Jeszcze nie było premiery, a już jest obiecująco. "Johnny" o ks. Kaczkowskim w Konkursie Głównym w Gdyni

"Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka znalazł się w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Początkowo do konkursu zakwalifikowano szesnaście tytułów, dzisiaj ogłoszono kolejne cztery, które powalczą o Złote Lwy we wrześniu. "Johnny" będzie prezentowany na festiwalu premierowo.

"Johnny" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Za reżyserię filmu odpowiada Daniel Jaroszek, a za scenariusz Maciej Kraszewski

Zobacz wideo "Johnny" - teaser. Dawid Ogrodnik jako ksiądz Jan Kaczkowski

.

"Johnny" w Konkursie Głównym 47. FPFF w Gdyni

– Napisałem tę historię, aby nawet najbardziej zdołowany człowiek uwierzył, że nowe, dobre życie może się rozpocząć w trudnych do wyobrażenia, ekstremalnych okolicznościach. To opowieść o zwycięstwie życia i miłości. Historia prawdziwa –  podkreślił scenarzysta Maciej Kraszewski.

Patryk włamuje się do domu w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

Więcej informacji z Polski i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- To jest film o Patryku Galewskim, który ze swojej perspektyw opowiada o księdzu Janie Kaczkowskim. A jak wiemy, kiedy ktoś opowiada swoje wspomnienia, to lubi to koloryzować i wprowadza do tego elementy surrealizmu, które są mi bardzo bliskie. My w naszym filmie nie trzymamy się powszechnego w polskim kinie naturalizmu. Bawimy się formą, bawimy się teledyskowymi wstawkami, które z wiadomych przyczyn są mi bardzo bliskie, bawimy się muzyką, ale przede wszystkim parafrazujemy tę historię. Często coś koloryzujemy, trochę zakłamujemy, tylko po to, żeby widza porwać i dać mu rollercoaster emocji. Żeby też nie było, że ludzie przyjdą i będą nastawieni, że to jest smutny film. Cholera, to jest absolutnie wesoły film i takie jest jego założenie, że widzowie będą się na nim świetnie bawić - opowiedział w wywiadzie z Gazeta.pl Daniel Jaroszek, reżyser filmu.

W rolę księdza Jana Kaczkowskiego wciela się Dawid Ogrodnik.O swoim bohaterze mówi:

O wyjątkowości Jana stanowiło, w tym dobrym tego słowa znaczeniu, prostolinijne patrzenie na religię, która przede wszystkim oparta jest na szacunku, niepogardzaniu istotą ludzką i tym, co jest najważniejsze, czyli działaniu wskutek i na skutek miłości do drugiego człowieka.

Patryka Galewskiego zagra Piotr Trojan. Na ekranie zobaczymy również m.in. Magdalenę Czerwińską, Annę Dymną, Marię Pakulnis, Martę Stalmierską, Witolda Dębickiego, Michała Kaletę i Joachima Lamżę.

Producentem jest Robert Kijak (NEXT FILM). Koproducentami  są TVN, Grupa Moderator Studio Filmowe, Warmia Resort, Rafał Różański, Visual Work Rebel Media, Dawid Podsiadło, Maciej Woć, Sebastian Kwiatkowski, Aneta Graff-Dąbrowska, Abstraction Plan, Deamsound, Cineline, Maciej Kraszewski oraz Dobra Robota. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Film "Johnny" powstał we współpracy z rodziną ks. Jana oraz Fundacją im. ks. Jana Kaczkowskiego.    Producentem wykonawczym filmu jest Festival Group sp. z o.o. Za dystrybucję odpowiada NEXT FILM.   

Festiwal w Gdyni odbędzie się w dniach 12-17 września. 

Więcej o: