Nowe Horyzonty 2022. We Wrocławiu rozpoczyna się święto kina. Co w programie?

22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty rozpoczyna się już w czwartek. Kinomani, którzy przybędą do Wrocławia, będą mogli wybierać spośród 271 filmów. Wydarzenie będzie jednak otwarte także na osoby, które nie dadzą rady dotrzeć do stolicy Dolnego Śląska - festiwal odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej.

Już w czwartek 21 lipca rozpoczyna się 22. edycja Międzynardowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Podczas tegorocznego wydarzenia widzowie będą mogli wybierać spośród prawie 600 seansów, na których pokazanych zostanie 271 tytułów, a 12 z nich zawalczy o Grand Prix. W konkursowym jury zasiądą: Agata Buzek, Michel Franco, Radu Jude, Nadav Lapid oraz Sandra Wollner.

Zobacz wideo "Nie pisałem żadnej piosenki z myślą o filmie". Wywiad z Pawłem Domagałą

Wrocław. Rozpoczyna się 22. edycja festiwalu Nowe Horyzonty - co w programie?

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, festiwal odbędzie się w formie hybrydowej. Od 21 do 31 lipca widzowie będą mogli wziąć udział w części stacjonarnej, część online potrwa natomiast dłużej, bo do 7 sierpnia. W programie znalazło się wiele tytułów pokazywanych na najważniejszych światowych festiwalach. 156 z obrazów zostanie zaprezentowana w naszym kraju po raz pierwszy.

 

Galę otwarcia uświetni najnowszy obraz Jerzego Skolimowskiego, czyli "IO" wyróżnione Nagrodą Jury podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. Reżyser we Wrocławiu pojawi się także osobiście. Podczas gali zamknięcia widzowie będą mogli zobaczyć anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej - "Silent Twins".

Więcej aktualnych wiadomości ze świata kultury znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowe Horyzonty 2022 - retrospektywy

Podczas tegorocznej edycji widzowie będą mogli zagłębić się w twórczość czterech twórców: polskiej reżyserki Agnieszki Holland, która swoją obecnością zaszczyci festiwal, Brytyjki Joanny Hogg, znanej między innymi z filmu "Pamiątka" (2019), francuskiej twórczyni bośniackiego pochodzenia Lucile Hadžihalilović, która, jak sama podkreśla, kręcąc filmy, "opiera się na uczuciach i emocjach", zwracając uwagę na detale i kolor. Ostatnia z tegorocznych retrospektyw przygląda się natomiast sylwetce Jonasa Mekasa, którego część obrazów była już pokazywana podczas ubiegłorocznego American Film Festivalu. W tym roku obchodzona jest bowiem setna rocznica narodzin tego litewsko-amerykańskiego awangardowego.

To jednak tylko część atrakcji, które czekają widzów i widzki w tym roku we Wrocławiu. Na temat poszczególnych sekcji, wydarzeń specjalnych czy sekcji artystycznej przeczytać można między innymi tutaj

Więcej o: