Sukces polskich filmowców w Nowym Jorku. Film z Jowitą Budnik pokonał 144 filmy z całego świata

"Po miłość / Pour l'amour" - film Andrzeja Mańkowskiego z Jowitą Budnik w roli głównej - zdobył Grand Prix na Brooklyn Film Festival i pokonał aż 144 filmy z całego świata. To film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i podejmuje temat tego, jak współczesne technologie wpływają na nasze życie.

Polska produkcja otrzymała także nagrodę Best Narrative Feature w kategorii filmów fabularnych pełnometrażowych. Dramat psychologiczny "Po miłość / Pour l'amour" wywalczył Grand Prix w tegorocznej edycji Brooklyn Film Festival - międzynarodowego festiwalu, który wspiera niezależną twórczość filmową. Nagrodzone na BFF produkcje były do tej pory także nominowane i nagradzane w konkursach Brytyjskiej Akademii Filmowej (nagrody BAFTA), Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary) oraz Canadian Screen Award.

 Sukces filmu z Jowitą Budnik w Nowym Jorku

Jury Nagrodę Wielkiego Kameleona (Grand Chameleon Award) przyznaje tylko jednej produkcji i wybiera spośród wszystkich zgłoszonych na festiwal obrazów - niezależnie od długości, formatu czy kategorii. Film Andrzeja Mańkowskiego tym samym został wybrany najlepszym tytułów tegorocznej edycji imprezy i pokonał 144 inne filmy. W kategorii Narrative Feature konkurował jako jedyna polska produkcja z 11 filmami z reszty świata. Do konkursu został wybrany spośród 2 694 zgłoszeń z całego świata.

Zobacz wideo „Po miłość / Pour l'amour" zdobywa Grand Prix

Główną bohaterką "Po miłość / Pour l'amour" jest zmagająca się z poważnym kryzysem małżeńskim wywołanym przez alkoholizm męża (w Zbigniewa wciela się Artur Dziurman) Marlena - w tej roli rewelacyjna Jowita Budnik. Za pośrednictwem internetu poznaje Senegalczyka Bruna, który przywraca jej poczucie własnej wartości i kobiecości. Okazuje się jednak, że mężczyzna ma wobec niej nieco inne zamiary niż stworzenie związku. Jak podkreśla reżyser Andrzej Mańkowski:

Nie jest to opowieść lekka, łatwa i przyjemna. Raczej jedna z tych, które szarpią nerwy widza. Nadałem jej jednak potoczystą, dynamiczną formę, dzięki czemu film ogląda się komfortowo. Moim zamiarem było wzbudzenie u widza niezgody na świat, w którym żyjemy. A jaki jest ten świat?
Paradoksalny. Progresywny technologicznie, ale regresywny humanistycznie. Pełen nieoczywistych pułapek. Emanujący niesprawiedliwością społeczną czy niesprawiedliwością w ogóle. Co nam więc zostaje? Czego się uchwycić? O co walczyć? O miłość. To jej jednak najbardziej potrzebujemy. To nasza ostatnia deska ratunku. Ostatnia instancja, do której odwołujemy się, szukając sensu życia.

Jowita Budnik dodaje od siebie:

Marlena jest dojrzałą kobietą, znajdującą się w takim momencie swojego życia, kiedy wydaje się, że już nic specjalnego na nią nie czeka. Tęskni za prawdziwą, dobrą miłością. Pewne wydarzenie sprawia, że wchodzi w świat wirtualny, gdzie znajduje niespodziewanie mężczyznę swoich marzeń, w którym się zakochuje.

W rolach głównych występują: Jowita Budnik ("Plac Zbawiciela"), Artur Dziurman ("Bogowie"), Lech Dyblik ("Dolina Bogów"), Patrycja Ziniewicz, Mamadou Ba ("Runaways"), Andrzej Gałła ("80 milionów"). Za reżyserię i scenariusz odpowiada Andrzej Mańkowski ("Dzieci dzwonią"), dla którego jest to debiut fabularny.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Autorem zdjęć jest Sławomir Witek ("Dotknąć obrazu"), scenografię i kostiumy przygotowała Ewa Woźniak ("Odgrzeb"), charakteryzację - Magda Dusza ("Ogniem i mieczem"). W 2021 roku dramat psychologiczny "Po miłość / Pour l’amour" pokazywany był w ramach Konkursu Filmów Mikrobudżetowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W polskich kinach można go oglądać od 10 czerwca.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentką obrazu jest Beata Hrycyk-Mańkowska - HOP! Media. Koproducent - Telewizja Polska, dystrybucja w Polsce - Galapagos Films

Więcej o: