Paul Haggis zatrzymany we Włoszech. Zdobywca Oscara jest oskarżony w sprawie o napaść na tle seksualnym

Reżyser filmowy Paul Haggis został zatrzymany w niedzielę w związku ze śledztwem w sprawie zarzutów napaści seksualnej na kobietę w południowych Włoszech, podały włoskie media, cytując miejscowych prokuratorów. Urodzony w Kanadzie zdobywca Oscara przyjechał do Włoch na festiwal filmowy, który rozpoczyna się we wtorek.

Haggis miał wziąć udział w festiwalu filmowym w Ostuni, turystycznej miejscowości w Apulii, regionie, który stanowi "piętę" włoskiego półwyspu. Agencja informacyjna LaPresse i kilka innych włoskich mediów przedstawiło pisemne oświadczenie prokuratorów z pobliskiego miasta Brindisi, że badają zarzuty dotyczące "młodej cudzoziemki", która miała zostać zmuszona do stosunków seksualnych w ciągu dwóch dni.

Paul Haggis zatrzymany we Włoszech. Prokuratorzy: kobieta była "zmuszona do szukania pomocy medycznej"

Adwokatka Haggisa Priya Chaudhry powiedziała, że "jestem przekonana, że wszystkie zarzuty przeciwko panu Haggisowi zostaną oddalone. Jest całkowicie niewinny i chętny do współpracy z władzami, dzięki czemu prawda szybko wyjdzie na jaw".

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prokuratorzy Antonio Negro i Livia Orlando, którzy prowadzą śledztwo, poinformowali w oświadczeniu, że kobieta była "zmuszona do szukania pomocy medycznej" w związku ze stosunkami seksualnymi, do których doszło bez jej zgody. W niedzielę miała pojawić się na lotnisku w Brindisi, w towarzystwie "mężczyzny", który "zostawił ją tam o świcie pomimo (jej) niepewnego stanu fizycznego i psychicznego".

Zobacz wideo Najnowszy odcinek "POPkultury"

Prokuratorzy cytowani przez agencję AP powiedzieli, że personel lotniska i policja zauważyli jej "oczywisty stan zdezorientowania" i po udzieleniu wstępnej pomocy zabrali ją do siedziby policji w Brindisi, po czym funkcjonariusze odprowadzili ją do lokalnego szpitala na badania. Prokuratorzy powiedzieli także, że kobieta "sformalizowała swoją skargę i przytoczyła okoliczności, które następnie zostały zbadane w celu potwierdzenia przez śledczych". Nie podali jej narodowości ani wieku.

Policja nie udzieliła informacji, czy Haggis został przewieziony na posterunek albo został zatrzymany w hotelu lub innym miejscu zakwaterowania.

Paul Haggis jest reżyserem, producentem i scenarzystą. W 2006 roku dostał Oscara za scenariusz do filmu "Miasto gniewu". 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

***

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet - 600 070 717.

.

Więcej o: