Kultowe filmy: obrazy, do których wraca się niejednokrotnie

Kultowe filmy to takie, do których wraca się niejednokrotnie. Znajdują się wśród nich obrazy wielokrotnie nagradzane, jak i te, które przez krytyków nie zostały ciepło przyjęte. O gustach się nie dyskutuje, więc dla każdego kultowymi mogą być zupełnie inne tytuły. My podpowiadamy, wśród jakich filmów szukać tych wartych obejrzenia.

Klasyka kina: ponadczasowe filmy, o których nie sposób zapomnieć

Klasyka kina to tytuły znane przez wielu, filmy ponadczasowe, których aktualność nie przemija. Wśród klasyków wymienia się zarówno dzieła znanych twórców, jak i tytuły, którym nikt nie wróżył ponadczasowej popularności. Z reguły mają one to coś, co sprawia, że nie potrafimy o nich zapomnieć. Wśród klasyków nie sposób nie wymienić dramatu psychologicznego "Dwunastu gniewnych ludzi", adaptacji, która chyba przerosła książkę - filmu gangsterskiego "Ojciec chrzestny" czy naszej polskiej "Ziemi obiecanej".

"Dwunastu gniewnych ludzi" ("12 Angry Men", 1957), reż. Sidney Lumet

Proces młodego chłopaka (John Savoca), oskarżonego o morderstwo swojego ojca. Po zapoznaniu się ze zgromadzonymi dowodami i z zeznaniami świadków, dwunastu przysięgłych udaje się na naradę. Sprawa wydaje się przesądzona, na dodatek większość ławników chce jak najszybciej opuścić budynek sądu. Okazuje się jednak, że Przysięgły nr 8 (Henry Fonda) nie jest przekonany o winie młodego człowieka, a wyrok musi być jednogłośny. Rozpoczyna się burzliwa narada...

"Ojciec chrzestny" ("The Godfather", 1972), reż. Francis Ford Coppola

Ekranizacja powieści Mario Puzo. Po zakończeniu II wojny światowej do Nowego Jorku powraca Michael Corleone (Al Pacino). Jego ojciec, Vito Corleone (Marlon Brando), jest szefem tutejszej mafii, a wspierają go synowie: Fredo (John Cazale) i Sonny (James Caan) oraz współpracownik, Tom Hagen (Robert Duvall). Gdy rodzina Corleone odmawia udziału w handlu narkotykami, dochodzi do nieudanego zamachu na życie Vito Corleone. Rozpoczyna się wojna mafii.

"Ziemia obiecana" (1974), reż. Andrzej Wajda

Polski ziemianin, Karol Borowiecki (Daniel Olbrychski), niemiecki przemysłowiec, Maks Baum (Andrzej Seweryn) i żydowski handlowiec, Moryc Welt (Wojciech Pszoniak), postanawiają wybudować fabrykę, która ma zaowocować zyskami z przemysłu włókienniczego. Adaptacja powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem.

Filmy, które trzeba znać

Pytając sympatyków kina o filmy, które trzeba znać, rzadko uzyskamy jednakowe odpowiedzi. W historii kinematografii powstało bowiem tak wiele tytułów wartych obejrzenia, że trudno wskazać wśród nich te najważniejsze. My proponujemy oscarowy dramat "Obywatel Cane", film wojenny "Czas Apokalipsy" oraz dramat na podstawie powieści Stephena Kinga "Zielona mila".

"Obywatel Kane" ("Citizen Kane", 1941), reż. Orson Welles

76-letni potężny magnat prasowy, Charles Foster Kane (Orson Welles), wypowiada na łożu śmierci słowo "Różyczka". Niestety, nikt nie potrafi określić, co oznaczało ostatnie słowo zmarłego. Pewien dziennikarz, Jerry Thompson (William Alland), rozpoczyna prywatne śledztwo. Dociera do osób, które znały milionera i przeprowadza z nimi wywiady...

"Czas Apokalipsy" ("Apocalypse Now", 1979), reż. Francis Ford Coppola

Pułkownik Kurtz (Marlon Brando) podczas wojny w Wietnamie zdezerterował z armii i uciekł do Kambodży, gdzie w dżungli dowodzi garstką tubylców. Kapitan Willard (Martin Sheen) wyrusza z misją odnalezienia i zlikwidowania dezertera. Film stanowi luźną adaptację powieści Josepha Conrada "Jądro ciemności".

"Zielona mila" ("The Green Mile", 1999), reż. Frank Darabont

Emerytowany strażnik więzienny, Paul Edgecomb (Dabbs Greer), wspomina wydarzenia z 1935 roku. Wówczas do obowiązków Edgecomba (Tom Hanks) należało odprowadzanie skazańców do celi śmierci. Pewnego dnia na jego blok trafił potężny czarnoskóry człowiek, John Coffey (Michael Clarke Duncan), oskarżony o zamordowanie dwóch dziewczynek. Jego delikatna natura zdecydowanie kontrastowała z wyglądem, a sposób bycia sprawił, że strażnicy zaczęli mieć wątpliwości, czy faktycznie winien był śmierci dziewczynek.

Zobacz wideo Popkultura odc. 120

Najlepsze filmy w historii kina

Co jakiś czas przeprowadzane są rankingi na najlepsze filmy w historii kina. Wśród polskich filmów najczęściej wymieniana jest "Ziemia obiecana", obok niej zaś "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Popiół i diament" czy "Nóż w wodzie", w kinematografii światowej tytułów walczących o miejsca w czołówce jest znacznie więcej, a wśród nich najczęściej pojawiają się: "Osiem i pół", "Obywatel Kane", "Czas Apokalipsy", "Ojciec chrzestny", "Lot nad kukułczym gniazdem" czy "Pulp Fiction".

"Lot nad kukułczym gniazdem" ("One Flew Over the Cuckoo's Nest", 1975), reż. Miloš Forman

Oszust i złodziejaszek, McMurphy (Jack Nicholson), by uniknąć więzienia, udaje psychicznie chorego. Niebawem trafia do zakładu psychiatrycznego, którym rządzi despotyczna siostra Ratched (Louise Fletcher). McMurphy próbuje zbuntować towarzyszy niedoli.

"Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964), reż. Wojciech Has

Oficer gwardii królewskiej, Alfons van Worden (Zbigniew Cybulski) podróżuje do Madrytu przez góry Sierra Morena. Dwie mauretańskie księżniczki, Emina (Iga Cembrzyńska) i Zibelda (Joanna Jędryka), wyjawiają mu, że pochodzi z rodu Gomelezów i powołany jest do rzeczy niezwykłych.

"Pulp Fiction" (1994), reż. Quentin Tarantino

Vincent (John Travolta) i Jules (Samuel L. Jackson), płatni mordercy, dostają od Marsellusa Wallace'a (Ving Rhames) zlecenie na odzyskanie należącej do niego walizki. Ponadto Vincent ma za zadanie zaopiekować się młodą żoną Marcellusa, Mią (Uma Thurman). Tymczasem Marcellus płaci starzejącemu się bokserowi, Butchowi (Bruce Willis), za przegranie walki. Ten jednak wygrywa i musi uciekać z Los Angeles.

Inne filmy, które pretendują do miana najlepszych filmów w historii kina:

  • "Casablanca" (1942), reż. Michael Curtiz
  • "Bulwar Zachodzącego Słońca" (1950), reż. Billy Wilder
  • "Siedmiu samurajów" (1954), reż. Akira Kurosawa
  • "Popiół i diament" (1958), reż. Andrzej Wajda
  • "Pół żartem, pół serio" (1959), reż. Billy Wilder
  • "Psychoza" (1960), reż. Alfred Hitchcock
  • "Osiem i pół" (1963), reż. Federico Fellini
  • "Dobry, zły i brzydki" (1966), reż. Sergio Leone
  • "Dziecko Rosemary" (1968), reż. Roman Polański
  • "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" (1968), reż. Sergio Leone
  • "Mechaniczna pomarańcza" (1971), reż. Stanley Kubrick
  • "Obcy - ósmy pasażer Nostromo" (1979), reż. Ridley Scott
  • "Lśnienie" (1980), reż. Stanley Kubrick
  • "Dawno temu w Ameryce" (1984), reż. Sergio Leone
  • "Krótki film o zabijaniu" (1987), reż. Krzysztof Kieślowski
  • "American Beauty" (1999), reż. Sam Mendes
  • "Piękny umysł" (2001), reż. Ron Howard
  • "Pianista" (2002), reż. Roman Polański
  • "Kwiat pustyni" (2009), reż. Sherry Hormann
  • "Ida" (2013), reż. Paweł Pawlikowski.

Zobacz też: Woody Allen - filmy, które trzeba znać. TOP5 najlepszych

Więcej o: