Ci, którzy chcą obejrzeć kino skłaniające do refleksji, powinni sięgnąć po film psychologiczny. Netflix oferuje kilkanaście takich obrazów, z czego niektóre z nich oparte są na faktach bądź też nawiązują do rzeczywistych postaci.
''Elegia dla bidoków'' (''Hillbilly Elegy'', 2020 r.), reż. Ron Howard
J. D. Vance (Gabriel Basso) to młody człowiek, któremu udało się wyrwać z toksycznego środowiska w małej wiosce w Ohio, zdać na prawo, odnieść sukces w biznesie, aspirować do polityki i napisać bestsellerową książkę. Poznajemy go w chwili, gdy kryzys rodzinny zmusza go do powrotu do domu. Dzięki temu mamy szansę zaznajomić się z postacią jego babki Mamaw (Glenn Close) oraz uzależnionej od narkotyków matki Bev (Amy Adams).
''Piękny umysł'' (''A Beautiful Mind'', 2001 r.), reż. Ron Howard
W 1947 roku John Forbes Nash Jr. (Russell Crowe) rozpoczyna podyplomowe studia matematyczne na Uniwersytecie Princeton. Obserwując rywalizację kolegów o względy ponętnej blondynki wpada na pomysł teorii gier. Wkrótce powstaje jego praca na ten temat, która podważa doktrynę Adama Smitha. Naukowiec otrzymuje intratną posadę i żeni się z jedną ze studentek, Alicią (Jennifer Connelly). Gdy lekarze diagnozują u niego schizofrenię, to właśnie żona jest jego największym wsparciem.
''Obława'' (2012 r.), reż. Marcin Krzyształowicz
Historia zemsty kaprala Armii Krajowej, Adama Krzyształowicza, pseudonim Wydra (Marcin Dorociński) za skrytobójczą śmierć jego oddziału partyzanckiego.
Wybierając na platformie Netflix film na faktach przede wszystkim trafimy na kilkadziesiąt filmów biograficznych. Obok wielu zagranicznych produkcji, traktujących m.in. o gwiazdach sportu czy świata kultury, ale także o różnych postaciach historycznych, znaleźć też można rodzime biografie.
''Najpierw zabili mojego ojca'' (''First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers'', 2017 r.), reż. Angelina Jolie
Ekranizacja wspomnień Loung Ung, ukazujących historię masowych mordów w Kambodży po przejęciu władzy przez Czerwonych Khmerów. Mordowanie w imię komunistycznej ideologii lekarzy, prawników, nauczycieli, naukowców czy inżynierów obserwujemy z perspektywy małej dziewczynki, której ostatecznie udaje się wraz z bratem uciec do Tajlandii, a następnie do USA. Reszta ich rodziny zostaje zamordowana…
''Jesteś Bogiem'' (2012 r.), reż. Leszek Dawid
Trzej kumple z osiedla, Piotr Łuszcz – Magik (Marcin Kowalczyk), Sebastian Salbert – Rahim (Dawid Ogrodnik) i Wojciech Alszer – Fokus (Tomasz Schuchardt) zawiązują ''pakt przy dźwiękach głośnika''. W ten sposób rozpoczyna się historia założonej w 1998 roku grupy Paktofonika, która zmieniła oblicze polskiego hip-hopu.
''Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej'' (2017 r.), reż. Maria Sadowska
Opowieść o doktor Michalinie Wisłockiej (Magdalena Boczarska), ginekolożce i seksuolożce, która swoje zawodowe doświadczenia postanowiła opublikować w postaci książki ''Sztuka kochania''. By jednak jej dzieło zrewolucjonizowało seksualność PRL-u, autorka musiała przejść długą drogę i walczyć z cenzurą.
''Ostatnia rodzina'' (2016 r.), reż. Jan P. Matuszyński
Historia słynnej rodziny Beksińskich: malarza Zdzisława (Andrzej Seweryn), jego żony Zofii (Aleksandra Konieczna) oraz syna Tomasza, popularnego dziennikarza muzycznego oraz tłumacza filmowego (Dawid Ogrodnik). Akcja filmu rozpoczyna się w 1977 roku, gdy rodzina przenosi się do Warszawy z Sanoka.
Jakie, obok psychologicznych i biograficznych, filmy oparte na faktach ma Netflix w swojej ofercie? Wszelkiego rodzaju dramaty, ale także kino sensacyjne czy thrillery.
''Proces Siódemki z Chicago'' (''The Trial of the Chicago 7'', 2020 r.), reż. Aaron Sorkin
Historia głośnego procesu przeciwko aktywistom antywojennym. Gdy w 1968 roku pokojowy protest podczas konwencji Demokratów został brutalnie stłumiony przez policję, jego organizatorzy oskarżeni zostali o spisek i celowe wywołanie zamieszek. Obraz w dobitny sposób przedstawia zagrożenia wynikające z upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości.
''O chłopcu, który ujarzmił wiatr'' (''The Boy Who Harnessed the Wind'', 2019 r.), reż. Chiwetel Ejiofor
Oparta na faktach historia czternastoletniego afrykańskiego chłopca, Williama Kamkwamby (Maxwell Simba), pasjonata fizyki, który budując wiatrak do wytworzenia prądu, ocalił swoją wioskę przed głodem. Realizując swój projekt, dał mieszkańcom wioski możliwość nawadniania pól uprawnych w czasie suszy. Stał się w ten sposób bohaterem znanym na całym świecie.
''Dwóch papieży'' (''The Two Popes'', 2019 r.), reż. Fernando Meirelles
Film rozpoczyna się od spotkania papieża Benedykta (Anthony Hopkins) z kardynałem Bergoglio (Jonathan Pryce), podczas którego urzędujący papież odmawia późniejszemu papieżowi Franciszkowi możliwości przejścia na emeryturę. Opowieść o relacji dwóch głęboko wierzących, choć znacznie różniących się w poglądach, mężczyzn.
''Układ zamknięty'' (2013 r.), reż. Ryszard Bugajski
Historia trzech biznesmenów, Marka Stawskiego (Przemysław Sadowski), Grzegorza Rybarczyka (Jarosław Kopaczewski) i Piotra Maja (Robert Olech), których o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie brudnych pieniędzy oskarżają skorumpowani urzędnicy: prokurator (Janusz Gajos) i naczelnik urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor).
Zobacz też: Polski film: Netflix ma ich sporo w swojej ofercie. Wybraliśmy najlepsze propozycje