Małgorzata Szumowska i Tadeusz Łysiak zaproszeni do akademii przyznającej Oscary

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, która przyznaje Oscary, ogłosiła nazwiska 397 twórców, których zaprasza do swojego grona. Wśród nich znalazła się dwójka Polaków - Małgorzata Szumowska i Tadeusz Łysiak.

Wśród zaproszonych znaleźli się również m.in. Anya Taylor-Joy, Billie Eilish i jej brat Finneas O’Connell, Ariana DeBose, Kajol oraz Jamie Dornan. Jeśli wszyscy twórcy przyjmą zaproszenie, akademia będzie liczyła 10 665 członków, z których 9 665 będzie mogło w głosowaniu wybrać zwycięzców 95 gali, zaplanowanej na 12 marca przyszłego roku.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Austin Butler jako Elvis Presley w filmie 'Elvis'Butler gra Elvisa tak, że filmu nie psuje nawet Hanks udający otyłego staruszka

Kim są Małgorzata Szumowska i Tadeusz Łysiak?

Małgorzata Szumowska, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa, została zaproszona do grona scenarzystów - i w tej kategorii będzie miała prawo głosu. Szumowska jest autorką nagradzanych na Berlinale filmów "W imię...", "Body/Ciało" oraz "Twarz". Jej "Śniegu już nigdy nie będzie" został zakwalifikowany do konkursu głównego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i był polskim kandydatem do Oscara w kategorii filmu międzynarodowego. Nominacji jednak nie dostał.

Glastonbury 2022 - Billie EilishW Polsce ten weekend to Open'er, a jak było na Glastonbury? Były emocje, nie było błota

Tadeusz Łysiak to reżyser filmu "Sukienka", który był nominowany w tym roku w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. Będzie decydował o wyróżnieniach dla twórców w tej kategorii. Łysiak, który napisał scenariusz i nakręcił "Sukienkę" jeszcze w Warszawskiej Szkole Filmowej, jest synem scenarzysty Tomasza Łysiaka i wnukiem pisarza Waldemara Łysiaka. To dopiero jego drugi film, który - jak kiedyś stwierdził - zrobił, żeby zdać egzamin. Także jego poprzednia produkcja "Techno" została zauważona w środowisku filmowym.

Zobacz wideo "Sukienka" - polski film krótkometrażowy nominowany do Oscara [ZWIASTUN]

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: