Joanna Opozda została wybrana przez samą Brigitte Bardot. Film nieoczekiwanie w konkursie w Gdyni

Joanna Opozda gra tytułową rolę w filmie "Brigitte Bardot cudowna", który powalczy o Złote Lwy na tegorocznym festiwalu filmów fabularnych w Gdyni. To jeden z czterech filmów, który trafił do konkursu głownego już po ogłoszeniu pierwszej listy.

Na stronie festiwalu w zeszłym tygodniu pojawiła się już lista 16 filmów, które trafiły do Konkursu Głównego. Później nieoczekiwanie dodano do nich kolejne cztery, w tym m.in. "Johnny'ego" z Dawidem Ogrodnikiem w roli ks. Jana Kaczkowskiego oraz właśnie "Brigitte Bardot cudowną".

Joanna Opozda i Weronika Rosati jako ikony kina

Scenariusz powstał na podstawie powieści Lecha Majewskiego, który film reżyseruje. Joanna Opozda w jednym z wywiadów potwierdziła, że Bardot oglądała jej casting i zaakceptowała aktorkę do tej roli. W produkcji pojawią się również m.in. Weronika Rosati jako Elizabeth Taylor oraz Kacper Olszewski jako Adam, główny bohater.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Akcja filmu rozgrywa się w połowie XX wieku. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama jako pilot bronił Anglii podczas II wojny światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo nawet, czy wrócił do Polski Ludowej. Przysyła paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy go nie spotkał, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. Marzy jednak, by wrócił.

Pewnego razu chłopak wybiera się do katowickiego kina Rialto na film Jean-Luca Godarda "Pogarda", w którym gra Brigitte Bardot. W trakcie seansu Adam dostaje się do buduaru francuskiej aktorki, a potem do hotelu, w którym mieszkają zarówno słynni aktorzy i artystki, jak i jego koledzy i koleżanki z klasy czy pracownicy bezpieki. Bohater będzie błądził po nieskończonych pokojach hotelu stworzonego ze snów i wyobrażeń, skąd będzie mógł trafić do różnych miejsc na świecie.

Zobacz wideo Polecamy filmowe historie znanych muzyków

Festiwal filmowy w Gdyni - nie 16, a 20 filmów w konkursie głównym

W zeszłym roku "Brigitte Bardot cudowna" zakwalifikował się do konkursu głównego na 37. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Teraz powalczy o Złote Lwy. Organizatorzy 47. FPFF ogłosili we wtorek, że zwiększają liczbę zakwalifikowanych filmów z 16 do 20:

Komitet Organizacyjny 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w związku z bardzo wysokim poziomem artystycznym zgłoszonych filmów i dzięki powiększeniu budżetu wydarzenia, postanowił zwiększyć liczbę filmów przyjętych do Konkursu Głównego.

Pełna lista prezentuje się zatem następująco:

 1. "Apokawixa" reż. Xavery Żuławski
 2. "Broad Peak" reż. Leszek Dawid
 3. "Chleb i sól" reż. Damian Kocur
 4. "Filip" reż. Michał Kwieciński
 5. "Głupcy" reż. Tomasz Wasilewski
 6. "Iluzja" reż. Marta Minorowicz
 7. "Inifite Storm" reż. Małgorzata Szumowska
 8. "IO" reż. Jerzy Skolimowski
 9. "Kobieta na dachu" reż. Anna Jadowska
 10. "Orlęta. Grodno '39" reż. Krzysztof Łukaszewicz
 11. "Orzeł. Ostatni patrol" reż. Jacek Bławut
 12. "The Silent Twins" reż. Agnieszka Smoczyńska
 13. "Strzępy" reż. Beata Dzianowicz
 14. "Tata" reż. Anna Maliszewska
 15. "Subuk" reż. Jacek Lusiński
 16. "Wesele" reż. Wojciech Smarzowski
 17. "Brigitte Bardot Cudowna", reżyseria Lech Majewski
 18. "Cicha ziemia", reżyseria: Aga Woszczyńska
 19. "Johnny", reżyseria: Daniel Jaroszek
 20. "Zadra", reżyseria: Grzegorz Mołda

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będzie trwał w tym roku od 12 do 17 września 2022 roku.

Więcej o: