Rodzina pisarza pozywa twórców "Top Gun: Maverick". Twierdzi, że naruszyli jego prawa autorskie

Rodzina izraelskiego pisarza, którego artykuł zainspirował film "Top Gun" Toma Cruise'a z 1986 roku, pozywa studio filmowe Paramount Pictures za naruszenie praw autorskich do jego kontynuacji.

Powodzi twierdzą, że studio nie miało praw do opowiadania Ehuda Yonaya z 1983 roku zatytułowanego "Top Guns", kiedy premierę miał sequel "Top Gun: Maverick". Paramount odpowiada, że roszczenia rodziny pisarza są bezpodstawne. Film w 10 dni od premiery zarobił 548 milionów dolarów na całym świecie.

Zobacz wideo Ten zwiastun "Top Gun: Maverick" sprawia, że przechodzą dreszcze. Twórcy wiedzą, co robią

Studio pozwane za "Top Gun: Maverick". "W tym przypadku bardzo ważny będzie czas"

W pozwie złożonym w poniedziałek w sądzie federalnym w Los Angeles przez Shoshę i Yuvala Yonayów - wdowę i syna po Ehudzie - można przeczytać, że Paramount nie zdobył ponownie praw do artykułu po tym, jak studio utraciło je na mocy amerykańskiej ustawy o prawie autorskim. Yonayowie domagają się od studia filmowego odszkodowania, w tym zysków z "Top Gun: Maverick". Według nich seria "Top Gun" nie powstałaby bowiem bez "literackich wysiłków oraz sugestywnej prozy i narracji" Ehuda.

Dzień Świra. Marek Kondrat jako Adaś Miauczyński Kondrat odgrażał się na planie, że zabije Koterskiego deską z gwoździami

W pozwie stwierdzono, że w 2018 roku Yonayowie poinformowali Paramount, że prawa studia do artykułu Ehuda wygasną dwa lata później (w styczniu 2020 roku). - Chociaż Paramount chce udawać, że jest inaczej, zrobili sequel 'Top Gun' po utracie praw autorskich - powiedział BBC prawnik Marc Toberoff, który reprezentuje powodów.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Paramount odpowiedział w oświadczeniu: "Te twierdzenia są bezpodstawne i będziemy energicznie się bronić".

Rachel Zegler "Ballada ptaków i węży". Jest pierwsza zapowiedź i data premiery prequela "Igrzysk śmierci"

Mitra Ahouraian, prawniczka zajmująca się rozrywką z Los Angeles, powiedziała BBC, że plany Paramount, by wyprodukować "Top Gun: Maverick" z Tomem Cruisem w roli głównej w 2018 roku i wydać go w 2019 roku, zostały opóźnione z powodu pandemii Covid-19. - W tym przypadku bardzo ważny będzie czas, ponieważ wypowiedzenie zostało wysłane… z datą wejścia w życie w 2020 roku - wyjaśniła Ahouraian.

Przypomnijmy, że "Top Gun: Maverick" jest pierwszym w trwającej już blisko 40 lat karierze Toma Cruise'a filmem, który w premierowy weekend zarobił ponad 100 mln dolarów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: