Filmy o górach: nie tylko dla miłośników wspinaczki. Sprawdź najlepsze propozycje na wieczór

Filmy o górach kręcone są stosunkowo często. Są to zarówno obrazy fabularne, których widowiskowość zwykle zapiera widzom dech w piersiach, jak i produkcje dokumentalne, które przybliżają często dramatyczne wydarzenia szerszej widowni. Przyjrzyjmy się filmom o górach.

Najlepsze filmy o górach

Najlepsze filmy o górach niewątpliwie inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami. Oparte na faktach obrazy tym bardziej przemawiają do wyobraźni widza. Jednak wśród dobrych filmów o górach nie brakuje też produkcji fabularnych, których bohaterowie mierzą się z górami. Wśród najlepszych filmów o górach wymienić można ''Czekając na Joe'', ''Everest'', ''K2'' czy polski film ''Cisza''.

''Czekając na Joe'' (2003), reż. Kevin Macdonald

Fabularyzowany dokument opowiadający o wyprawie młodych, świetnie wyszkolonych alpinistów, Joe Simpsona i Simona Yatesa, na szczyt Siula Grande w Andach. Po trzech dniach wspinaczki Joe doznaje złamania nogi…

''Everest'' (2015), reż. Baltasar Kormákur

Oparty na prawdziwej historii thriller o granicach ludzkiej wytrzymałości. Opowiada historię ośmiorga himalaistów próbujących zdobyć Mount Everest.

''K2'' (1991), reż. Franc Roddam

Prokurator Taylor Brooks i fizyk Harold Jameson to dwaj przyjaciele, którzy podczas wyprawy na Alaskę dołączają do grupy alpinistów, przygotowujących się do zdobycia K2 zimą.

''Cisza'' (2010), reż. Sławomir Pstrong

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach z 28 stycznia 2003 roku. Grupa licealistów z Tychów wyrusza zdobyć Rysy. Lawina zabija ośmioro z nich.

Filmy o górach: Netflix ma kilka w swojej ofercie

Gdzie oglądać filmy o górach? Netflix daje taką możliwość. Można tu obejrzeć ''Everest'', biograficzny film ''Siedem lat w Tybecie'', a także dokumenty: ''Jurek'', ''Meru'', ''14 szczytów: nie ma rzeczy niemożliwych'' i ''Lost in Karakorum''.

''Jurek'' (2014), reż. Paweł Wysoczański

Dokument przedstawiający sylwetkę jednego z najwybitniejszych himalaistów XX wieku, Jerzego Kukuczki.

''Meru'' (2015), reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

Dokument opowiadający o wyprawie trzech amerykańskich wspinaczy na himalajski szczyt Meru.

''Siedem lat w Tybecie'' (1997), reż. Jean-Jacques Annaud

Biograficzna opowieść o losach Heinricha Harrera, austriackiego himalaisty, który w 1939 roku wyruszył z ekspedycją na Nanga Parbat. Wybuch wojny sprawił, że himalaistów internowano w brytyjskim obozie jenieckim. Harrer ucieka i trafia do Tybetu, gdzie poznaje Dalajlamę.

''Wspinaczka'' (2017), reż. Ludovic Bernard

Komedia o młodym mężczyźnie, który dla ukochanej kobiety decyduje się zdobyć Mount Everest.

''14 szczytów: nie ma rzeczy niemożliwych'' (2021), reż. Torquil Jones

Dokument, którego narratorem jest Nirmal ''Nimsdai'' Purja, nepalski wspinacz. Postanawia on zdobyć 14 ośmiotysięczników w siedem miesięcy, pobijając w ten sposób poprzedni, siedmioletni rekord.

''Lost in Karakorum'' (2019)

Dokument o paralotniarzach, którzy nocują w górach, a następnie wspinają się na szczyt w paśmie Karakorum.

Zobacz wideo Popkultura odc. 120

Filmy o górach warte obejrzenia

Filmy o górach warte obejrzenia niewątpliwie wzbudzają w widzach wiele emocji. Nic dziwnego, najczęściej są to dramaty, niejednokrotnie oparte na faktach. Na uwagę zasługują w szczególności: ''Północna ściana'', ''127 godzin'', ''Krzyk kamienia'' i ''Alive, dramat w Andach''.

''Północna ściana'' (2008), reż. Philipp Stölzl

Austria, lata 30. minionego stulecia. Dwaj niemieccy wspinacze postanawiają zdobyć szczyt Eiger. Tego samego dnia z tą samą misją wyrusza para austriackich alpinistów. Dramat oparty na faktach.

''127 godzin'' (2010), reż. Danny Boyle

Oparta na faktach historia samotnej wyprawy alpinisty, Arona Ralstona, w góry stanu Utah. W wyniku wypadku zostaje on uwięziony w skalnej rozpadlinie, a część jego ręki przygniata głaz.

''Krzyk kamienia'' (1991), reż. Werner Herzog

Patagonia w Ameryce Południowej. Mistrz świata we wspinaczce sportowej Martin i znany alpinista Roccia próbują zdobyć Cerro Torre. Towarzyszy im reporter Ivan.

''Alive, dramat w Andach'' (1993), reż. Frank Marshall

Oparty na faktach film, przedstawiający wydarzenia z 1972 roku, kiedy to samolot z urugwajską drużyną rugby na pokładzie rozbił się w Andach. Choć większość pasażerów przeżyła, poszukiwania po ośmiu dniach zostały przerwane. Rozbitkowie zdani byli wyłącznie na siebie.

Filmy o tematyce górskiej

Filmy o tematyce górskiej przede wszystkim kuszą pięknymi widokami. Choćby z tego względu warto obejrzeć takie tytuły, jak ''Na krawędzi'', ''Nanga Parbat'', ''Zaginiony'' czy ''Pomiędzy nami góry''.

''Na krawędzi'' (1993), reż. Renny Harlin

Terroryści kradną 100 milionów dolarów, ale awionetka, którą się poruszają, rozbija się w Górach Skalistych. Walizki z pieniędzmi spadają w przepaść. Przestępcy wzywają pogotowie górskie.

''Nanga Parbat'' (2010), reż. Joseph Vilsmaier

Oparta na faktach opowieść o tragicznej w skutkach wyprawie na Nanga Parbat braci Reinholda i Günthera Messnerów w 1970 roku.

''Zaginiony'' (2010), reż. Anthony Geffen

Biografia Brytyjczyka, George’a Mallory’ego, który próbował zdobyć Mount Everest. 75 lat później bohater filmu próbuje rozwikłać tajemnicę zaginięcia alpinisty.

''Pomiędzy nami góry'' (2017), reż. Hany Abu-Assad

Ben, chirurg spieszący się na ważny zabieg, oraz Alex, przyszła panna młoda, poznają się na lotnisku, gdy ich samolot zostaje odwołany z powodu śnieżycy. Postanawiają wyczarterować awionetkę. Niestety, podczas podróży samolot rozbija się w Górach Skalistych. Pilot ginie, a Alex i Ben są zdani wyłącznie na siebie.

Inne warte obejrzenia filmy o tematyce górskiej:

  • ''Akcja na Eigerze'' (1975), reż. Clint Eastwood
  • ''Granice wytrzymałości'' (2000), reż. Martin Campbell
  • ''Ślepy los'' (2006), reż. Lucy Walker – dokumentalny
  • ''Zew ciszy'' (2007), reż. Louise Osmond – oparty na faktach
  • ''Projekt Asgard'' (2009), reż. Alastair Lee – dokumentalny
  • ''A lonely place to die'' (2011), reż. Julian Gilbey
  • ''Everest – poza krańcem świata'' (2013), reż. Leanne Pooley – dokumentalny
  • ''Turysta'' (2014), reż. Ruben Östlund
  • ''Dawn Wall: wspinaczka po rekord'' (2017), reż. Josh Lowell, Peter Mortimer – dokumentalny
  • ''Free solo: ekstremalna wspinaczka'' (2018), reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi – dokumentalny.

Zobacz też: Najlepsze filmy HBO Max? Wybraliśmy kilka ciekawych tytułów na wieczór

Więcej o: