Film katastroficzny Netflixa i klasyczne historie o przetrwaniu: wypadek lotniczy, koszmarne wakacje, atak zombie... Ty wybierasz

Film katastroficzny Netflixa to gwarantowany dreszczyk emocji. Zastanawiasz się, co by było gdyby? Sprawdź najlepsze klasyczne historie oraz nowości z kataklizmem w fabule.

Filmy katastroficzne - różne oblicza na ekranie 

Wbrew pozorom ten gatunek oznacza bardzo szeroki repertuar, który mieści w sobie zarówno produkcje wojenne, historie kataklizmów jak i opowieści o podbojach kosmosu. Dlaczego filmy katastroficzne są tak popularne? To tutaj fikcja przenika rzeczywistość i pozostawia widza z poczuciem, że to mogłoby wydarzyć się naprawdę. 

Filmy katastroficzne na faktach - true story 

Kategoria, która szczególnie pobudza wyobraźnię, filmy katastroficzne na faktach zmuszają do refleksji. Opisane wydarzenia są przecież częścią prawdziwej historii, która mogłaby być naszą własną. Czas próby jest też testem charakteru, czy bohaterowie wyjdą z tej próby zwycięsko? 

Walka o przetrwanie - ''Alive'' (1993 r.) reż. Frank Marshall

Dramat z fabułą opartą na prawdziwej historii katastrofy lotu Fuerza Aérea Uruguaya 571 z 1972 roku. W drodze do Chile rozbija się samolot z urugwajską drużyną rugby. Grupa poszukiwawcza uznaje 45 osób za martwych, tymczasem  dwa miesiące po katastrofie udaje się uratować szesnastu pasażerów. Okazuje się, że aby przeżyć musieli przekroczyć wszelkie granice i jedli ciała współtowarzyszy podróży. Autentyczność tej historii potwierdza fakt, że konsultantem przy filmie był jeden z rozbitków. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 119

Chwała bohaterom - ''World Trade Center'' (2006 r.) reż. Andrea Berloff

Film powstał jako hołd dla ofiar ataku terrorystycznego na World Trade Center. Jest to prawdziwa historia dwóch policjantów, którzy 11 września 2001 wyruszyli na ratunek i sami zostali uwięzieni w pułapce dwóch wież. ''World Trade Center'' to historia o heroicznym poświęceniu i odwadze. 

Mocny film katastroficzny: koszmarne wakacje -  ''The Impossible'' (2012) reż. J.A. Bayona

Prawdziwa historia rodziny, która przeżyła tsunami podczas zimowych wakacji w Tajlandii. Gdy beztroski wypoczynek zostaje przerwany przez śmiercionośną falę, okazuje się, że jeszcze większą siłą jest rodzina. W kategorii mocny film katastroficzny ''The Impossible'' to nie tylko niezwykła historia, ale też film z bardzo dobrą obsadą (Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland). 

Filmy katastroficzne Netflix - kod 

Co warto wybrać z biblioteki filmowego giganta i jak wyszukać kategorię skrojoną na miarę oczekiwań? Główna strona serwisu ogranicza się do kilku ogólnych kategorii, ale dedykowane kody pozwalają zawęzić wyszukiwanie. Kod na filmy katastroficzne Netflixa, który wystarczy wpisać po adresie: http://www.netflix.com/browse/genre/ znajdziesz poniżej:

Alien Sci-Fi: 3327 (Science fiction o obcych)

Przykładowe tytuły pod tą kategorią: 

  • ''Zagubieni w kosmosie'' (2018-2021 r.)

 Uwięziona w przestworzach rodzina Robinsonów walczy o przetrwanie. Remake popularnego serialu z lat 60. 

  • ''Valerian i miasto tysiąca planet'' (2017 r.)

Historia kosmicznych agentów, którzy muszą zmierzyć się ze złą siłą, prawdziwym zagrożeniem dla wszechświata. 

  • ''Najczarniejsza godzina'' (2011 r.)

Po ataku kosmitów grupa ocalałych musi znaleźć bezpieczne schronienie.  

Dramas based on real life: 3653 (Dramaty oparte na faktach)

Przykładowe tytuły pod tą kategorią: 

  • ''Sully'' (2016 r.) 

Pilot, który awaryjnym lądowaniem na rzece Hudson ratuje życie pasażerów, zamiast uznania otrzymuje akt oskarżenia, który może zniszczyć jego karierę. 

  • ''Walka z lodem'' (2022 r.)

Historia ekspedycji, która miała na celu udowodnić, że Grenlandia jest niezależną wyspą, poza kontrolą USA. 

Zobacz też: Filmy o rekinach - strach przed stereotypem, czy prawdziwe historie przeniesione do kina?

Independent Action & Adventure: 11804 (Niezależne filmy akcji i przygodowe)

Przykładowe tytuły pod tą kategorią:

  • ''Kod 8'' (2019 r.)

W świecie, w którym rządzą supermoce, pewien mężczyzna decyduje się na wykorzystanie zakazanych zdolności w celu ratowania życia bliskiej osoby. 

  • ''Na krańcu świata'' (2019 r.)

Wakacje czwórki przyjaciół przekształcają się w misję ratowania świata przed obcymi.

Zobacz też: Filmy z Amber Heard. W jakich produkcjach możemy ją zobaczyć?

Więcej o: