Horrory 2022: najlepsze propozycje dla tych, którzy lubią się bać

Horrory 2022 roku wracają do sprawdzonych tematów, ale także proponują nowe, mniej lub bardziej abstrakcyjne, ale z pewnością straszne rozwiązania. Oto, co mogą obejrzeć osoby, które lubią się bać.

Horrory Netflix: najnowsze propozycje

Platformy streamingowe chętnie oferują swoim klientom horrory. Netflix stawia zarówno na klasyki, jak i nowości. Wśród nich są tegoroczne premiery.

"Teksańska masakra piłą mechaniczną" ("The Texas Chainsaw Massacre", 2022 r.), reż. David Blue Garcia

Kolejna odsłona kultowego cyklu slasherów. Melody (Sarah Yarkin), wraz ze swą nastoletnią  siostrą Lilą (Elsie Fisher), a także jej przyjaciele, Ruth (Nell Hudson) i Dante (Jacob Latimore), przeprowadzają się do teksańskiego miasteczka Harlow, planując rozkręcić nowy, nieco utopijny interes. Ich marzenia szybko zmieniają się w koszmar na jawie, gdyż udaje im się zakłócić spokój ukrywającego się od 50 lat obłąkanego seryjnego mordercy, Leatherface’a, którego wyczyny wciąż żyją w pamięci Sally Hardesty, jedynej, która ocalała z masakry w 1973 roku. Potwór powraca, by siać postrach z pomocą piły mechanicznej. Czy nowo przybyli do Harlow staną się jego ofiarami?

"Wybieraj albo umieraj" ("Choose or Die", 2022 r.), reż. Toby Meakins

Film opowiada o losach dwojga przyjaciół: Kayli (Iola Evans) oraz Isaaca (Asa Butterfield). Gdy Kayla odwiedza Isaaca, napotyka w jego mieszkaniu tajemniczą grę CURS>R, znajduje też wraz z nią nieznany numer telefonu. Dziewczyna dzwoni pod ten numer i z nagranej wiadomości dowiaduje się, że jeśli ukończy grę i poda kod, który wyświetli się pod koniec gry, wygra aż 125 000 dolarów. Młoda programistka pewna jest łatwego zarobku, przyjmuje więc wyzwanie i umawia się z przyjacielem, że podzieli się z nim nagrodą. Nie spodziewa się, że uruchomienie gry uwolni ukrytą klątwę, a ona sama będzie musiała zmierzyć się ze śmiertelnie groźnymi konsekwencjami swoich czynów.

"Przywilej" ("Das Privileg – Die Auserwählten", 2022 r.), reż. Felix Fuchssteiner / Katharina Schöde

Osiemnastoletni Finn (Max Schimmelpfennig), choć minęło już wiele lat od tragicznej śmierci jego siostry, wciąż zmaga się z nocnymi koszmarami i demonicznymi wizjami. Rodzina i bliscy utrzymują, że spowodowane są one traumą po stracie siostry. Gdy jednak wizje przybierają na sile, Finn wraz ze swoją przyjaciółką, Leną (Lea van Acken), postanawia odkryć skrywany przed nim przez rodzinę koszmarny sekret z przeszłości.

Zobacz wideo Popkultura odc. 119

Horrory HBO MAX: produkcje z 2021 roku

Gdzie obejrzeć nieco starsze horrory? HBO MAX ma w swojej ofercie wiele sprawdzonych tytułów. Najnowsze horrory, które można tu obejrzeć, to produkcje z 2021 roku.

"Obecność 3: Na rozkaz diabła" ("The Conjuring: The Devil Made Me Do It", 2021 r.), reż. Michael Chaves

Ed (Patrick Wilson) i Lorraine Warren (Vera Farmiga) to doświadczeni badacze spraw paranormalnych. Gdy przychodzi im stoczyć walkę o duszę młodego chłopca, okazuje się, że mają do czynienia z najbardziej zdumiewającym przypadkiem w swojej karierze. Historia przerażającego morderstwa, dokonanego przez mężczyznę twierdzącego, iż był opętany, a także demoniczne moce, z jakimi przychodzi im się zmierzyć, wstrząsają nawet tak doświadczonymi specjalistami. Wkrótce dochodzi do bezprecedensowego procesu, w którym podejrzany o morderstwo utrzymuje, że jest niewinny, gdyż w chwili zbrodni był opętany przez demona.

"Wcielenie" ("Malignant", 2021 r.), reż. James Wan

Madison Mitchell (Annabelle Wallis) jest żoną brutalnego alkoholika. Pewnej nocy ktoś włamuje się do ich mieszkania, morduje męża ciężarnej Madison, zaś nią samą brutalnie ciska o podłogę, przez co kobieta traci nienarodzone dziecko. Kobieta, zmagając się z traumą po tych strasznych wydarzeniach, zaczyna mieć koszmarne wizje podczas snu, stając się świadkiem krwawych morderstw. Z biegiem czasu wizje nasilają się, a ponadto okazuje się, że pokrywają się one z rzeczywistością.

"Nie oddychaj 2" ("Don't Breathe 2", 2021 r.), reż. Rodo Sayagues

Sequel powraca do losów Normana Nordstroma (Stephen Lang), emerytowanego, niewidomego weterana wojennego. Starzec ma pod opieką Phoenix, sierotę uratowaną z pożaru. Wychowuje dziewczynę według swoich reguł, wpajając jej zasady survivalu. Pewnej nocy intruzi włamują się do jego domu. Szybko przekonują się, że Norman w obliczu niebezpieczeństwa potrafi zmienić się w potwora o niezwykle silnej woli przetrwania.

Najlepsze horrory wśród nowości

Najlepsze horrory wśród nowości to zarówno nawiązania do kultowych tytułów ("Krzyk", "Teksańska masakra piłą mechaniczną"), jak i nowe, oryginalne rozwiązania. Wiele emocji wzbudza zapowiadana premiera "Nie!" ("Nope"), którego fabuła utrzymywana jest w tajemnicy.

"Krzyk" ("Scream", 2022 r.), reż. Matt Bettinelli-Olpin / Tyler Gillett

Kontynuacja kultowego slashera, której akcja rozgrywa się 25 lat po wydarzeniach z poprzedniej odsłony. W Woodsboro znów pojawia się zamaskowany zabójca. Ocalała z poprzedniej masakry Sidney Prescott (Neve Campbell) jest jedyną osobą, która może doprowadzić do poznania jego tożsamości i odkrycia prawdy kryjącej się za gumową maską.

"Czarny telefon" ("The Black Phone", 2021 r., polska premiera 24 czerwca 2022 r.), reż. Scott Derrickson

Trzynastoletni Finney Shaw zostaje porwany przez sadystycznego mordercę. Z uwięzionym w dźwiękoszczelnej piwnicy chłopcem za pomocą wiszącego na ścianie nieczynnego telefonu zaczynają się komunikować poprzednie ofiary mordercy. Czy chłopiec podzieli ich los?

"Nie martw się, kochanie" ("Don't Worry, Darling", 2022 r.), reż. Olivia Wilde

Lata 50. XX wieku. Eksperymentalne społeczeństwo żyje w zamkniętym ekosystemie. Główna bohaterka podejrzewa, że stojąca za tym projektem korporacja nie ma czystych intencji. Martwią ją również sekrety, jakie skrywa przed nią jej mąż.

Zobacz też: Filmy na podstawie książek: ekranizacje, które warto obejrzeć

Więcej o: