobiłem. Także jeśli go nie widzieliście, to zobaczcie.
Bardzo dziękuję Konradowi [Aksinowiczowi - reżyser i scenarzysta filmu - red.] za zaproszenie mnie do tej przygody, co było chyba największym wyrazem zaufania, jakiego doświadczyłem w życiu artystycznym. Dziękuję moim cudownym partnerom - przede wszystkim Weronice [Książkiewicz - red.] i Teodorowi [Koziarowi - red.], nie miałem takich dawno. Wychodząc z ostatniego dnia zdjęciowego z charakteryzatorni wytwórni we Wrocławiu powiedziałam Alinie Janerce, że jeżeli ta rola kiedykolwiek okaże się sukcesem, to część tego sukcesu należy do niej i dziś publicznie to potwierdzam - dodał. Stuhr zakończył:
Nagrodę te chciałbym dedykować moim dzieciom i wszystkim dzieciom, żeby nie musiały oglądać swoich rodziców pod wpływem. Pierwszy raz nominację do Orła dostałem 20 lat temu i wtedy moją kategorię wygrał Jerzy Trela, którego pożegnaliśmy kilka dni temu. I on wtedy, odbierając tą nagrodę, pamiętam jak dziś, przypomniał cytat z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. A ponieważ Jerzy Trela był niezwykle ważną dla mnie postacią, pozwólcie, że teraz przypomnę ten cytat, bo on jest dla nas wszystkich dobrym drogowskazem: Ptok ptakowi nie jednaki,/ człek człekowi nie dorówna,/ dusa dusy zajrzy w oczy/ nie polezie orzeł w gówna.
Jerzy Skolimowski został laureatem Orła 2022 za Osiągnięcia Życia. Reżyser kilka dni temu otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Cannes. Jego nowy film zatytułowany "Io" został nagrodzony Nagrodą Jury.
Więcej informacji filmowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
- Filmy robi się dla publiczności - zaczął swoje podziękowania Wojciech Smarzowski, gdy odbierał Nagrodę Publiczności dla "Wesela". Potem gorzko dodał:
Chciałem przy tej okazji podziękować swoim producentom - Wojtek, Janusz, Janusz. Bez was tego filmu by nie było, bo ten film nie dostał wsparcia od... państwa, oprócz oczywiście Krakowskiego Biura Festiwalowego. Dziękuję wszystkim koproducentem i publiczności, i widzom. Dzięki.
Reżyser odwołał się m.in. do braku dotacji Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, który jest jedną z instytucji finansowo wspierającą produkcje filmowe.
Na gali wielokrotnie padały słowa dotyczące wojny w Ukrainie. W pewnym momencie odtworzono także słowa Ołeha Sencowa, reżysera, który jest byłym więźniem politycznym i działaczem politycznym, a dzisiaj walczy w szeregach ukraińskiej armii z rosyjskim agresorem. Sencow powiedział:
Jestem na wojnie, ponieważ zaatakowała nas Federacja Rosyjska i prowadzi atak na Ukrainę. Razem z całym krajem bronimy się przed zniszczeniem. Jestem bardzo wdzięczny moim polskim kolegom za wsparcie, którego udzielają ukraińskim filmowcom, całemu polskiemu narodowi, rządowi oraz prezydentowi, którzy wspierają nas w tej walce, ponieważ rzeczywiście Polska stała się najbliższym bratnim narodem dla nas. Natomiast Rosja okazała się być wrogiem, który chce zniszczyć naszą państwowość, ale my nie pozwolimy na to. Będziemy walczyć za nas, za nasze życie, za naszą kulturę i za nasze istnienie. Dziękujemy, że jesteście z nami w walce, bardzo dziękuję.
- Nie zapominajmy też o granicy białoruskiej. Jesteśmy wszyscy jednej rasy - homo sapiens - przypomniała Dorota Roqueplo, odbierając statuetkę za najlepsze kostiumy.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina