"Buzz Astral" nie dla wszystkich dzieci. Przez jedną scenę filmu zakazano w kilku krajach

"Buzz Astral" Pixara nie będzie grany w kinach Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie czy Malezji ze względu na cenę pocałunku osób tej samej płci. Do polskich kin spin off "Toy Story" wchodzi 17 czerwca.

Ta scena wcześniej została usunięta przez Disneya, ale zaprotestowali animatorzy ze studia Pixar. W efekcie listu otwartego opublikowanego w mediach, pocałunek znalazł się w ostatecznej wersji animacji.

Zobacz wideo Niewiele osób wie, Pixar zaczał się od "Gwiezdnych wojen"

Uwaga, spoiler! "Buzz Astral" ze sceną, której nie chcą przepuścić cenzorzy

Chodzi o scenę, w której strażniczka kosmosu, komandorka Alisha, wita się ze swoją partnerką pocałunkiem w usta po przyjściu do domu. 

Jak pisze "Variety", "Buzz Astral" miał w ogóle nie zostać pokazany cenzorom w Arabii Saudyjskiej, bo studio wiedziało, że nie ma szans na uzyskanie zgody na pokazy w tym kraju. Animacja została jednak początkowo zatwierdzona w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Potem jednak akceptacja została nagle cofnięta. W regionie Azji Zachodniej filmy poruszające wątki seksu, homoseksualności i religii są rutynowo przemontowywane, aby były zgodne z wytycznymi cenzury. W tym przypadku najwyraźniej Disney nie był chętny lub nie mógł dokonywać zmian na żądanie lokalnych cenzorów - podkreśla "Variety".

Wiadomo także, że film będzie pokazywany w Malezji, kraju Azji południowo-wschodniej. Tamtejsza cenzura zajmuje zdecydowanie negatywne stanowisko wobec każdego filmu zawierającego tematy, dialogi lub sceny dotyczące wyrażania uczuć przez osoby nieheteronormatywne. Tu Disney miał być proszony o dokonanie zmian w filmie, ale miał odmówić.

Więcej informacji o filmach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Buzz Astral" - o czym jest film?

Animacja w reżyserii Angusa MacLane'a ze scenariuszem Pete'a Doctera to historia powiązana z hitem "Toy Story", który miał premierę w 1995 roku i doczekał się czterech kontynuacji. Tamte filmy opowiadały o przygodach zabawek - kowboja Chudego i astronauty Buzza, który był figurką związaną z ulubionym filmem Andy'ego, chłopca z "Toy Story". "Buzz Astral" ma być właśnie tym filmem.

Jak zapowiada Disney, ta "naszpikowana przygodami produkcja science-fiction opowiada o początkach Buzza Astrala - postaci, która była pierwowzorem zabawki - aby przybliżyć Strażnika Kosmosu rzeszy wiernych fanów".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: