Filmy historyczne: bo życie pisze najlepsze scenariusze. Wybraliśmy najciekawsze produkcje

Filmy historyczne to gatunek dość obszerny. Znajdziemy tu zarówno biografie, jak i filmy inspirowane losami znanych postaci, filmy kostiumowe, a także wojenne. Ich cechą wspólną jest to, że odnoszą się do autentycznych wydarzeń lub osób. Wśród filmów historycznych wiele jest obrazów, które zasługują na szczególną uwagę.

Najlepsze filmy historyczne

Jakie są najlepsze filmy historyczne? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Z reguły za najlepsze uchodzą te, które dobitnie udowadniają, że życie pisze najlepsze scenariusze. Wydarzenia przeniesione z kart historii na ekrany kinowe wzruszają, zapierają dech w piersiach, a niejednokrotnie też bawią. Im większe emocje u widzów uda się twórcom wywołać, tym wyższe miejsca w rankingach zajmują ich filmy. Wśród filmów historycznych szczególną popularnością zdają się cieszyć ''Wyrok w Norymberdze'', ''Jak zostać królem'' i ''Braveheart – Waleczne Serce'', ale czołowe miejsca w rankingach zajmują także filmy wojenne ''Pianista'' i ''Lista Schindlera''.

''Jak zostać królem'' (''The King’s Speech'', 2010), reż. Tom Hooper

Książę Albert (Colin Firth) musi zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Przypadłością, która utrudnia mu wypełnianie królewskich obowiązków jest jednak jąkanie. Jego żona, księżna Elżbieta (Helena Bonham Carter) zwraca się o pomoc do kontrowersyjnego logopedy, Lionela Logue’a (Geoffrey Rush).

''Wyrok w Norymberdze'' (''Judgment at Nuremberg'', 1961), reż. Stanley Kramer

Opowieść o procesie członków hitlerowskiego wymiaru sprawiedliwości, odpowiedzialnych za zbrodnie przeciwko ludzkości podczas II wojny światowej.

''Braveheart – Waleczne Serce'' (1995), reż. Mel Gibson

Szkocja, II połowa XIII wieku. Po śmierci króla władzę przejmują Anglicy. Gdy ukochana Williama Wallace’a (Mel Gibson) zostaje przez nich zamordowana, żądny zemsty wojownik staje na czele Szkotów i rozpoczyna walkę z najeźdźcą.

Inne filmy historyczne warte obejrzenia:

  • ''Tron we krwi'' (1957), reż. Akira Kurosawa
  • ''Spartakus'' (1960), reż. Anthony Mann, Stanley Kubrick
  • ''Wszyscy ludzie prezydenta'' (''All the President’s Men'', 1976), reż. Alan J. Pakula
  • ''Bunt na Bounty'' (''The Bounty'', 1984), reż. Roger Donaldson
  • ''Ran'' (1985), reż. Akira Kurosawa
  • ''Henryk V'' (1989), reż. Kenneth Branagh
  • ''JFK'' (1991), reż. Oliver Stone
  • ''Gettysburg'' (1993), reż. Ron Maxwell
  • ''Apollo 13'' (1995), reż. Ron Howard
  • ''Krwawa Niedziela'' (''Bloody Sunday'', 2002), reż. Paul Greengrass
  • ''Hotel Ruanda'' (2004), reż. Terry George
  • ''Troja'' (2004), reż. Wolfgang Petersen
  • ''Ostatni król Szkocji'' (''The last King of Scotland'', 2006), reż. Kevin Macdonald
  • ''Zniewolony. 12 Years a Slave'' (2013), reż. Steve McQueen
  • ''Czas mroku'' (''Darkest Hour'', 2017), reż. Joe Wright.

Polskie filmy historyczne

Polskie filmy historyczne to w dużej mierze filmy wojenne i kostiumowe. Nie sposób nie wspomnieć tu koprodukcji francusko-niemiecko-polsko-brytyjskiej w reżyserii Romana Polańskiego ''Pianista'', filmowej adaptacji Trylogii Henryka Sienkiewicza autorstwa Jerzego Hoffmana czy ''Faraona'' Jerzego Kawalerowicza.

''Pianista'' (''The Pianist'', 2002), reż. Roman Polański

Ekranizacja wojennych wspomnień wybitnego polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, Władysława Szpilmana (w tej roli Adrien Brody).

''Pan Wołodyjowski'' (1969); ''Potop'' (1974); ''Ogniem i mieczem'' (1999), reż. Jerzy Hoffman

Adaptacja Trylogii Henryka Sienkiewicza.

''Faraon'' (1965), reż. Jerzy Kawalerowicz

Ramzes XIII (Jerzy Zelnik), przyszły następca tronu w starożytnym Egipcie, pragnie przeprowadzić reformy w kraju. Na drodze jego planom stają kapłani. Ekranizacja powieści Bolesława Prusa.

Wśród polskich filmów historycznych wymienić też należy takie tytuły, jak:

  • ''Krzyżacy'' (1960), reż. Aleksander Ford
  • ''Katyń'' (2007), reż. Andrzej Wajda
  • ''W ciemności'' (2011), reż. Agnieszka Holland
  • ''Jack Strong'' (2014), reż. Władysław Pasikowski
  • ''Wołyń'' (2016), reż. Wojciech Smarzowski.
Zobacz wideo Popkultura odc. 120

Filmy historyczne kostiumowe

Filmy historyczne kostiumowe przenoszą widzów w odległe czasy i pozwalają poznać cechy charakterystyczne dla danej epoki – zwłaszcza ówczesne stroje. Z reguły opowiadają perypetie członków rodów królewskich.

''Faworyta'' (''The Favourite'', 2018), reż. Jorgos Lanthimos

Na początku XVIII wieku, podczas wojny pomiędzy Wielką Brytanią a Francją, na tronie brytyjskim zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman). Praktycznie władzę sprawuje jednak jej faworyta i kochanka, lady Sarah (Rachel Weisz). Gdy na dworze królowej pojawia się sprowadzona przez Sarah, mająca arystokratyczne korzenie, służąca Abigail (Emma Stone), nowo przybyła kobieta dość szybko zajmuje miejsce u boku królowej Anny.

''Elżbieta'' (''Elizabeth'', 1998), reż. Shekhar Kapur

Po śmierci królowej Marii Tudor na tron wstępuje jej młodsza, przyrodnia siostra Elżbieta (Cate Blanchett). Stara się przywrócić Anglii wewnętrzną stabilizację, jednak nie jest to łatwe.

''Kleopatra'' (1963), reż. Joseph L. Mankiewicz

Opowieść o losach pięknej królowej Egiptu, Kleopatry (Elizabeth Taylor) oraz o jej uczuciach do Juliusza Cezara (Rex Harrison) i Marka Antoniusza (Richard Burton).

''Ben Hur'' (1959), reż. William Wyler

Żydowski książę Juda Ben Hur (Charlton Heston) zostaje skazany przez przyjaciela z dzieciństwa, Messalę (Stephen Boyd) na galery. Na pustyni wycieńczonego Ben Hura poi wodą Chrystus.

''Królowa Margot'' (''La reine Margot'', 1994), reż. Patrice Chéreau

Małgorzata de Valois, czyli Margot (Isabelle Adjani) wychodzi za Henryka z Nawarry (Daniel Auteuil), a ich ślub ma zakończyć wojnę religijną pomiędzy katolikami a protestantami. Niestety, królowa Katarzyna Medycejska (Virna Lisi) i jej syn, Karol IX (Jean-Hugues Anglade), planują rzeź na protestantach. Margot ratuje męża od pewnej śmierci…

Filmy wojenne

Filmy wojenne to jeden z trudniejszych do zrealizowania gatunków. Są niezwykle wymagające nie tylko z racji tematyki, ale także ze względu na użycie specjalistycznego sprzętu, kostiumów czy dobór odpowiedniej scenografii. Filmy wojenne są więc kosztowne i czasochłonne. Tym bardziej warto się im przyjrzeć.

''Lista Schindlera'' (''Schindler’s List'', 1993), reż. Steven Spielberg

Niemiecki przedsiębiorca, Oskar Schindler (Liam Neeson), zakłada w okupowanym Krakowie fabrykę naczyń emaliowanych, w której do pracy zmuszani są okoliczni Żydzi. Gdy naziści zaczynają wywozić ich do obozów koncentracyjnych, Schindler rozpoczyna batalię o uratowanie ich przed śmiercią.

''Dunkierka'' (2017), reż. Christopher Nolan

Latem 1940 roku Niemcy blokują wojska alianckie na plażach Dunkierki (na północy Francji). Ewakuacją z portu dowodzą komandor Bolton (Kenneth Branagh) i pułkownik Winnant (James D’Arcy). Wycofujących się żołnierzy osłania eskadra lotnicza, w skład której wchodzi Farrier (Tom Hardy).

''Wielka ucieczka'' (''The Great Escape'', 1963), reż. John Sturges

Oparty na autentycznych wydarzeniach film o ucieczce alianckich więźniów z hitlerowskiego obozu jenieckiego, z udziałem takich aktorów, jak Richard Attenborough, Charles Bronson, James Garner czy Steve McQueen.

''1917'' (2019), reż. Sam Mendes

Pod koniec I wojny światowej dwaj brytyjscy szeregowcy, Blake (Dean-Charles Chapman) i Schofield (George MacKay), muszą przedrzeć się za linię wroga, by przestrzec swych towarzyszy przed śmiertelną pułapką.

''Upadek'' (''Der Untergang'', 2004), reż. Oliver Hirschbiegel

Ostatnie 12 dni życia Adolfa Hitlera (Bruno Ganz), odtworzone na podstawie wspomnień jego ostatniej sekretarki, Traudl Junge (Alexandra Maria Lara).

Zobacz też: Film na faktach: Netflix ma bogatą ofertę filmów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami

Więcej o: