Polski film: Netflix ma ich sporo w swojej ofercie. Wybraliśmy najlepsze propozycje

Czy koniecznie trzeba iść do kina, by obejrzeć polski film? Netflix ma w swojej ofercie naprawdę dużo rodzimych produkcji, zarówno starszych, cieszących się wciąż ogromną popularnością tytułów, jak i nowych, reprezentujących różne gatunki obrazów. Wszystkie je można obejrzeć nie wychodząc z domu.

Netflix: polski film dla każdego

W ofercie Netflixa polski film reprezentowany jest przez rozmaite gatunki. Znajdziemy tu zarówno filmy biograficzne, sensacyjne filmy akcji, kryminały i thrillery, jak i komedie romantyczne. Wśród najnowszych produkcji obecnych w ofercie platformy na uwagę zasługują chociażby: biograficzny film "Gierek", dramat historyczny "Hiacynt" czy komedia gangsterska "Krime story. Love story".

"Gierek", 2022 r., reż. Michał Węgrzyn

Prawdziwa historia Edwarda Gierka (Marek Koterski), tajemnice życia z wielkim politykiem z punktu widzenia żony oraz matki Edwarda Gierka. Film biograficzny z doborową obsadą.

"Hiacynt", 2021 r., reż. Piotr Domalewski

Lata 80. minionego stulecia. Robert Mrozowski (Tomasz Ziętek) jest młodym milicjantem z zasadami, który nie jest zadowolony z wyników śledztwa w sprawie seryjnego mordercy gejów. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i przyjrzeć się bliżej całej sprawie. W toku śledztwa poznaje Arka Krajewskiego (Hubert Miłkowski), który wydaje się idealnym kandydatem na informatora. Milicjant nie spodziewa się, jak bardzo relacja z tym mężczyzną może wpłynąć nie tylko na jego pracę, ale także na życie osobiste.

"Krime story. Love story", 2022 r., reż. Michał Węgrzyn

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, w której dwaj przyjaciele, Krime (Cezary Łukasiewicz) i Wajcha (Michał Koterski), dostają zlecenie na dokonanie skoku na bogatego biznesmena. Nieoczekiwanie Krime traci głowę dla dziewczyny, która okazuje się córką mężczyzny.

Polski film na Netflix: zapowiedzi

Polski film na Netfliksie jest coraz silniej reprezentowany, a platforma zapowiada liczne nowości. Niebawem klienci Netfliksa mogą spodziewać się takich premier, jak "Broad Peak", "Dzisiaj śpisz ze mną", "Noc w przedszkolu", "Hellhole", "Freestyle", "Dzień matki", "Jeszcze przed świętami" czy "Pan Samochodzik i Templariusze".

"Dzień matki", 2022 r., reż. Mateusz Rakowicz

Nina (Agnieszka Grochowska), jest byłą agentką NATO do zadań specjalnych, żyjącą w ukryciu. Jest również matką, która przed laty musiała porzucić swoje dziecko. Gdy jej syn zostaje porwany przez bezwzględnych gangsterów, kobieta musi wykorzystać swoje umiejętności, by odnaleźć Maksa. Nina rozprawia się z demonami przeszłości za sprawą siły własnych pięści, wiedziona nadzieją na możliwość powrotu do życia swojego syna.

Zobacz wideo Popkultura odc. 119

"Broad Peak", 2022 r., reż. Leszek Dawid

Gdy w 1988 roku przygotowywana od wielu miesięcy międzynarodowa wyprawa, mająca na celu zdobycie K2 zimą, kończy się niepowodzeniem, Maciej Berbeka (Ireneusz Czop) i Aleksander Lwow (Piotr Głowacki) postanawiają zdobyć sąsiedni szczyt, Broad Peak. Choć doświadczeni himalaiści odnoszą się do tego pomysłu bardzo sceptycznie, mężczyźni przekonują kierownika wyprawy, Andrzeja Zawadę (Tomasz Sapryk) do zmiany planów. Maciej Berbeka nie spodziewa się, jak wyprawa ta zmieni jego życie.

"Hellhole", 2022 r., reż. Bartosz M. Kowalski

Akcja rozgrywa się w 1987 roku. Po niewyjaśnionym, zagadkowym zniknięciu kilku pensjonariuszy prowadzonej przez zakonników kliniki dla obłąkanych w odciętym od świata klasztorze, młody milicjant Marek postanawia zbadać dogłębnie sprawę i przeniknąć do tamtejszych struktur. W tym celu zjawia się w klasztorze podając się za duchownego i próbuje rozpracować klasztorne układy. Gdy przekonuje się, że z klasztoru nie ma jak się wydostać, dociera do niego, że w czasie, w którym rozpracowywał duchownych, oni rozpracowali jego. Milicjant staje się częścią knutej przez duchownych od lat intrygi, w której, z uwagi na swą mroczną przeszłość, ma odegrać kluczową rolę.

Polskie filmy Netflix: ranking oglądalności

Jakie warte obejrzenia polskie filmy ma Netflix? Ranking oglądalności może być pewną sugestią dla osób, które nie wiedzą, jaki polski film chciałyby obejrzeć. Tak jak w styczniu 2022 roku wysokie miejsce w rankingu oglądalności Netfliksa bił film "Jak pokochałam gangstera", tak w kwietniu jeszcze większy sukces odnotowała "Furioza". Stała się bowiem numerem jeden wśród najchętniej oglądanych filmów nieanglojęzycznych na Netflixie, zajmowała też wysokie miejsce w globalnym zestawieniu Top 10 najchętniej oglądanych filmów na Netflixie. Nieco mniej spektakularne, ale również dobre wyniki, mimo kiepskich recenzji, odnotowała komedia romantyczna "Poskromienie złośnicy".

"Furioza", 2021 r., reż. Cyprian T. Olencki

Dawid (Mateusz Banasiuk) wychował się w środowisku pseudokibiców, jednak wyrzucony z lokalnej bojówki za tchórzostwo poszedł na studia medyczne i ustatkował się, zostając lekarzem. Dzika (Weronika Książkiewicz), dawna miłość Dawida, również wyrwała się ze swego środowiska i została policjantką. Pewnego dnia zjawia się w poukładanym życiu młodego lekarza i stawia mu twarde ultimatum: jeśli Dawid nie zostanie policyjnym informatorem, jego brat, Kaszub (Wojciech Zieliński), trafi do więzienia. Dawid powraca więc na łono kibolskiego świata, infiltrując zorganizowaną grupę przestępczą. Na ręce patrzy mu dawny przyjaciel, Golden (Mateusz Damięcki), największy fanatyk grupy. Nieoczekiwanie Dawid odkrywa w sobie pragnienie stania się częścią kibolskiego świata.

"Poskromienie złośnicy", 2022 r., reż. Anna Wieczur-Bluszcz

Naukowczyni Kasia (Magdalena Lamparska) nakrywa w laboratorium swojego partnera na zdradzie. Ze złamanym sercem wraca więc do rodzinnego Zakopanego, gdzie planuje unowocześnić lokalne pasieki. Nie wie jednak, że jej brat chce ją podstępem zmusić do sprzedaży ziemi. W tym celu zatrudnia przystojnego Patryka (Mikołaj Roznerski).

"Jak pokochałam gangstera", 2022 r., reż. Maciej Kawulski

Historia jednego z najbardziej znanych w naszym kraju przestępców, Nikodema "Nikosia" Skotarczaka (Tomasz Włosok), opowiedziana z punktu widzenia kobiety. Założony przez Nikosia gang trudnił się przede wszystkim kradzieżą samochodów z Austrii i Niemiec oraz przemycaniem ich do Polski. Kontynuacja filmu sensacyjnego "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa".

Zobacz też: Filmy Smarzowskiego: o czym traktują i dlaczego wzbudzają tyle kontrowersji?

Więcej o: